22.2.20

Kristína Paulenková: Chceme jen polovinu učiva a konec biflování, říká autor reformy školství

V budoucnu by měly děti znalosti a dovednosti více procvičovat a méně se je biflovat, tvrdí Arnošt Veselý. Je vedoucím skupiny odborníků, která připravila Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Právě výsledná podoba tohoto dokumentu udá budoucí směr vzdělávání českých dětí.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Proč by se podle vás měly děti učit méně učiva?
Tak to ale není. Chceme, aby se děti naučily naopak více. Jde o to, aby se učily to, co jim bude během celého života užitečné. Neměly by to být informace, které jsou si žáci během krátké chvíle schopni zapamatovat, v písemce zreprodukovat,dostat za to nějakou známku a pak to zase hned zapomenout. Mají to být dovednosti a kompetence, které v nich zanechají trvalejší stopu, aby je děti dokázaly uplatnit v reálném životě.

Češi jsou však pyšní na to, co všechno umějí. Když vyjedou do zahraničí, baví se tím, že třeba jinde na světě neumějí většinu hlavních měst a podobně. Není to něco, na čem si náš systém zakládá?
Musíme neustále opakovat, že bez znalostí to nejde a nemůžeme učit dějepis nebo zeměpis, aniž bychom měli základní znalosti a informace. Takže informace a znalosti jsou potřeba, otázkou je, v jakém množství a jaké konkrétně. V současné době víme, že děti mnoho informací, co se jim snažíme ve škole předat, nevstřebají a víme, že je nedokážou použít a aplikovat.

Jaké změny děti čekají?
Nejvýznamnější změny, které navrhujeme, jsou v obsahu vzdělávání. Náš návrh zamířil k veřejné diskuzi, a byl předložen učitelům, ředitelům, i široké veřejnosti. Diskuse probíhaly celý rok, takže v něm nestojí vyloženě kontroverzní věci. Nyní je rozhodnutí na ministerstvu. To vybírá klíčová témata, která uzná za důležité, rozpracuje je a bude dále implementovat. Podle mě dojde na základě těch diskuzí k revizi rámcových vzdělávacích programů a obsahu vzdělávání. Cíl je jednoduchý, snížit objem informací, které se žáci učí, aby měli víc času je procvičit a skutečně pochopit.

24 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

by měly děti znalosti a dovednosti více procvičovat a méně se je biflovat

Vysvětlí pytlikům někdo rozdíl mezi 'procvičovat' a 'biflovat'?
Jak se bifluje dovednost a procvičuje znalost?

E.Kocourek řekl(a)...

Třeba jde OPĚT o záměrné provokace. Tenhleten Arnošt Veselý už se k tomu provokování nejméně jednou přiznal. ////

Vláda ČR by neměla udržovat styky s osobami, které záměrně provokují místo aby se seriózně vyjadřovaly k tématu. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Češi jsou však pyšní na to, co všechno umějí. Když vyjedou do zahraničí, baví se tím, že třeba jinde na světě neumějí většinu hlavních měst a podobně.

Onehdy jsem se jinde na světě, konkrétně v jedné světové firmě ve Švýcarsku, bavil tím, jak neumějí RT programování. A to si pište, že jsem byl pyšný na to, že my v Česku to umíme. ////

Josef Soukal řekl(a)...

"Diskuse probíhaly celý rok, takže v něm nestojí vyloženě kontroverzní věci."

Před časem jsem zde citoval nehorázné nesmysly z produkce skupiny R. Sáblíka, možná psané B. Kartousem. Prof. Veselý už dostal za návrh Strategie 2030 cenu, což považuji vzhledem k výše uvedenému, ale hlavně vzhledem k tomu, že MŠMT nějak "zapomnělo" na oponentní řízení, jednak za nehoráznost, jednak za doklad tragického stavu dnešního rozhodování o školství. Zdaleka přitom nejde jen o maturitu či přijímací řízení - některé zásadní problémy dokument ani neuvádí, autoři se dokonce ani nepokusili explicitně pojmenovat vzdělávací vizi, od níž by se jakékoli plánování mělo odvíjet; na druhé straně s klidem předkládají nejrůznější dost zásadní návrhy, byť sami uvádějí, že chybí data a výzkum. To, co nakonec s velkou slávou dnešní mocipáni a edupáni vyplodí, bude stejně nutné brzy revidovat, má-li strategie být dobrá alespoň k tomu, aby narýsovala cestu z krize, do níž stále víc zabředáme.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Jen trdlům pitomci vládnou...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Soukale, vize nejspíš je. Podle toho, co si tak čtu to vypadá, že školy:
-by měly hlavně hlídat děti (co nejdelší časový úsek dne)
-nestresovat děti skoro ničím
-zaměstnat je hlavně hrou
-nechat žáky dělat si,co právě chtějí
-když už dojde na učení, tak jedině to, co každý jeden žák považuje za vhodné a potřebné
-a když už jo, tak rozvíjet kompetence

