3.12.19

Radka Kvačková: Úprk ze základek pokračuje

Věřili byste, že v Praze je přes šedesát gymnázií? Vlastně ještě víc, protože v některých je třeba gymnázium čtyřleté i osmileté. Ve skutečnosti lze v hlavním městě napočítat 37 čtyřletých, 11 šestiletých a 34 osmiletých gymnázií. Do čtyřletých programů, kam se žáci hlásí v patnácti letech, nastoupilo letos 1952 studentů. Jenom o trochu méně (1879) se jich nachází v prvních ročnících osmiletých gymnázií, kam se hlásí děti už v jedenácti letech, a 723 v šestiletých, kde se začíná po sedmé třídě základní školy. V zásadě se tedy dá říct, že v Praze jde víc žáků na gymnázium už během povinné školní docházky než po jejím skončení, což musí mít samozřejmě dost negativní dopad na kvalitu druhého stupně základních škol.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Lze předpokládat, že příští rok bude situace podobná, i když vedoucí odboru školství pražského magistrátu Jana Vlásenková nevyloučila, že ve čtyřletém cyklu by ještě mohlo pár míst přibýt, zatímco na víceletých gymnáziích prý nepřibudou docela určitě.

A jak vypadá situace mimo Prahu? Zdá se, že podobně jako v metropoli. Většina gymnázií nabízí jak víceleté, tak čtyřleté programy. Například v Královéhradeckém kraji je k dispozici 17 čtyřletých, pět šestiletých a 11 osmiletých. V Kraji Vysočina 15 čtyřletých, tři šestileté a 13 osmiletých.

Žádné komentáře:

Okomentovat