30.10.19

Anita Baselová: Česká aplikace tří gymnazistů odhaluje šikanu na školách v Klánovicích, Zimbabwe i Singapuru

Šikana se podle některých průzkumů týká až třetiny dětí. Každou další možnost, jak ji odhalit, proto ředitelé a učitelé vítají. Platformu Nenech to být, kterou vymysleli tři čeští gymnazisté, tak využívají nejen stovky škol v České republice, ale třeba i v Jihoafrické republice, Singapuru nebo USA. Stejně jako se změnily děti a prostředí, ve kterém vyrůstají, změnila se i šikana. Už dávno nemusí mít jen fyzické projevy, ubližovat je totiž mnohem jednodušší online.Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Když žák rizikové chování přes Nenech to být nahlásí, dostanou oznámení kompetentní osoby. Kromě ředitele školy to bývá například metodik prevence nebo školní psycholog. Personál v systému vidí celý text oznámení, nevidí ale, kdo ho psal, vše je zcela anonymní. Poté škola postupuje podle vlastního metodického plánu řešení rizikového chování.

Podle ředitele základní školy Michala Černého je u šikany důležité hlavně včasné odhalení. „Čím dříve šikanu odhalíte, tím větší šance je, že kolektiv vyléčíte. Největší problém je, když šikana bují delší dobu, nepoznaná, neodhalená. Když se pak šikana odhalí pozdě, třída bývá nakažená a skupina agresorů to tak zkouší na další děti.“

I proto jsou školy v čele s Masarykovou základní školou v Klánovicích otevřeny všem dalším možnostem, jak šikaně předcházet.

17 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Pozor na jednu věc. Platforma Nenech to být není nic nezákonného, ale také to není nic milosrdně pomáhajícího. Študáci prostě jen využili díru na trhu a snaží se na šikaně vydělat, protože zadarmo toho zas až tolik neposkytují. Navíc to jejich oznámení školám o šikaně je poněkud kontroverzní. Z tohoto úhlu pohledu já takovéto články hodnotám jako neplacenou reklamu.

Jan Sláma řekl(a)...

Dobrý den, moc děkuji za Váš názor paní Adamová. Těší mě, že naši platformu znáte. (jsem její spoluzakladatel) Dovolím si stručně reagovat na Váš komentář. :)

1) Vzhledem ke zpětné vazbě škol, pedagogů i dětí od Aše po Johannesburg mi přijde, že pomáháme docela dost. Pokud máte nějaké nápady, jak pomáhat ještě víc, napište mi prosím na jan@nntb.cz. Uděláme maximum pro to, abyste i Vy byla s naší pomocí spokojená.

2) Jako využití díry na trhu bych založení NNTB opravdu nenazýval. Cca 80 % našich aktivit v ČR je neziskových a ten zbytek (nazývaný jako "sociálně prospěšné podnikání") snad jednou pokryje náklady, které jsou s provozováním mezinárodní platformy bojující proti šikaně spojené. Lepší, než být dlouhodobě závislí na dotacích, řekl bych. Každopádně zadarmo poskytujeme v Česku skoro vše, co děláme. Na NNTB ale pracuje přes 30 lidí a jejich práce už zadarmo není.

3) Budu moc rád, pokud mi dáte jakýkoliv konkrétní podnět, proč by měla být naše upozornění kontroverzní. To bychom samozřejmě neradi.

Budu se těšit na veškerou konstruktivní kritiku a Vaše rady ke zlepšení na jan@nntb.cz Snažíme se, aby byli s našimi službami všichni spokojení. Pokud vám něco vadí, uděláme maximum pro zlepšení.

Přeji pohodový zbytek dne, nerušený podobnými "reklamními články" :)
Honza Sláma

Eva Adamová řekl(a)...

Nezlobte se na mne, pane Slámo, už jenom Vaše téměř okamžitá reakce na můj názor, že se v podstatě jedná o reklamní záležitost, mne v tomto názoru utvrzuje.