Protože většina učitelů by tohle za své nepřijala, je nutné vyvinout úsilí pro různé kampaně. nejdříve tvrdit, jak se všichni obohacuje, když nám ve třídě nadává nevychované dítko. poté tvrdit, jak ubližujeme všemu od národního hospodářství po menšiny tím, že máme osmileté gymply. načež je třeba zdárně popsat většinu učitelstva jako již chodící trosky vyhořelé. Mají na to celé týmy a dost dotací. Takže se celkem daří. S učiteli nikdo nic diskutovat nebude, s takovým povlem. Oponentní řízení se udělá od oka ("vždyť jsme k tomu přizvali celého jednoho člověka z Asociace...") a dělat si své po svém.
zabředáme a už snad ani není za pět minut dvanáct,ale deset minut po dvanácté. je to šílené.

V jednom seriálu se říká (a také v knize, kterou teď čtu):...dělo se to pomalu. Lidi to kvůli tomu moc nevnímali a nic neudělali.Snad jen hrstka. Plížilo se to. A pak už se nedalo dělat nic. Přišel Gilleád...A byl konec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

říká autor reformy školství

Tak ona má ta reforma svého autora. Ale to je vyloženě skvělé. Odborníci na vzdělání balte si fidlátka. Už vás netřeba. Autor se postará náležitě.
A vy, milé děti, už se nic neučte. Je to k ničemu. Za dvacet let přijde umělá inteligence a tou si osladíte život. Ej chu chu!

Eva Adamová řekl(a)...

"Podle mě dojde na základě těch diskuzí k revizi rámcových vzdělávacích programů a obsahu vzdělávání."

Matematiky a jazyků se to údajně dotknout nemá. A když se podíváte do RVP ZV např. na zeměpis a dějepis, shledáte, že výstupy i učivo jsou u naukových předmětů popsány natolik vágně, že rozsah učiva stejně záleží na konkrétní škole a ještě víc na konkrétním učiteli. Takže v konečném důsledku lze říci, že na to ministerstvo prostě nemá, aby mně dokázalo přikázat přesně v jakém rozsahu budu učit určité konkrétní učivo fyziky např. Archimédův zákon.

Ostatně je to vidět i dnes. Přestože bylo z učiva ZŠ zcela nesmyslně vynecháno učivo o goniometrických funkcích, na naší škole ho všichni matikáři vyučují, protože ho žáci na SŠ hned v prváku potřebují a protože je to učivo, které nádherně ukazuje žákům využití matematiky v praxi. Ať si ti troubové nahoře to svoje RVP vetknou za klobouk.

Jediné, co jsou schopni ovlivnit je obsah a kvalita učebnic. A na tom by bylo potřeba seskramensky zapracovat, tam už jim dávno ujel vlak. Takže, pokud chtějí někam pánové, jako jsou pan Veselý a Sáblík, nasměrovat svou hyperaktivitu, tak jim doporučuji tuto oblast.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou si jisti, že existuje nemálo škol, kde se, byť v hlubokém utajení, ale pořád ještě normálně učí. Všem těm reformátorským trdlům a pitomcům navzdory.

Radek Sárközi řekl(a)...

A pan Karel Gargulák, který pracoval v MŠMT na Strategii 2030+, na podzim změnil zaměstnavatele na Eduin.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Jojo..neopíšu ten pocit líp...

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Myslím, že na většině škol se naštěstí normálně učí, protože o hluboce utajené vizi 2030 nikdo naštěstí nic neví.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Cíl je jednoduchý, snížit objem informací, které se žáci učí, aby měli víc času je procvičit a skutečně pochopit.

A řekne to někdo ČŠI? Testy INSPIS patří do popelnice.

ema řekl(a)...

