29.11.19

ČT24: Za nadužívání elektronických zařízení dětmi mohou matky, říkají dvě studie

Na konci listopadu byly publikovány dvě vědecké práce na téma nadužívání elektronického obsahu dětmi. Obě hledaly příčinu toho, proč v současné době tolik dětí tráví nadměrné množství času před obrazovkami. Došly k závěru, že jedním z hlavních faktorů jsou matky. Čím delší dobu tráví u obrazovek ony, tím déle používají elektronická zařízení i jejich děti.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Sheri Madiganová z univerzity v Calgary vydala výsledky svého výzkumu v odborném žurnálu JAMA. Zkoumala, jestli školáci v Kanadě splňují doporučení Světové zdravotnické organizace, které říká, že předškoláci by neměli trávit před obrazovkou déle než hodinu denně. Madiganová a její kolegové zjistili, že toto doporučení porušuje asi 80 procent dvouletých dětí a téměř 95 procent tříletých.

Současně tento výzkum našel korelaci mezi nadužíváním elektronických přístrojů dětmi a časem, který na podobných přístrojích stráví jejich matky. Čím déle strávily před obrazovkami matky, tím delší čas těmto zařízením věnovaly i děti.

Druhý výzkum se věnoval tomu, jak si děti vytvářejí návyky, které způsobují, že pak tráví tolik času u obrazovek. Práci vedla Edwina Yeungová z amerického Národního zdravotnického institutu. Její tým zkoumal data o 3895 dětech ve dvou skupinách: první tvořily děti ve věku mezi jedním a třemi roky, druhou osmileté děti.

Vědci analyzovali řadu faktorů, které mohou ovlivňovat délku doby strávené u obrazovky včetně počtu sourozenců, příjmu rodičů i jejich vzdělání. Jedním z faktorů bylo i to, kolik času stráví s obrazovkou matka dítěte. A právě ten se ukázal mít zdaleka největší dopad.

2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...


Nad-užívání elektronických zařízení je typický novinářský nesmysl. Nejde o dívání se na obrazovku nebo dokonce trávení času u obrazovky, ale o to, že děti u té obrazovky dělají BLBOSTI. ////

Jenže děti nemohou poznat, CO u obrazovky dělají jejich matky - zda nějaké blbosti nebo zda vykonávají svoji profesi. Takže ta slavná korelace je nesmyslná. ////

Jako ajťák trávím sledováním obrazovky počítače (nebo mobilu) nějakých 15 hodin denně. A ať mi nějaký novinářský neználek (nebo světový zdravotník) vysvětluje, že je to špatně ... ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

jedním z hlavních faktorů jsou matky

Eh, ty matky!
Tak nějak džendrově nevyvážený nález.

Okomentovat