10.2.20

Jan Veselý: Chlapec, který chtěl k svátku prostitutku

„Když vypnete diktafon, tak vám popíšu, co se mi stalo,“ povídala mi před časem paní učitelka ze základní školy v jednom severočeském romském ghettu. „Nedávno jsem se ptala jedenáctiletého žáka, když zrovna přišel po čase do školy, co by chtěl k svátku, který se mu blížil. Úplně klidně řekl, že by chtěl vlastní děvku, jako mají bráchové, která by mu vydělávala a on už nemusel nic dělat.“


Z komentáře v MF DNES vybíráme:

Na tyhle dialogy a pak třeba také na devítiletou dívčinu z ghetta v Ústí, která ještě nikdy nebyla ve škole, jsem si vzpomněl, když Ústeckým krajem jela předminulý týden vládní delegace. Zástupci samosprávy a škol z Litvínova premiéra a ministry prosili, aby už konečně vláda řešila sociální (a s tím spojené kriminální) problémy na severu Čech. Ty jsou aktuálně nesprávně zúžené na řeči o zákonu o příspěvku na bydlení z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, který počítá s odebíráním peněz rodičům záškoláků a problémových dětí.

Ano, nesprávně. Ani jedna z vlád za třicet let nebyla schopna něco pořádně udělat se stále se rozšiřujícím počtem ghett, s bídou tisíců rodin v sociální pasti, ale hlavně s lidmi, kteří cíleně zneužívají dávky ve snaze zajistit si pohodlné živobytí, aniž by museli vstát do práce. Ani jedna z porevolučních vlád nebyla schopna téměř nic udělat s rodinami, kde se často s pomocí všelijakých prapodivných organizací už druhou generaci nepracuje, ale zato tam dokonale vědí, jak chodit v systému podpor a dávek, a kde se prostě žije na úkor společnosti a státu.(...)

Ovšem aktuální spílání paní Maláčové je z určitého úhlu pohledu i odporné. Politici, kteří ghetta neznají ani z vlaku, sociální a vzdělanostní situaci v Ústí, Mostě nebo Litvínově brali snad jen na semináři přes power-point, vyprávějí o hezkých preventivních kroužcích nebo o ohrožených dávkách pro maminku samoživitelku se zlobivým pubertálním záškoláčkem. Jasně, je to snazší než dát přísné mantinely dětem z šílených ghett, aby nesměřovaly do stejného kopru jako jejich prarodiče a rodiče.

Ten kopr si zasadili lidé v Chanově, Janově, Předlicích, Mojžíři a v dalších vyloučených lokalitách sami, ale my všichni jim ho pomáháme pěstovat.

2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Ani jedna z vlád za třicet let nebyla schopna

Odsud to vypadá, že nefunkční je zastupitelská demokracie. Většinová společnost dobře ví, co by se mělo dělat s jedenáctiletým žákem, který by chtěl vlastní děvku, i co by se mělo dělat s jeho bratry, kteří ty děvky už mají. I co by se mělo dělat s jejich rodiči. ////

Akorát že zvolení zastupitelé na VŠECH úrovních, až po Parlament, z jakéhosi podivného důvodu právě tohle NEDĚLAJÍ, a ze všech sil brání tomu, aby to udělal někdo jiný. ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Všichni se do toho bojí šťouchnout. protože vzniklo přeukrutné množství organizací, kteří se na tomto problému přiživují. Ty organizace sice hlásají pomoc ale ve skutečnosti jen udržují status quo, protože by tím přišly o živobytí. Maláčová trochu šťouchla a už se zvedly vlny.
přitom se stále hlásá, že školy můžou tohle vše napravit. To je taková úděsná lež, že tomu snad nemůže věřit ani sám autor lži. Tak ono je potřeba to na někoho svést. A školství prostě je po ruce . Přitom problém začíná u sociální práce, zrušení kupčení s dávkami na bydlení (třeba jedna maminka mi říkala, že byt takovéhoto parazita , který vydělává na tom že lidi dostanou přípsěvek na bydlení, má nájem 18 tisíc měsíčně). Zrušit dávky na bydlení, nebo je dát lidem,co platí nájem, ne nájemcům. Tvrdě trestat lichvu. prostě doživotí a basta. Zakázat hazard. A hlavně vysolit obrovské částky na resocializaci - ale cíleně a kontrolovaně. ne neziskovkám. Ale lidem a bude to kontrolovat ten, kdo ty peníze dává -tedy stát prostřednictvím svých orgánů.

Okomentovat