26.10.19

Kateřina Surmanová: Maturanti se konečně dočkali. Povinná zkouška z matematiky se odkládá na dobu neurčitou

Tak dlouho studenti kritizovali, jak Cermat známkuje slohové práce, až dosáhli svého. Ve státní části maturity od příštího školního roku pravděpodobně zbude jen didaktický test. Ústní část a sloh se přesunou do kompetence jednotlivých škol – ty si určí kritéria, ty si budou své studenty hodnotit. Týká se to češtiny i cizího jazyka.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Pobouřená je z toho i Asociace ředitelů gymnázií. „Domníváme se, že takto pojatá zkouška bude mít negativní vliv na výuku cizích jazyků i českého jazyka a literatury. Výsledky státní maturity ukázaly různou úroveň na jednotlivých typech škol. Místo abychom s těmito fakty pracovali, děláme kroky k devalvaci maturitní zkoušky a vytváříme jakýsi hybrid mezi maturitou státní a původní,“ uvádějí ve své námitce. Naopak jiné střední školy a učiliště změnu vítají, jejich svěřencům uleví.

Ministerstvo trvá na tom, že takhle to bude lepší – ústřední hodnocení lidmi z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) čelí opakovanému hněvu, protože ve slohu žáka, kterého nikdy neviděli a nezažili, nedovedou zohlednit jeho specifický styl. A taky se tím ušetří 14 milionů, když to na svá bedra vezmou zase školy.

11 komentářů:

Robert Čapek řekl(a)...

Hallelujah! Výborně! Nyní jde o to nezastavit se na půl cesty a státu odebrat co nejvíce možností do věci zasahovat. Pára nikdy nezastaví elektřinu! Verne to vždycky věděl a čím víc se do věcí vzdělávání míchá stát, tím hůře. Další krok: zrušení Cermatu!

Tajný Učitel řekl(a)...

Ředitelům gymnázií nikdo nebrání nastavit si ve svých ústavech ďábelsky obtížnou maturitu, třebas 100 zaškrtávacích otázek za 10 minut v sanskrtu, takovou, která by neměla negativní vliv na výuku. Třeba se pak gymnazisté přestanou maturitě smát a někteří ji dokonce neudělají :O. Žádný strach, všichni uvidí, že gymnázia jsou na tom lépe z výsledků didaktických testů.

poste.restante řekl(a)...

Ministerstvo trvá na tom, že takhle to bude lepší -
Pro ministerstvo určitě.

– ústřední hodnocení lidmi z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) čelí opakovanému hněvu, protože ve slohu žáka, kterého nikdy neviděli a nezažili, nedovedou zohlednit jeho specifický styl.
Ehm. Co prosím?
Specifický styl?
Tak se teď vysvětluje, když žák nesplní zadání?
Doufám jen, že to nepronikne do technických oborů...


A taky se tím ušetří 14 milionů, když to na svá bedra vezmou zase školy.
Jakože teď to zase budou dělat češtináři ve školách ZADARMO?
A když ředitel dá za opravy písem odměnu, tak de facto sebere peníze těm ostatním.
Vivat logika.

Nemíním se pouštět do diskusí o tom, zda, jak a kým má být maturitní slohovka hodnocena. To nechávám skutečným odborníkům na tuto oblast - jazykářům.
Ze systémového hlediska bych považoval za optimální, kdyby existovaly dvě úrovně maturit a kdyby slohové práce byly hodnoceny dvěma hodnotiteli - školním i externím. Což by, samozřejmě bylo dražší, ale zase by to mělo kultivační zpětný efekt.
Ale jsem už moc dlouho ve školství na to, abych od politiků očekával logiku a hledání smysluplných řešení.

Eva Adamová řekl(a)...

Příznačné je, jak se na tuto zprávu čapkovic a tajní slétli jakou mouchy na lejno. Tím lejnem rozuměj laskavý čtenáři to, že novela zákona ještě nebyla schválená.

