23.11.19

Události ČT: Využití digitálních technologií ve školách

Jak na digitální vzdělávání ve školách - v Praze jednali experti ze státních organizací i soukromého sektoru. Učitelé stále používají nové technologie převážně jen při výkladu a málo zapojují samotné žáky.
Video na webu České televize.

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Jeden o koze druhý o voze.

ČŠI hovoří o tom, že "Učitelé stále používají nové technologie převážně jen při výkladu a málo zapojují samotné žáky." A je zcela jasné, že hovoří o využití ICT napříč všemi předměty.

Kdežto Česká televize k tomu zařadila reportáž o výuce informatiky na školách, kde se prostě jinak než v konceptu 1:1 ani pracovat nedá a dle mých zkušeností ani nepracuje. Technické vybavení škol jistě neni excelentní, ale na výuku základních věcí a toho, co jsme viděli v reportáži, postačuje. Reportéži ČT projevili naprosté neporozumění problému.

Vrátím se tedy k tvrzení ČŠI "Učitelé stále používají nové technologie převážně jen při výkladu a málo zapojují samotné žáky."

Zde už problém je, a ne že jeden.

1. Boom interaktivních tabulí a na ně navázaných interaktivních učebnic, který začal kolem roku 2005, za uplynulých 14 let zcela převálcoval vývoj nových výukových aplikací využitelných v konceptu 1:1. Přičemž interaktivní tabule je využitelná v podstatě jen k frontální výuce.

2. Počet počítačů či počítačových učeben potřebných k tomu, aby se na škole dal využít koncept 1:1, je nedostačující. Na naší škole máme na 185 žáků dvě počítačové učebny, jednu s 27 počítači, druhou s 20 počítači. První je využivaná na 100 %, druhá tak na 60 %. Pracovat v koncepru 1:1 u nás není žádný problém. Na sousední škole s 600 žáky mají dvě počítačové učebny, v každé mají 17 počítačů, využívají je pouze k výuce informatiky, koncept 1:1 využitý ve výuce ostatních předmětů u nich neexistuje a ani existovat nemůže. Nicméně v každé třídě mají interaktivní tabuli. Vize pana ředitele koncept 1:1 převálcovala.

3. Mnozí se po roce 2013 domnívali, že vše zachrání využití levnějších tabletů. Bohužel nemožnost nainstalovat na tyto typy tabletů starší výukové aplikace, nexistence nových, a nedostatek vhodných a dobře didakticky zpracovaných výukových aplikací na netu to znemožňuje. Liší se to samozřejmě předmět od předmětu a stupeň od stupně, ale žádná sláva to není ani pro 1. stupeň ZŠ.

4. Vše brzdí i nedostatečné kompetence učitelů, mnozí starší se vužívání ICT už dvacet let úspěšně brání a mladí přicházející z VŠ na tom s orientací v problému využívání ICT ve výuce nejsou o mnoho lépe.

Radek Sárközi řekl(a)...

Obávám se, že je stále dost škol, kde se učí informatika v učebně, kde jsou 2 žáci na jeden funkční počítač.

Eva Adamová řekl(a)...

To snad jedině na malotřídkách, na úplných základních školách v žádném případě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

se učí informatika v učebně, kde jsou 2 žáci na jeden funkční počítač

To byly krásné časy. Pytlici vzpomínají rádi. Zadali práci a žáci ji udělali. Sami. Když něco nevěděli, sami si našli, naučili, poradili se.
Pokud to dnes pytlici s žáky neudělají krok za krokem, nezadaří se valně.
Epidemická absence fištronu...

Eva Adamová řekl(a)...

Tak ona ta epidemie řádí v informatice už i na středních školách? Já myslela, že zatím jsou zasaženy jen základky, kde nastupivší tabletová generace není schopna používat klávesnici, ba ani myš. O porozumění zadání pak nemůže být ani řeči.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Už z dálky to vypadá, že bude nezbytné překlenout to současné nanicovaté období klávesnic a myší, aby se ve zdraví dožilo epochy hlasových vstupů. Z blízka je ale patrný ten značně nenadějný stav onoho fištronu bez jakkoli povzbudivé prognozy. V principu fungování informačních vstupů ten problém není. Pytlici se obávají, že až to hlasové ovládání systému bude realitou všedního dne, nebudou dětičky vědět, co tomu počítači tak nějak říci.
Pytlici si už pěknou řádku let nedovolí vyslovit zadání samostané práce:
'Vytvořte v oblasti ícété k danému tématu cokoli tak, aby to pytliky zaujalo.'

PUR řekl(a)...

"Už z dálky to vypadá, že bude nezbytné překlenout to současné nanicovaté období klávesnic a myší, aby se ve zdraví dožilo epochy hlasových vstupů."

"Počítači, udělej mi kolem tamtoho takové to ... eee ... no to co má tady kámoš, akorát že tak nějak jinak..."

To bude muset být umělá inteligence přímo ženiální...

Okomentovat