Reklamní záležitostí je podle mne i Vaše základní verze, která v podstatě vůbec v ničem školám nepomáhá. Rozšířená verze pro naši školu stojí bratru 7500 Kč za rok.
A teď se na to zkuste podívat očima lidí, kteří ve školách pracují. Třeba naše škola letos obdržela na pomůcky a učebnice závratných 35 000 Kč a obávám se, že z těchto peněz to stejně nelze hradit. Stát nutí školy do programů primární prevence (preventisté musí zpracovávat minimální preventivní program a ten každý rok v internetovém systému, který je zrůdný, vyhodnocovat), aniž by jim na tyto programy dal byť korunu. Programy primární prevence musí žákům platit jejich rodiče z vlastní kapsy, podobně jako návštěvu kina, divadla či čehokoliv jiného, a to včetně cesty. Jinou možností je hrazení těchto záležitostí s fondu klubu rodičů, do kterého rodiče na začátku roku přispívají, takže to jde vůastně zase z jejich kapsy. To jen tak na okraj, abyste měl představu jak to vnašem základním školství, které je "zdarma" funguje.

Vaše agresivní oznámení ohledně šikany jsem měla možnost vidět u kolegyně ze sousední školy. Pokud jste už tohoto stylu "oznámení" upustili, tak se omlouvám.

Jan Sláma řekl(a)...

Znovu zdravím paní Adamová! Nebojte, vůbec se nezlobím. Snažím se pouze pochopit Váš názor a upravit naše aktivity tak, aby byli všichni spokojení. Moc rád si o tom s vámi popovídám i telefonicky - každá zpětná vazba je hodnotná. Co se reklamy týče - Jak myslíte. Přesnou definici slova neznám a ty na internetu se různí. Nevím ale o to, že by byl tento článek výsledkem nějakých našich marketingových aktivit.

Mohu vás ale ujistit, že naše zdarma verze opravdu reklamní záležitost není. Používá ji přes tisíc škol a reference jsou velmi dobré. Kromě stovek pedagogů máme podporu MŠMT, pana doktora Michala Koláře, Lenky Skácelové a mnoha dalších odborníků z praxe. Povedlo se díky ní pomoci stovkám až tisícům dětí. Funguje jako bezpečná a jednoduchá online anonymní schránka důvěry. Na tom snad ani nic reklamního být nemůže. :)

Věřím, že cena za rozšířenou verzi pro vás může být vysoká. Cenotvorba ale vychází z našich skutečných nákladů a nepočítá s tím, že by si ji mohly zakoupit všechny školy. Právě pro ně je zde verze základní, která již úspěšně funguje třetím rokem. Rozšířenou verzi jsme v ČR spustili před měsícem. Je na každé škole, pro kterou z verzí se rozhodne. Pokud nemá dostatek finančních prostředků, využije verzi základní, která školám pomáhá odhalit problémy, o kterých by se jinak mohl metodik prevence dozvědět až v mnohem horším stádiu. Pokud finanční prostředky mají, mohou využít verzi rozšířenou, jejíž cena odpovídá kvalitě nabízených služeb. Každý má svobodu se rozhodnout.

Mimochodem, věděla jste, že jednou z našich neziskových aktivit je i lobbing u politiků za zvýšení financí ve školství? Na toto téma jsme již vícekrát jednali s vrcholnými představiteli státu. Věřím, že nejen díky naší snaze se postupně situace zlepší. Uvědomujeme si, že momentálně na tom je většina škol s financemi velmi špatně. Proto se jim snažíme vyjít vstříc, jak jen to je možné. A nejen proto je základní verze pro všechny zdarma.

Cca rok zpět jsme omylem odeslali na asi 100 škol "oznámení o šikaně", které na některé působilo agresivním dojmem. Šlo ale o chybu, kdy jsme pouze hledali způsob, jak u škol zvednout zájem o řešení oněch případů. To se nám nepovedlo a velmi nás to mrzí. Věřím, že kromě těch 100 upozornění jsou všechna další OK.

Eva Adamová řekl(a)...

"Mimochodem, věděla jste, že jednou z našich neziskových aktivit je i lobbing u politiků za zvýšení financí ve školství?"

