16.1.20

Zdeněk Sotolář: České školství bloudí v bludišti

Bloggerka Laďka Ortová se na Pedagogickém infu ptá: Měkká nebo tvrdá škola? Měkká škola učí měkkým dovednostem, tvrdá vyžaduje tvrdé znalosti, tvrdé dovednosti a tvrdou práci.


A na závěr tohoto blogu čteme, že: „Stojíme na křižovatce - doposud máme v ČR většinou tvrdé školy a právě nyní MŠMT ve strategickém dokumentu rozhoduje naše tvrdé školy změnit na měkké.“ Stojíme na křižovatce. České školství stojí na další křižovatce. A to je právě náš největší problém ̶ my totiž pořád stojíme na nějaké té křižovatce.

Ta první křižovatka byla křižovatka porevoluční, přinesla soukromé a církevní školství, obnovila víceletá gymnázia. Ta druhá křižovatka zavedla rámcové vzdělávací programy s důrazem na autonomii škol a měla to být zásadní reforma. Ale teď zase stojíme na další křižovatce, tentokrát směrem k měkkým a tvrdým školám. Od rámce k osnovám, od kompetencí k učivu.

Každých 15 let tu byla nějaká zásadní křižovatka a k nim pak přibývaly další a další odbočky. Například od nestátní ke státní maturitě, od nepřijímaček k přijímačkám. Ode zdi ke zdi. Křižovatky a odbočky, odbočky a křižovatky. Z nadhledu jedno obrovské bludiště. Českému školství chybí směr, jasný a přehledný a především dlouhodobě udržovaný. Bloudíme.

A na všech těch křižovatkách a odbočkách se zdatně přiživují různí příživníci, ať političtí sběrači laciných bodů, či neziskoví proroci vlastní důležitosti, ať liessmannovští experti nebo drzí čerpači dotací. Ministři školství se střídají jako na svatí na orloji: šup šup a jdou pryč vyprovázeni smrťákem, který nad nimi máchne kosou. Ale koncepce a strategie rostou jako plevel.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

9 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Ta křižovatka paní Ortové byla falešná, ale proč ne.
Svět není černobílý, i když to často vyhovuje.
Není škola měkká či tvrdá. Je škola dobrá. A na to, aby škola byla dobrá, není předpis.
Stačí, aby školství mělo dobré podmínky proto, aby bylo kvalitní.

Unknown řekl(a)...

Jestli to nebude tim ze neexistuje univerzalni cesta pro vsechny. A ani nejakou jednu "docela dobrou cestu" nejde zavest narizenim shora na vsech skolach. Mozna je nacase prestat resit nekonecne "krizovatky" a hadky o to co je nejlepsi pro vsechny a dat rodicum i ucitelum pokoj at si kazdy nabizi a hleda co povazuje za nejlepsi. Centralni planovani nefunguje z podstaty. Ani v ekonomice, natoz v lidskem uceni.

E.Kocourek řekl(a)...

Centralni planovani nefunguje z podstaty

Jo. Ale bohužel stejně tak platí, že mocipánům se některé věci - třeba toto - nedá vysvětlit. ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Unknow - souhlasím.
Nechme už školy na pokoji.Kdejaký nýmand se snaží dostat do učebnic pedagogiky a výsledkem jsou permanentní změny a zmatky.Paní Ortová má v něčem pravdu. Existuje sorta rodičů i dětí, kterým dril a důraz na učení zcela vyhovuje. A jak píše pan Snirch - svět není černobílý a těch odstínů je víc než 50. A jak chcete do jedné třídy vytvořit prostředí, kde se zcela všichni budou cítit OK.Tedy , kde budou využity pro každého jedince jiné metody, jiné učební procesy? Představte si třídu, kde je jeden nadaný, jen na hranici LMP, dva s dys poruchou, jeden s ADHD, jeden Rom, jeden s chtěním soft skills jeden bažící po disciplině a biflování.Jak to chcete řešit? Vždy se bude muset někdo někomu přizpůsobit. Aspoň na chvilku.
Centrálně bych neplánovala nebo navrhuji jen obecně:
-žít a nechat žít
-učit se co nejlépe
-nekonat zlo
-neškodit ostatním a raději ani sobě¨
-vždy se snažit přizpůsobit světu, který kolem mě bude
-jsem odpovědný za svůj život jako celek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vždy se snažit přizpůsobit světu, který kolem mě bude

Světu pitomců a trdel?     NE! NE!! NE!!!
Nepřizpůsobiví lidé pytlikům obecně nevadí. Důrazně ale odmítají se jim přizpůsobovat.
Pytlici vždy učili, učí a bohdá budou učit to, co považují za potřebné, způsobem, který považují za vhodný. A pokud nějaký žák z nějakého důvodu nechce, je to právě a jen jeho věc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Není škola měkká či tvrdá. Je škola dobrá.

A kterápak to je?
Nejspíš ta naše! Když někdo vypráví o tom, jak to jinde dělají mizerně, pak zpravidla z pozice přesvědčení, že u nich je to jedině pravé a úplně ze všeho nejvíc nejlepčí.
Nejsou ani měccí, či tvrdí učitelé. Jsou jen učitelé nedůslední, a nebo důslední. Tedy oblíbení, a nebo neoblíbení. A to ještě jak u koho.
A pak už jen taková drobnost. O falešnosti údajné křižovatky mohou rozprávět jen bloudi... když už ne přímo trdla.
'Měkká či tvrdá' není vylučovací (xor), buď to, a nebo to, ale slučovací, tedy to, to i oboje (or).

Radek Sárközi řekl(a)...

Labyrint školství a ráj diletantů?

E.Kocourek řekl(a)...

aby školství mělo dobré podmínky proto, aby bylo kvalitní

IMO jednou z těch podmínek je, aby o školství nerozhodovali slizcí režimní vlezdobruselisté typu L.snirch. ////

Samozřejmě nevěřím, že by ta podmínka byla někdy splněna. Takoví se vždy hodí každému režimu. ////

L.snirch řekl(a)...

Pane Kocourku,
Vaše intelektuální komentáře sledují se stejnou rozkoší jako jistého proslulého moderátora, který táhne celou TV Barrandov.
Dycky si dám jednu větu Soukupa (na více nemám, i jedna věta mě často zaměstná na celý večer) nebo komentář od Vás a život je prozářen a dává zase smysl.
Jste Slunce mého života, bez Vás by byl život tak prázdný.
Okomentovat