26.2.20

DVTV: Hejný: Moudrost si nevygooglíte. Potřeby dítěte jsou jiné, než si dospělí myslí

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že tím, že přinutíme žáky nadřít matematiku, zvýšíme jejich IQ a schopnost myslet, to je předsudek, domnívá se pedagog Milan Hejný. Povinnou maturitu z matematiky považuje za nevhodnou. Žáci podle něj potřebují intelektuální autonomii, podněty a možnost diskutovat s kamarády. Rozhovor DVTV natáčela v rámci vzdělávacího festivalu Nakopněte svoji školu v Litomyšli.
Video na Aktuálně.cz.


13 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Tím, že přinutíme žáky dělat cokoli, například nadřít matematiku, docílíme stavu, že něco dělají. Bohužel, v podělané současné české společnosti je významné procento žáků, kteří bez donucení nic užitečného dělat nebudou. ////

Netuším, kde sebral pan Hejný svoje kecy o předsudcích. IQ je vrozená záležitost a nezvýšíme je ničím. Schopnost myslet donucením k práci nejspíš také nezvýšíme (to přenechám panu Hejnýmu), ale docílíme stavu, kdy žáci chvíli mysleli. A to je něco, co pan Hejný u některých kategorií žáků docílit NEDOKÁŽE. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

v rámci vzdělávacího festivalu Nakopněte svoji školu

A proč ne rovnou festival 'Zkopejte svého učitele'?

Eva Adamová řekl(a)...

"Někteří lidé jsou přesvědčeni, že tím, že přinutíme žáky nadřít matematiku, zvýšíme jejich IQ a schopnost myslet, to je předsudek, domnívá se pedagog Milan Hejný."

Hejný je přesvědčen, že tím, že přinutíme žáky učit se matematiku jeho metodou, zvýšíme jejich IQ a schopnost myslet, je to omyl, domnívá se pedagožka Eva Adamová.

L.snirch řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
L.snirch řekl(a)...

Absurdnost toho, co očekáváme od povinné maturity z matematiky, vyjádřili již mnozí.
Pan Hejný je jeden z mnoha. Jestli tomu ti odpovědní uvěří, je věc další.
Pan Drtinová mě svou hláškou zbourala. Promluvila za velkou část těch, co z matematiky odmaturuji.

beltine řekl(a)...

Pane Kocourku, vy žijte v současnosti? Jste vzdělaný? Myslíte vážně, že "IQ je vrozená záležitost a nezvýšíme je ničím"? To je stejný nesmysl, jako že Země je placatá.

"Vývoj inteligence je závislý na různých faktorech jako např. sociální prostředí, zdraví, škola a samozřejmě i výchova rodičů. Mezi brzdící vlivy inteligence patří například slabé sociální prostředí, prostředí školy a rodiny, kde... Pak to jsou také různé nemoci, z nichž vyplývá chabá motivace, malá možnost zátěže a nedostatek ctižádosti." Už středoškoláci vědí, že "Úroveň IQ ovlivňuje několik faktorů, včetně dědičnosti, prostředí (rodina, škola, sociální postavení člověka)"

Josef Soukal řekl(a)...

Od povinné matematiky očekávají různí lidé různé věci, stejně jako od jakékoli jiné zkoušky, včetně zkoušek školních.

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Mezi brzdící vlivy inteligence patří například slabé sociální prostředí, prostředí školy a rodiny, kde..."

Jo, dříve se mluvilo o získané mentální retardaci a děti z nepodnětného prostředí se zařazovaly do zvláštní školy, což, přiznejme si to, asi také nebylo správné řešení.

E.Kocourek řekl(a)...

už středoškoláci vědí, že "Úroveň IQ ovlivňuje několik faktorů, včetně dědičnosti, prostředí

Jemináčku, vy jste tak chytrá, beltine, vy budete nejmíň středoškolačka!

Opravdu, na vliv prostředí jsem zapomněl! Když vám ustřelí palici, vaše IQ prudce poklesne. Nebo jste měla na mysli něco jiného? ////

Unknown řekl(a)...

beltine

Gaussova křivka Vám neříká nic? Ale tak, nepřeceňujte vliv výchovy a vzdělávání na úkor genetiky. Toto se nám snažili vnutit zejména sovětští soudruzi v padesátých a šedesátých letech 20.století.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Moudrost si nevygooglíte.

Se zkusilo... a nezadařilo. Evidentně.
U přiměřeně bystrého dítěte je všechno jen otázka, jestli se chce, a nebo ne.
Mnohaletá zkušenost.

Ivo Mádr řekl(a)...

"jestli se chce, a nebo ne"

Většinou platí to NE. Samozřejmě za to můžou ti neschopní učitelé. Aktivisté všeho druhu jsou o tom skálopevně přesvědčeni, protože i oni chodili před 25 lety taky do školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Samozřejmě za to můžou ti neschopní učitelé.

To spíš učitelé, kterým je bráněno trvat na tom, že se má chtít.
Zpravidla ředitelem školy, jejím zřizovatelem a školní inspekcí v souladu s požadavky rodičů, odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků v té dnešní překotně se měnící době. A nově i kdejakého paka v politice.

Okomentovat