Budu konkrétní. Chci, aby MŠMT konečně vytvořilo webové stránky, na kterých budou cvičení ze všech předmětů. Také chci, aby za jejich kvalitu a správnost ministerstvo ručilo. Online dostupné smlouvy a rozpočet potřebný na vytvoření a údržbu těchto webovek by měla být samozřejmá věc. Pak budu se svými žáky procvičovat ještě více a ještě lépe.

ema řekl(a)...

A samozřejmě chci, protože doba pokročila, také výukové aplikace pro mobilní zařízení dostupné zdarma. Kvalitu aplikace bych nemusela kontrolovat já, ručilo by za ní MŠMT.

Josef Soukal řekl(a)...

Nabídku vhodných výukových materiálů měl zajišťovat portál RVP. Vytvořit baterii materiálů zaměřených na nejrůznější obsah, metody a žáky je obrovská práce vyžadující vytvoření početných editorských, autorských a recenzentských týmů. Viděl bych to pro začátek skromněji, ale rozhodně bych alespoň pokus o vytvoření systémově utvářené nabídky uvítal. Kde by se ovšem na to našly prostředky, to nevím - v tuhle chvíli se šetří (hlavně skrytě), protože je potřeba sehnat peníze na ("píárově" využitelné) zvýšení platů.

ema řekl(a)...

Nějak se začít musí. A začalo se tím, že si ty výukové aplikace musí vyhledávat a kontrolovat sami učitelé. A u toho to taky skončilo. Před třiceti lety, kdy jsem nemusela řešit problémy typu "Pepa Vyhlídků si neumí zašněrovat své vlastní boty, a tak nemůže s námi jet na exkurzi", mi vyhledávání a zkoušení nových výukových materiálů nevadilo. Naopak, těšilo mne to, měla jsem dost času. Teď mám na vybranou. Buď seženu Vyhlídkovi boty a odjedeme, nebo najdu něco na netu a budeme procvičovat tak, jak to mé žáky baví. Ale zase nemůžu říct, že se v práci nudím. :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

si neumí zašněrovat své vlastní boty

Bývaly doby, kdy dítka bez dovednosti zašněrovat si botky nevzali ani do mateřské školy. Také bývaly doby, kdy pytlici řekli žákům, co mají udělat a jak to má vypadat, a žáci to udělali. Dnes se to musí s žáky ve škole vesměs všechno frontálně biflovat. Zpravidla se v prvním ročníku sš začíná tím, že se proberou možnosti klávesnice.
Už aby tu byla ta umělá inteligence, a děti mohli stroji zadat, napiš mi obsahově, stylisticky i formálně správný článek na téma 'Hraboš a mrkev v úterý na mostě'.

Ygrain řekl(a)...

"dělo se to pomalu. Lidi to kvůli tomu moc nevnímali a nic neudělali.Snad jen hrstka. Plížilo se to. A pak už se nedalo dělat nic. Přišel Gilleád...A byl konec."

Příběh služebnice?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přišel Gilleád...A byl konec.

Pytlici společenský kvas té dnešní překotně měnící se doby nesledují až tak bedlivě, a tak vůbec nevědí, z které že politické strany je ten Gilleád...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, pribeh sluzebnice.Pribeh o nadsenych zensch, ktere si samy sobe podrizly vetev.

Ygrain řekl(a)...

Ano, to mě strašně pobavilo, když jsem to před lety četla - jak ty dámy, které propagovaly, jak má žena sedět doma a pečovat o rodinu a do ničeho se nevměšovat, musely být na***, když je jejich opěvovaný společenský řád nakonec upíchl přesně do této role a zbavil veškerého vlivu. Člověk by to těm kozám přál, kdyby ovšem do toho neuvrtaly taky zbytek populace.

Jo, tohle je kniha, která by rozhodně měla být v povinné četbě...

Karel Lippmann řekl(a)...

"Podle toho, co si tak čtu, to vypadá, že školy:
-by měly hlavně hlídat děti (co nejdelší časový úsek dne)
-nestresovat děti skoro ničím
-zaměstnat je hlavně hrou
-nechat žáky dělat si,co právě chtějí
-když už dojde na učení, tak jedině to, co každý jeden žák považuje za vhodné a potřebné
-a když už jo, tak rozvíjet kompetence"

Tohle je jen důsledkem toho, že školství se omezuje na pohyb ve dvou prostředích: "v blátě a v louži". Ta spolu srdnatě a nesmiřitelně bojují.

EM řekl(a)...

si neumí zašněrovat své vlastní boty
kolega před časem hovořil o jednom, co je u nás na gymnáziu :(

Okomentovat