4.12.19

Anna Brzybohatá: Čeští žáci se zlepšují, říká průzkum

Školáci lépe než dříve chápou matematiku, jazyk i přírodní vědy. Na Asijce však nemají. Čeští žáci se za poslední tři roky mírně zlepšili ve čtenářské, matematické i přírodovědné gramotnosti. Zhruba čtyři pětiny z nich dosahují alespoň druhé gramotnostní úrovně. V mezinárodním srovnání jsou tak Češi lehce nadprůměrní. Do šetření PISA 2018 se u nás zapojilo přes 330 škol a na sedm tisíc patnáctiletých žáků.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Rozdíly jsou ale vidět mezi kraji. Nejlépe je na tom Praha, Plzeňský či Zlínský kraj, na opačné straně je Ústecký a Jihomoravský kraj. Rozdíl je značný – podle inspektora Zatloukala odpovídá jednomu ročníku školy. Překvapivě dobré výsledky ale ukázal Karlovarský kraj.

„Karlovarský kraj je zhruba uprostřed celého regionálního žebříčku, což je výrazné zlepšení oproti výsledkům z minulých let. Proto je potřeba zjistit, co za zlepšením stojí, i k tomu šetření je,“vysvětlil Zatloukal. Zabránit velkým rozdílům mezi jednotlivými kraji je podle ministra školství Roberta Plagy jednou z priorit resortu. Podle šetření například výdaje na vzdělávání přímo souvisí s lepšími výsledky.

„Je to mírné zlepšení a jsem za to rád. Data ale ukazují, že je potřeba další masivní investice do našeho školství. Výsledky PISA 2018 potvrzují také naše data, od kterých jsme odvíjeli Strategii 2030+, především v regionální části, kde jsou děti na chvostu žebříčku častěji ohrožené studijním neúspěchem. Je potřeba to plánovat tak, aby se nůžky nerozevíraly,“řekl Plaga. Pomyslné rozevírání nůžek je současně závislé na sociálním zázemí v jednotlivých částech republiky. Sociologické výzkumy ukazují, že pokud mají rodiče jen základní školu, jejich potomci ji budou mít pravděpodobně také. Ke změně ve školství je tak potřeba měnit i části sociálního systému, jako je řešení exekucí či vyloučených lokalit.

Žádné komentáře:

Okomentovat