16.1.20

Dominika Kubištová: Advokáti učí děti komiksem o sexuálním násilí i exekucích. ‚Je to nad jejich odbornost,‘ říká preventistka

Česká advokátní komora vydala jako součást výukového programu Advokáti do škol několik komiksů, které mají pomáhat dětem zorientovat se v právním prostředí. Dotýkají se problematiky dětských dluhů nebo sexuálního násilí takovou formou, která u některých odborníků z oblasti vzdělávání vyvolává kritiku. „Nemám problém v tom, když advokáti budou vysvětlovat, co je zákon a právo, ale další věci jsou nad jejich odbornost,“ říká pro server iROZHLAS.cz například preventistka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Helena Fialová. Koordinátorka projektu advokátní komory a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vysvětluje, že komiksy jsou jen podkladem k lekcím od advokátů, kteří dětem okolnosti hlouběji vysvětlují.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Fialová ale upozorňuje, že například sexuální zneužívání, které je zobrazené v komiksu ‚Ozvi se včas‘, nikdy nepostihne celou třídu a je velmi nevhodné se o něm bavit před větší skupinou. „To je individuální téma. Ani my ho nedoporučujeme dávat jako samostatný blok do vyučování na základních školách při práci s dětmi,“ popsala.

S Fialovou souhlasí i psycholožka Jana Nováčková, která se zabývá výchovou dětí a dalším vzděláváním učitelů. „Mezi zásady dobré komunikace patří především sdělení, co a jak dělat dobře, správně. To, že někomu něco zakážeme nebo ho varujeme, ještě neznamená, že si bude umět poradit, jak se zachovat,“ říká pro iROZHLAS.cz.

Například u komiksu „Ozvi se včas“ by podle ní mělo by spíše vysvětlení, jak se mají děti zachovat. „Potřebují především informace o tom, co mohou a mají dělat, že to není jen o jedné možnosti. Také musí vědět, že výhrůžky, aby to nikomu neříkala, znamenají naopak nutnost to říct a nabídnout možnosti, zmínit tam třeba i Linku bezpečí,“ dodala.

Problém ale podle Fialové může spočívat i v tom, že komiksy jsou určené pro širokou věkovou skupinu. Všechny totiž mohou být využívány v hodinách pro děti od 12 do 18 let. „Tady porušují další standard,“ uvádí s tím, že by České advokátní komoře doporučila materiál nepoužívat pro tak širokou věkovou skupinu.5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale houby. Kdyz muze byt odbornikem na skolstvi elektrikar a scenarista, proc by advokati nemohli delat osvetu. Kdo jiny se s takovymi kauzami nejvic setkava nez oni.

mirek vaněk řekl(a)...

A nad odbornost učitele to není?
Učitel má taky dělat vše. Od ošetřovatele, drába, sekretářku až po psychologa a lékaře a teď i sexuálního guru.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to nad jejich odbornost

To je ovšem na pováženou!
Jaká je odbornost odbornost odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů?
A především pak učitelů bez pedagogického vzdělání?

P. Vršecký řekl(a)...

Asi takhle

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/99336/deti-je-treba-pred-dluhy-a-neodpovednym-chovanim-primerene-varovat-i-kdyz-se-to-populistum-nelibi.html

P. Vršecký řekl(a)...

Progresivistě hlavně dostávají kopřivku z toho, že zmíněný komiks naznačuje především vlastní odpovědnost za vlastní osud. Aspoň někoho by totiž mohlo v návaznosti napadnout, že všechny ty "pomáhající" neziskovky jsou naprosto zbytečné, protože dokud nepřizpůsobiví nebudou ochotni přijmout odpovědnost za vlastní osud, nepomůže jim nikdo, byť by se snažil sebevíc.

Okomentovat