18.2.20

Martin Fendrych: Člověk v tísni učí děti o fake news. Fejkaři zuří, potřebují prodat lži o chemtrails

Ekolog Bedřich Moldan k článku v Učitelských novinách: "... přináší snůšku nepravd, polopravd, zkreslení, smyšlenek, bizarních historek, ale i útoků, nesmyslných nařčení a obviňování. Je to dezinformace a fake news v krystalicky čisté podobě." Jak si s tím mají učitelé poradit?

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Do fejkování se zapojil týdeník Učitelské noviny. Otiskl text "Klimakult", který zpochybnil vliv člověka na globální klimatickou změnu a zastával konspirační teorie o "chemtrails". Ekolog Bedřich Moldan k článku napsal: "Místo solidní informace o jednom z nejzávažnějších problémů současnosti přináší snůšku nepravd, polopravd, zkreslení, smyšlenek, bizarních historek, ale i útoků, nesmyslných nařčení a obviňování. Je to dezinformace a fake news v krystalicky čisté podobě. Nedovedu si představit, jak na podobnou snůšku nesmyslů a útočných frází, podanou ve vážené tiskovině, mohou zareagovat učitelé…" Klimatolog Radim Tolasz na serveru Českáškola.cz lži v textu vyvrátil.

V Učitelských novinách se objevil i rozhovor s Petrem Hamplem, guru české islamofobní scény, o údajné "islamizaci" českých škol, tvrdí, že jde o "největší kulturní změnu od příchodu Slovanů na naše území". Co si o těch blábolech mají učitelé myslet?

Fake news i klima jsou témata pro školy dost nová. Jezdil jsem debatovat o fake news (akci organizoval Člověk v tísni). Učitelé mi říkali, že základní školy obvykle nemají experty na média. S klimatem to nebude o moc lepší. Proto si zvou lidi zvenčí. A mají zhruba dvě varianty - buď oslovovat lidi z dezinformačního prostředí, nebo lidi, kteří se fake news brání, odhalují je, upozorňují na jejich riziko. Na to druhé je Člověk v tísni ideální. A je jasné, že dezinformátoři vždycky půjdou všemi silami proti této neziskovce i dalším expertům.


7 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Pane bože.

Vít Tomis řekl(a)...

Fendrych a Člověk v tísni jsou ti poslední, kteří mohou hovořit o nějaké objektivitě.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Kocourku, prosím, mírněte se ve svých emotivních urážlivých projevech!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Milý pane Fendrychu, mohl byste mi prosím naznačit kdo a jak uznává,co je fejk a co ne? Mileráda se přiučím. Celkem dost často pročítám třeba klimanázory na Neviditelném psu. Střídají se tam (zaplať Bůh) názory, které podporují myšlenky změn klimatu, ale také zavrhují myšlenky změn klimatu. Většinou jde o lidi, pohybující se v přírodovědném výzkumu. Jestliže se vědci sami neshodnou na tom ,co je nebo není pravda, pak nechápu, jak může být jakákoli zpráva o klimatu označena za fejk. Tedy, pokud to není blbost ze samé podstaty. Což článek v UN nebyl. Za blbosti považuji něco zhola jinačího.
Miluji od dob svého dětství hlasatele jediné pravdy. On s tím měl problémy už i ten Hus. Chudák. Skončil blbě.Takže potřebujeme husitské opáčku,abychom si uvědomili, že demokracie je o tom, že názory se různí a NIKDO NEMÁ PRÁVO tvrdit, co je fejk?!?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A trochu bych poprosila organizaci Člověk v tísni, aby se věnovala lidem v tísni. Oni to potřebují. Já mám ve škole několik dětí, které by to uvítaly. Přednášky o fejkování jsou jim platné jak mrtvému polobotky.

E.Kocourek řekl(a)...

Pane Wagner, vynasnažím se. Avšak lze zde počítat s nějakou symetrií? To jako na hrubý pytel hrubá záplata? Pokud titulek zní "potřebují prodat lži", nezdá se mi, že bych to co do emotivních urážlivých projevů překonal. ////

Nebo je situace asymetrická? Komentátor se musí krotit, ať už se v článku píše sebenehoráznější nepravda? ////

Tajný Učitel řekl(a)...

Kocora posypaly chemtreils, dostal se na kámen a tam s nim byl ámen.

Okomentovat