"Pára nikdy nezastaví elektřinu!"
Co to čapkovic znalci difúze zase melou? Jsou si vůbec vědomi skutečnosti, že pára a elektřina jdou ruku v ruce? Vždyť v podstatné části elektráren by elektřina bez páry vůbec nevznikala.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"ústřední hodnocení lidmi z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) čelí opakovanému hněvu, protože ve slohu žáka, kterého nikdy neviděli a nezažili, nedovedou zohlednit jeho specifický styl." To je klasická malá domů. Existuje jen jedna možnost, kdy může daný výrok platit - pokud se žák rozhodne třeba ve vypravování užít metodu proudu vědomí. Hodnotitel, který jej nezná, neodhadne, jestli jde o blábol, nebo pokus kreativního psavce zmocnit se tématu touto náročnou formou. V ostatních případech se specifickým stylem nic zdůvodnit nedá - žák prostě musí vždy zohlednit funkci a adresáta, to nejde okecat. Opakovaně odkazuji i na mezinárodní maturitu IB, kde hodnotí zásadně ti, kdo žáka neznají. Opět tedy budeme něco předstírat, do hodnocení budou vstupovat jiné aspekty, než předvedený výkon, a tvářit se jako mistři světa. Vadnost tohoto přístupu je zjevná - buď jej budeme aplikovat plně, a do hodnocení PP zahrneme předchozí výkony během 4 let studia (pak ale logicky musíme snížit známku tomu, kdo pořádně nepracoval, ale maturitní práce se mu povedla), nebo jej použijeme jen na zlepšení známky (pak ovšem může být dobrou žákovskou strategií i to, když si nedají moc záležet - však učitel/ka přihlédne k dosavadní práci, takže trojkaři nedá pětku).
Ještě destruktivnější důsledky to bude mít pro cizí jazyky, protože čeští maturanti budou mimo úrovně SERRJ, které by se daly srovnat s maturanty z ostatních zemí (pokud nesloží třeba FCE).
V § 47 Vyhlášky č. 177/2009 Sb. byl bez náhrady vyškrtnut odst. (3) Hodnotiteli náleží odměna ve výši 130 Kč za jednu opravenou písemnou práci; v případě písemné práce žáka podle § 1 písm. c) náleží hodnotiteli odměna ve výši 150 Kč za jednu opravenou písemnou práci. - to znamená, že žádné peníze neuvidí ani češtináři, ani učitelé cizích jazyků.
To, co navrhuje novela dané vyhlášky, je strašný hybrid, račte stáhnout ZDE. Třeba tohle je hezké: "Délku konání písemné práce stanoví ředitel školy; písemná práce trvá nejméně 90 minut a nejdéle 150 minut. Pokud žák v průběhu zkoušky změní volbu zadání, zaznamená změnu na list papíru podle pokynů zadávajícího učitele." Takže co škola stejného druhu, to klidně jiný čas. Excelentní idea, vskutku. Maturitní vysvědčení bude obsahovat výsledek DT z ČJaL/CJ (buď uspěl/neuspěl, nebo známkou - ve hře jsou zatím obě varianty) a pak známku z povinné profilové zkoušky z ČJaL/CJ, stanovenou takto: "V případě zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka tvoří hodnocení písemné práce 40 % a hodnocení ústní zkoušky 60 % celkového hodnocení zkušebního předmětu. Co žáci se SPU, jak bude probíhat odvolání ad. ad. vůbec nevíme.

Vaše řešení oprav PP, poste.restante, by bylo ideální a mělo by pozitivní dopad i na výuku slohu a komunikace (v roce 2012 se totiž ukázalo, že na mnohých školách se tato složka výuky podceňovala a takřka nevyučovala. Teď se k této praxi bude možno bez obav vrátit.). Jenže je drahé, a proto ve státě českém, kde je školství "prioritou", nikdy nebude přijato.

Eva Adamová řekl(a)...

V § 47 Vyhlášky č. 177/2009 Sb. byl bez náhrady vyškrtnut odst. (3) Hodnotiteli náleží odměna ve výši 130 Kč za jednu opravenou písemnou práci; v případě písemné práce žáka podle § 1 písm. c) náleží hodnotiteli odměna ve výši 150 Kč za jednu opravenou písemnou práci.

A k tomu připomenu čapkovic "názor" či spíše prasárnu z minulé diskuze:"Ve školách bude plno radosti, ale za co pojedou žoldaci Cermatu na dovolenou?"

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Janek Wagner řekl(a)...

Oznámení moderátora: Robert Čapek přes varování pokračoval v osobních útocích. Jeho komentáře byly přesunuty do archivu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Příslušná vládní novela ještě ani není v parlamentu. Poslanecký návrh neprošel doposud ani prvním čtením ve Sněmovně...

Vít Tomis řekl(a)...

Já bych občana Čapka neblokoval. Každý má právo se ztrapnit podle své libosti. A i když pokračoval v osobních útocích, tak dotčení by to měli brát jako potvrzení kvality své práce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Já bych občana Čapka neblokoval.

Pytlici by čapky v jejich publikační činnosti spíše podpořili.
Kbyby pytlici znali číslo jejich účtu, poslali by jim za každý komentář klidně i korunu. Bylo by to sice navýšení hodnoty příspěvku o čtyři sta procent, ale ať pytlici nežerou...

Okomentovat