4.12.19

Daniel Münich: Na pravou míru... Změny průměrných výsledků českých žáků v PISA 2018 oproti PISA 2015 NEJSOU statisticky významné

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook výsledky českých žáků v PISA 2018: "Změny průměrných výsledků českých žáků (čtenářská, matematická a přírodovědná gramotnost) v PISA 2018 oproti PISA 2015 mají sice kladná znaménka, ale jsou tak malé, že NEJSOU statisticky významné. Takže nemá smysl se bavit o zlepšení či zhoršení."
Celý komentář:

Na pravou míru... Změny průměrných výsledků českých žáků (čtenářská, matematická a přírodovědná gramotnost) v PISA 2018 oproti PISA 2015 mají sice kladná znaménka, ale jsou tak malé, že NEJSOU statisticky významné. takže nemá smysl se bavit o zlepšení či zhoršení.

Stejně tak není český výsledek v čtenářské gramotnosti statisticky odlišný od průměru zemí OECD, byť konkrétní rozdíl kladný je. Statisticky významně jsme o něco nad průměrem OECD v matematické a přírodovědné gramotnosti.

Pravidlo palce říká, že statistická odlišnost vyžaduje rozdíl test skóre kolem 8 bodů.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

On také nikdo v té zprávě netvrdí, že ono mírné zlepšení je statisticky významné. A při našem současném stavu základního školství, kde nadělal hromadu problémů systém RVP-ŠVP, buďme rádi, že jsme se rapidně nezhoršili. Inkluze se zatím neprojevila, na to ta švancparáda trvá krátkou dobu. Její negativní důsledky se projeví pravděpodobně až v příštím nebo možná až v přespříštím šetření PISA, podobně jako se negativně projevily ve výsledcích především matematické gramotnosti v případě Finska, které za 15 let sešupovalo z první příčky na naši úroveň.

Co je však ze zprávy dobře patrné jsou velmi mizerné výsledky soukromých a církevních škol oproti veřejným školám.

Budeme-li se chtít vrátit na bývalou úroveň, musíme se také obsahem osnov vrátit na bývalou úroveň. Místo toho ale cancáme o omezení osnov až o 50 %.

Okomentovat