27.1.20

Bořivoj Brdička: Papírový mobil jako digitální detox v režii Googlu

Zpráva o aplikaci podporující snahu některých uživatelů mobilních zařízení obejít se po určitý čas bez jejich fyzické přítomnosti.

Sledujete-li kritiku, které čelí velké na digitální technologie orientované korporace, jistě jste si všimli, že je jim vytýkána snaha maximalizovat čas uživatelů strávený s přístroji (Dobře strávený čas podle Tristana Harrise, Odpor vůči ovlivňování lidí online podle Williamse). To může vést až k závislosti. Proto je stále větší důraz kladen na digitální wellbeing. Jednou z jeho součástí je i schopnost na nějaký čas si od technologií odpočinout – digitální detox.

Je celkem pochopitelné, že přichází reakce. Všechny hlavní platformy vymýšlejí nástroje, které mají wellbeing (v očích uživatelů) podporovat. Následující příklad z dílny Googlu může možná někomu připadat dokonce trochu směšný.

Papírový mobil ale žádný vtip není, je to docela vážně míněná aplikace volně dostupná na Google Play (Paper Phone). Její funkce je jednoduchá. Dá vám vybrat, co z obsahu vašeho chytrého zařízení budete v nejbližší době potřebovat, a to vám umožní si přehledně vytisknout na papír – aktuální kalendář, kontakty, adresy i s mapou, poznámky, hry jako např. sudoku. Papír složíte, strčíte do kapsy a můžete vyrazit bez mobilu.

Tato aplikace je primárně určena těm, kteří podstupují digitální detox. Cílem je lidem, kteří jsou již na technologiích závislí, pomoci se bez vlastního mobilu co nejdéle bez větších obtíží obejít (Rizika spojená s technologiemi podle Rosena). Vhodné je se pokusit u sebe žádné digitální zařízení skutečně nemít celý den. Variantou je to zkoušet postupně, třeba jen jeden den v týdnu nebo při některých příležitostech (např. dovolená).

Paper phone – A printable Paper Phone which helps you take a break away from your digital worldCelý článek na spomocnik.rvp.cz.

1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

připadat dokonce trochu směšný

Ne trochu, ale hodně směšný. ////

na nějaký čas si od technologií odpočinout

Odpočinout si potřebuje ten, koho technologie unavují. Ale copak technologie unavují? To je jako by mě unavoval můj polštář. ////

Tohle trochu upřesním. Ale jo, technologie mohou unavovat. Mohu být nucen (třeba zaměstnavatelem), abych používal úplně pitomý program, který mě nutí zadávat tytéž údaje znovu a znovu. Nebo mohu být nucen (okolnostmi, třeba poruchou) používat ne zcela vhodný HW. Ale to jsou dočasné trable. Mám-li k dispozici dost času a vhodný OS (to je zádrhel), mohu si vybrat HW ze všech nejvhodnější a pitomé programy obklopit mými udělátky. A pak mě technologie neunavují. Naopak mi velice usnadňují moji práci, a poskytují mi zábavu. ////

Někdy mi technologie zprostředkovávají styk s lidmi, a ti mě unavují. Ale to přece není vina technologií, a lze to snadno vypnout. ////

Někomu připadá papírová kniha příjemnější nežli e-kniha v šestipalcovém mobilu. Takoví se asi budou chtít papírově detoxovat. Já dávám přednost té e-knize. ////

Okomentovat