23.2.20

Dominika Hromková, Václav Janouš: Pojďte do školy, prosí děti ředitelka

Je to dokonalá ukázka toho, jak rodiče tolerují záškoláctví. Děti z chanovského sídliště na okraji Mostu, které se naposledy proslavilo v populárním seriálu Most!, mají základní školu pár kroků od paneláků. V podstatě přes cestu. Přesto tu školáci na druhém stupni mají zameškáno klidně i tři sta hodin. Do školy prostě nechodí a poflakují se kolem domů a před školou.


Z reportáže v MF DNES vybíráme:

„Nedávno jsem jela do školy autem a potkala jsem žáka, který měl být nemocný. Ptala jsem se ho, proč neleží doma v posteli. Pohotově se vymluvil, že jde zrovna do Mostu do lékárny. Je to vlastně nekonečný a neřešitelný boj,“ vypráví ředitelka chanovské základní školy Monika Kynclová. Dříve dokonce děti ráno svolávala do školy venkovním rozhlasem.

Dnes občas před vyučováním vyběhne před školní budovu, a když před ní vidí postávat žáky, snaží se je přemluvit, aby šli na vyučování.

„Jenže většinou jsou to děti rodičů, kteří sami do školy nechodili, takže rodičům je jedno, jestli jsou ve škole, nebo ne, a nic nepomáhá,“ říká Kynclová.

Česká školní inspekce v poslední výroční zprávě konstatovala, že ne kouření či šikana, ale právě záškoláctví je nejčastějším rizikovým chováním středoškoláků. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nedávno představila řešení – chce potrestat rodiče záškoláků tím, že jim sníží dávky na bydlení. Záškoláctví se totiž nejvíce týká dětí ze sociálně slabších rodin.

„V současném návrhu je kontrola školní docházky upravena vždy každé pololetí, tedy v době vydávání vysvědčení. Pokud bude mít dítě zameškáno více než 100 hodin, bude rodič prokazovat třeba potvrzením lékaře, zda hodiny byly zameškány ze zdravotních důvodů. Jestliže k zameškání povinné školní docházky došlo z důvodu zdravotního stavu dítěte a zameškaných hodin tak bude méně než 100, ke snížení dávky nedojde,“ představuje Maláčová návrh, který už zkritizovaly organizace zabývající se inkluzí i ministerstvo školství.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby škola děti za docházku odměňovala, třeba v podobě obědů zdarma.

Už v tom Los Angeles dětem platí například za to, že se myjí a chovají se slušně? U richterů tomu ale daly řádně na frak.
Pytlici by uvítali, aby jim ve sněmovně prosadily snížení daní, protože je žádně a setrvale platí ti pytlici. A taky nějaké motivační snížení povinného ručení by se patřilo za to, že pytlici už poměrně dlouho nebyli přistiženi při dopravním přestupku.

Jiří Klabal řekl(a)...

Skutečně jsme již dospěli tak daleko, že budeme prosit děti, aby chodily do školy... :-(

Unknown řekl(a)...

Chodit do skoly melo byt pravo, ne povinnost. A pokud dite v te skole nevidi zadny prinos ma smysl ho nutit nebo uplacet?

Okomentovat