25.11.19

Kateřina Součková: Exkluzivní průzkum: téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že platy učitelů porostou dostatečně

Učitelé na některých místech Česka stávkovali začátkem listopadu za vyšší růst platů. Téměř dvě třetiny lidí si ale myslí, že kantoři dostanou přidáno dost. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Naopak jen třetina dotázaných uvedla, že učitelům porostou platy málo.Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Na 62 procent lidí totiž považuje současný růst platů za dostatečný. Přesvědčeni jsou o tom hlavně lidé nad 30 let, většinou se středoškolským vzděláním nebo výučním listem.

Že učitelům rostou platy málo, si naopak myslí jen třetina lidí. „Jsou to většinou mladší lidé, lidé s vysokoškolským vzděláním a také lidé, kteří jsou v každodenním kontaktu s učiteli. Takže žáci a studenti,“ vyjmenovává pro Radiožurnál Michal Geisler z agentury Median.

Předseda školských odborů František Dobšík připouští, že se jim možná nepodařilo přesvědčit lidi mimo školství o tom, co učitelé vlastně chtějí.

„Jsem si vědom toho, že kampaň, která se kolem toho vedla, byla hodně nepřehledná. Možná kdyby se nám podařilo více zpropagovat obsah učitelské práce, tak bychom dostali veřejnost více na svou stranu,“ dodává.


14 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

O důvod více, aby učitelé ihned šli do neohraničené stávky. Veřejnost evidentně nezajímá realita a věří vládním a ministerským lžím. To nezvrátí žádná učitelská PR kampaň. ////

Ondřej Merta řekl(a)...

Téměř třicet let školské odbory dusily jakékoliv akce učitelů, nebo je usměrňovaly do neúčinnosti. A ten proces má svou setrvačnost. Na spoustě škol odborové organizace ukončily činnost. A teď najednou jsou odbory aktivní. Zajímalo by mě proč. Proč stejná situace nevadila za ODS a ČSSD a nyní vadí. Proč se jde do konfliktu kvůli pár procentům a o celkové situaci ve školství ani slovo? Proč odbory jdou rovnou do konfliktu, ale třeba neinformují veřejnost o probíhajícím jednání s MŠMT, popřípadě o dlouhodobých problémech v resortu? A za informování veřejnosti nechápu to, že odbory něco zveřejní na svém věstníku, který stejně nikdo nečte.

Radek Sárközi řekl(a)...

Asi jim přijde těch 45 000, o kterých se všude hovoří už dva roky, dost. Ptali se v tom výzkumu, kolik si respondenti myslí, že učitelé přesně berou?

Tomáš Barták řekl(a)...

Kterého chytrolína (dosaďte si jiné libovolné slovo) vůbec napadlo dělat takový průzkum? Nebo se snad dělá dotazníkové šetření ohledně platů prodavačů, úředníků, soudců, lékařů a sester, právníků... Nevím o tom. Ale do školy chodil každý, tudíž každý si myslí, že do toho může kafrat.

krtek řekl(a)...

Ta otázka - kolik teď berou učitelé podle respondentů - by byla příliš návodná a ukázala by, že veřejnost vlastně neví. No tak za deset let to zjistí, až učitelé nebudou. Nebude už pozdě?

Nicka Pytlik řekl(a)...

téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že platy učitelů porostou dostatečně

mistr Prouza, film Světáci, 1969:
"Pánové, když je mezi třema lidma jenom jeden rozumnej, tak nesmí - nesmí! - dojít k hlasování."

pytlici, běžný den, 2019:
'Pokud dvě jsou třetiny lidí trdla, nesmí dojít k myšlení.'

Unknown řekl(a)...

Takový výzkum má v české kotlině asi takovou hodnotu, jako kdyby se zeptali: "Bylo by dobře, kdyby vašemu sousedovi chcípla koza?". Očekával bych rovněž tak 2/3 ANO a 1/3 ne ..

Radek Sárközi řekl(a)...

Skoro rok a půl starý průzkum...

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/platy-cesko-pruzkum-odhady-lidi-plat-zdravotni-sestry-pecovatele-ucitele.A180709_213517_ekonomika_jumi

Eva Adamová řekl(a)...

"Bylo by dobře, kdyby vašemu sousedovi chcípla koza?". Očekával bych rovněž tak 2/3 ANO a 1/3 ne .."

A ta jedna třetina by byli lidé, kteří nemají souseda, nebo lidé, jejichž soused nemá kozu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Média "informovala" o stávce velice nevyváženě, jak upozorňuji ve svých článcích, například zde: https://sarkozi.blog.idnes.cz

Ivo Mádr řekl(a)...

Výsledek tohoto průzkumu plně odpovídá přístupu masmédií k učitelskému stavu. Novináři rádi naslouchají různým samozvaným teoretikům, odborníkům, expertům na všechno a nějak nemají učitele rádi. Čemu se pak divíme.

Robert Čapek řekl(a)...

Nikdo, kdo má na krku hlavu, nemůže popřít, že každá stávka má tím větší naději na úspěch, čím má větší podporu médií a veřejnosti. V Polsku podporovali stávku rodiče, právníci a další profese, měli média na své straně. V některých oblastech stávkovalo 80% škol. OPRAVDU stávkovalo, ne posílalo zdravice a přitom učili :-)

U nás se amatérskou organizací nepodařilo ani samotné učitele přesvědčit a podpora 10% škol byla zoufalým výsledkem. Stejně smutné je i to, jak se nyní stávka analyzuje - jako úspěch? Ale všichni komentátoři kromě odborů a Radka S. si myslí pravý opak. Poučíme se z toho? Přečtěte si mínění Karvaiové, čelné představitelky falešné pedagogické komory, jak dostává rodiče na svou stranu: prý "ať ruší dovolené, ať ruší operace, nám je to jedno." Takhle je získáváme? A přitom lpěním na tarifech ze sebe učitelé udělali ty, kterým nezáleží na kvalitě školství, ale jen na svých peněženkách... A podívejme se, jak mizerné využili odbory a RS tu krátkou mediální podporu, které se jim dostalo.

Nikdo ale strategické chyby nepřizná, i když je jasné, že plácání se po zádech pomůže egu organizátorů, ale realitu nepřebarvíš...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stávka je tím úspěšnější, čím víc poškodí zaměstnavatele a čím víc problémů způsobí celé společnosti. To je podstata stávky.
Až budou lékaři nebo řidiči autobusů zase stávkovat za vyšší kvalitu zdravotnictví či hromadné přepravy osob, posledují pytlici bedlivě se zájmem sobě vlastním, jak jejich stávku podpoří rodiče pacientů nebo pasažérů.

Lenka Pokorná řekl(a)...

Vzkaz pro pana Čapka mimo zdejší diskuzi.

Naše komentáře na České škole pan Komárek nesmazal, to už mu bylo vážně blbé, ale smazal kritický komentář vůči své osobě hned pod nimi. Ten experiment byl vážně povedený :).

Okomentovat