29.1.20

Martin Bajtler: Novým bytům chybí školy. Kapacity škol nestačí chystané výstavbě

Na pražských brownfieldech čeká na výstavbu sedmdesát tisíc bytů. Poté, co začnou vznikat velké čtvrti jako Smíchov City, Parková čtvrť na Nákladovém nádraží Žižkov nebo třeba Westpoint na místě velkého skladového areálu v Praze 6, má v metropoli postupně přibýt bydlení pro tisíce lidí. Ti ale budou potřebovat i dostatečnou infrastrukturu. Vedle dopravy a služeb je to také školství.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Místa ve školách jsou problémem už několik let. Městské části na jejich navyšování nemají peníze, takže to musí financovat magistrát,“říká Eva Dvořáčková z pražské pobočky Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. S výstavbou nových čtvrtí tlak na místa ve školách ještě stoupne.

„Deficit škol je v podstatě ve všech lokalitách, kde se chystáme stavět. Nepřispělo k tomu ani to, že v době slabších populačních ročníků se hodně školních budov prodalo a město s nimi dnes nedisponuje,“říká výkonný ředitel developerské společnosti Sekyra Group Leoš Anderle.(...)

Potřeba nových základních škol je markantní i v dalších lokalitách. Například Praha 3 si nechala vypracovat demografickou studii, která říká, že budoucí výstavba na žižkovském nákladovém nádraží i v jeho širším okolí vyžaduje 1 400 míst pro žáky základních škol. Už nyní stojí kolem Olšanské ulice několik velkých rezidenčních budov, na jejichž výstavbu však nenavázalo budování infrastruktury.

„Budou potřeba dvě základní školy a čtyři školky,“přibližuje zastupitel Prahy 3 a předseda výboru pro územní rozvoj Matěj Michalk Žaloudek (Zelení). „Peníze na ně bychom rádi vybrali od developerů,“dodává. Příspěvky, jež bude radnice žádat po developerech, kteří se na nákladovém nádraží chystají stavět, by podle zastupitele měly potřeby školních kapacit pokrýt. Je otázkou, zda se je městské části podaří vyjednat.

1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

začnou vznikat velké čtvrti jako Smíchov City

Super! To vypadá jako hodně dobrá zpráva pro školy v Praze 5. ////

Okomentovat