20.2.20

Daniel Münich: A ptáte se proč mají obce rozpočtové přebytky?

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook problematiku rozpočtových přebytků obcí a tedy i nepřímo rozvoje školství: "K získání dotace musí mít obec v ruce připraven projekt. Začít ho připravovat až v okamžiku, kdy je dotace vyhlášena, je už zpravidla pozdě. Obec tak musí mít velký zásobník projektů a čekat. Velká část projektů pak zastará."
Celý komentář:

A ptáte se proč mají obce rozpočtové přebytky? No protože:

🔑 Na většinu investičních akcí potřebují obce získat dotaci. Pouze z obecního rozpočtu totiž investice neutáhnou. Zodpovědná obec se nezadluží, takže si musí na spolufinancování peníze ušetřit.

🔑 Čekání obce na dotaci je často dlouhé až nekončené. Obce musí čekat, zda a kdy vypíší někde nahoře dotaci na to, co obec potřebuje (chodník, přechod, školku, kanalizaci, hřiště spolkový dům, zeleň, tělocvičnu, ...) a musí se modlit, aby podmínky dotace na potřeby obce pasovaly. Často nepasují.

🔑 K získání dotace musí mít obec v ruce připraven projekt. Začít ho připravovat až v okamžiku, kdy je dotace vyhlášena, je už zpravidla pozdě. Obec tak musí mít velký zásobník projektů a čekat. Velká část projektů pak zastará.

🔑 Aby obec mohla projekt udělat, musí vlastnit (koupit) projektem a dotací dotčený pozemek. Ale potenciálních projektů - dotací je dlouhá řada a obec nemůže preventivně skoupit předem pozemky na všechny projekty.

🔑 Realizace investic (staveb apod) je pro obce nejen exterémně administrativně náročná (často to amatéři na místě starostů dělají poprvé a naposledy v životě), ale také právně ošemetné v nepřehledné změti zákonů, kde vám žádný právník nedá ruku do ohně. Ve vzduchu se neustále vznáší hrozba žalob, trestních oznámení, stíhaní zastupitelů a vedení obcí.

🔑 Získaní dotace a její zprocesování bývá velmi zdlouhavé, administrativně náročně. Obce si na to musí najímat agentury.

🔑 Většina obcí v Česku má méně než 1000 obyvatel. Pro vedení obcí je pak velice složité až nemožné předvídat budoucí meziroční růsty plnění jejich obecních rozpočtů z tzv. rozpočtového určení daní (RUD). Zodpovědné obce, a těch je většina, tak raději výdaje plánují na základě výše příjmů roku minulého. Takže je pak růst příjmů v ekonomicky úrodných letech (daný růstem HDP a výběru daní) v posledních letech překvapil.

Žádné komentáře:

Okomentovat