28.2.20

Martin Pjentak: Chybí zařízení pro dospělé autisty

V Česku žije 100 až 200 tisíc lidí s autismem. V současnosti už pro ně funguje relativně široká podpůrná síť, stačí se však vrátit dvacet let zpět a situace byla úplně jiná. „Problém byl už jen najít lékaře, který by dokázal děti správně diagnostikovat, bylo náročné udržet je na škole, nebo se dostat k informacím, jak s nimi pracovat,“popisuje Hana Macháčková důvody vzniku moravskoslezského spolku Rain Man, který tehdy jako jeden z prvních sdružoval rodiče autistů.

Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Systém tedy v minulosti s autisty nepočítal?

Například moje dcera byla diagnostikována až v devíti letech. A pokud nemáte diagnózu na papíře, přistupují k vám jako k normálnímu, nemáte žádný status zdravotního postižení, nedosáhnete na žádné příspěvky. Což představuje problém pro rodiče, kteří musejí zůstat doma a pečovat o dítě. Tehdy nebyli autisté zahrnuti ani v legislativě.

Až později vznikala speciální pedagogická centra, kde už pracovali lidé, kteří věděli, jak s dětmi zacházet. Dnes má takové centrum každý kraj. A s diagnózou se počítá jak ve školském, tak i zdravotním a sociálním systému.

Proč vaši dceru diagnostikovali až v devíti letech?

Už ve školce mi jedna učitelka řekla, že si myslí, že jde o autismus. Ale tehdy bylo jen málo informací, první specializované publikace se sem dostaly až díky překladům Miroslavy Jelínkové ze spolku Autistik, která sama měla autistickou dceru. Našla jsem si v nějaké knize, že autistické děti nekomunikují, a má dcera komunikovala, takže jsem si řekla, že autismus to nebude. I když se chovala tak, že ji ostatní lidé považovali za nevychovanou. Žila si jakoby ve vlastním světě.

A autismus u ní nikdo nepotvrdil?

Nepoznal to žádný obvodní lékař, novojičínští psychologové, ani psychiatr, který ve městě byl. Navštívili jsme dokonce jednu zkušenou psychiatričku v Ostravě a ta nám autismus dokonce vyvrátila. Vycházela z klasického popisu, že takové děti jsou odtažité, přitom dcera byla spíše přítulná. Dnes už se ví, že spektrum autismu je široké.(...)

Dokončila vaše dcera základní školu?

Ano a po základní škole se nám podařilo najít vhodný učební obor, dnes pracuje, ale zaměstnání vlastně našla díky místní diakonii, jež pomáhá najít práci lidem s různým postižením. Ale i dnes jí to v zaměstnání občas zaskřípe, právě proto, že část populace není seznámena se specifiky této poruchy. Navíc se o ni stále musíme starat.

Žádné komentáře:

Okomentovat