16.1.20

EDUin: Týdeník pro učitele dal prostor extremistickým názorům

Hned dvakrát se v poslední době podařilo Učitelským novinám vyvolat bouřlivou diskusi na sociálních sítích, a to především mezi učiteli. Ani v jednom z těchto případů se přitom tato diskuse netýkala primárně vzdělávání, ale názorového zázemí textů, které dostávají prostor v médiu, mezi jehož předplatitele patří řada škol v Česku.


V aktuálním čísle zveřejnily Učitelské noviny na čtyřech stranách rozhovor s kontroverzním sociologem Petrem Hamplem pod titulkem Evropa se bezpochyby islamizuje. Hampl, který se v rozhovoru vedle hrozby islámu vyjadřuje například i k islamizaci evropského školství nebo k úrovni studia humanitních oborů na vysokých školách, je mimo jiné bývalým místopředsedou Bloku proti islámu.

Během listopadu minulého roku Učitelské noviny otiskly článek s titulkem Klimakult. Ten vyzývá čtenáře, aby si místo přijímání dogmat kladli otázky, a to i ve škole. Informace a fakta, na jejichž základě si mají čtenáři Učitelských novin ty správné otázky pokládat, ale přední český klimatolog Radim Tolasz označil za "shromáždění snad všech nesmyslů, které se kolem tohoto tématu u nás vyskytují".

"Učitelské noviny si za peníze, které dostávají ze státního rozpočtu, předplácejí veřejné školy po celém Česku. Vzhledem k tomu, že se učitelé zvlášť v aktuálních tématech potřebují kontinuálně vzdělávat a mnozí k tomu využívají odborný tisk, je naprosto nemístné, že se podobné texty v pedagogickém periodiku, jako jsou Učitelské noviny, vůbec objevují," říká programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

“Učitelské noviny se v posledních měsících pozoruhodným způsobem přihlásily k mediálnímu proudu, jenž v mnohém koresponduje s obsahem dezinformačních zdrojů. V prvním případě dogmatickým popíráním vlivu lidské činnosti na klimatické změny, v případě druhém rozhovorem s člověkem, jenž systematicky šíří xenofobní postoje na základě vysoce manipulativních fabulací. Tato aktivita posouvá údajně odborný školský časopis, jehož autorita stojí primárně na dlouhé existenci, na radikální a populistický okraj společenské diskuse. Počínání redakce je těžko pochopitelné. Vzhledem k tomu, že jde o časopis hojně odebíraný školami, je žádoucí, aby se k dané situaci vyjádřili lidé odpovědní za řízení vzdělávacího systému,” komentuje úroveň publikovaných textů Bob Kartous.

11 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Kartous má také, když už ne extremistické tak určitě extrémní názory, a dávají mu pro normálního učitele až nepochopitelný prostor ve všech médiích, takže nechápu, proč se chlapec tak rozčiluje.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vzkaz pro Eduin:
bajka Ivana Andrejeviče Krylova:

Slon vojvoda

Kdo mocí vládne jen,

ne rozumem,

i kdyby hodný byl, zdroj pohrom číhá v něm.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelské noviny halt budou muset čas od času něco otisknout i hřebeckým a kartousům.

Karolína Havlíčková- Borovská řekl(a)...

Soudruzi, nespěte a hlídejte, někdo Vám pravdou narušuje Vaši karieru:-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak jsem četla já, potom synové (kteří mi v mnoha věcech odporují - myšleno životní názory a tak). Shodli jsme se, že ten článek je zcela bezúhonný.
Otázka zní:co vadí autor nebo obsah článku? protože obsah je v pohodě.

Jinak pro ilustraci :https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/velka-britanie-nechali-jsme-je-bez-ochrany.A200115_203411_p_zahranici_wag

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Když se něco nelíbí Kartouzovi, asi to nebude špatné.

Vít Tomis řekl(a)...

přední český klimatolog Radim Tolasz

Tohle je stejně úsměvná věta jako "odborník na vzdělávání Bob Kartous"

Jana Karvaiová řekl(a)...

Anonymní - vy jste to v těch učitelkách četl? Já jo. Zkuste to. Pak dáme řeč.

Ygrain řekl(a)...

Ke klimatologii se vyjadřovat nebudu, ale o efektu vysokého počtu muslimských imigrantů v Británii, Německu či Švédsku lze jen dost těžko pochybovat. A nerada bych to viděla u nás.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nikdo normalni by to nevidel rad. To, co si dovoluje ta particka z Eduinu, uz presahuje vsechny meze. Normalni utok na svobodu slova jako za Kojzaru.
Nastesti my nejsme tak naivni jako Holandane, blbi jako Svedove a zakriknuti vinami predku jako Nemci. Pevne verim, ze si sem muslimy nepustime.
A takovymi lidmi, jako je Kartous, se obklopuje oportunista a zbabelec bez nazoru Plaga. Jeste nekdo pochybuje, ze je to nejstrasnejsi, nejprisernejsi ministr skolstvi od r. 1988 vcetne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

To ale nejsou primárně útoky na svobodu. Oni vůbec nevědí, co svoboda je, totiž.
To jsou setrvalé útoky na cokoli, co by do budoucna mohlo nositelům těch útoků bránit v setrvalém a ještě těsnějším přisátí se na erární penězotoky.

Okomentovat