To myslíte jako, aby školy měly peníze na kupování vašich produktů? Vždyť jste s.r.o, tak jaképak neziskové aktivity směrem k politikům? Neziskové aktivity obchodních společností směrem ke školám vypadají přece jenom trošku jinak. Nepodporuje vás náhodou SCIO? Ono mi to celé totiž tak trochu něco připomíná. Jó, už vím!!! ČŠI vyžaduje při inspekčních kontrolách po školách evaluaci, přičemž jí poskytovaná občasná evaluace nepostačuje. Takže školám nezbývá nic jiného, než aby oslovovala soukromé firmy SCIO či Kalibro, přičemž školy na tuto evaluaci nedostanou ani Kč a testování si opět, jak jinak, platí sami žáci. A ministerstvo na to kouká a mne si ruce, jak ono nám to v tom školství pěkně funguje.

A tento váš případ vypadá velmi podobně a asi to nebude úplná náhoda. SCIO vydá "zprávu" o tom jak se ve školách otřesně šikanuje. ČSI mu skočí na špek a bude vyžadovat po školách zapojení do Nenech to být slovy, všude to dělají, jak je možné, že vy to neděláte. Předposraní ředitelé se šupky dupky zapojí do vašeho projektu, a když jim přihlouplé ministestvo na to na základě vašeho lobbingu dá peníze, tak rovnou do placeného levlu, nebo, když jim ministestvo prachy nedá, vyberou na to prachy od žáků. Krása na entou!!! To se to pak podniká.

Neměli by se všichni zapojení aktéři - učitelé, ředitelé, ČŠI a ministerstvo vzpamatovat?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Díky za dobrý nápad a užitečný nástroj, proti šikaně je třeba bojovat všemi prostředky.

Jan Sláma řekl(a)...

Opět moc děkuji za Vaše podněty paní Adamová, zkusím postupně reagovat.

"To myslíte jako, aby školy měly peníze na kupování vašich produktů?" - Ne, to opravdu nemyslím. :) Nenech to být vzniklo za účelem boje proti šikaně na školách. Věnujeme se tomuto boji všemi cestami a uvědomujeme si jeho jednotlivá úskalí. Je mezi nimi nedostatek financí, nedostatek času metodiků prevence, příliš administrativy atd. Proto stejně, jako děláme celou řadu dalších neziskových aktivit s cílem pomoci dětem, rodičům i školám, tak se věnujeme i tomuto.

Ptáte se, proč jsme s.r.o.? Protože s naším projektem expandujeme do zahraničí. Kromě Česka se nám daří i v Polsku, na Slovensku, v Jihoafrické republice a dalších státech. Momentálně máme zastoupení v tuším patnácti zemích a přibývají další. To by bez s.r.o. nešlo. Navíc - Pokud se snažíte komukoliv, včetně škol, poskytovat opravdu kvalitní služby, musí vám to fungovat i finančně. Věřím tedy, že na sociálně prospěšném podnikání není nic špatného, spíš naopak.

Každopádně, můžu se prosím zeptat, jak jinak vypadají neziskové aktivity směrem ke školám, než tak, že více než 1 000 z nich pomáháme zdarma odhalovat šikanu a navíc se věnujeme prevenci i osvětě? :) Jak už jsem psal - Pokud máte jakýkoliv tip na zlepšení našich služeb, budu za něj moc rád.

Se společností Scio máme partnerství, spolupracujeme na rozšířené verzi a vlastní 15 % našeho projektu, do kterého investovali. Jejich zapojení nám dost pomáhá. Je skvělé mít za zády zkušený tým, který českému školství rozumí. Mrzí mě, pokud s nimi máte negativní zkušenost. Věřím, že i oni by byli vděční za Vaši konstruktivní zpětnou vazbu.

Vaše teorie o celoplošném zavedení NNTB na všechny školy pod nátlakem ČŠI je určitě zajímavá, ale vzhledem k tomu, že je zde stále ona zdarma verze, tak by to asi nebyl tak velký business, jak si myslíte :) Představu o vydělávání na šikaně vám snad vyvrátí i fakt, že většina nákladů spojených s projektem je stále placena majiteli NNTB.

Každopádně díky za Váš čas. Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte se prosím zeptat. Můžete se i víc rozepsat na jan@nntb.cz Budu se těšit!

Jan Sláma řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Platforma Nenech to být na většině škol nahradila dřívější schránky důvěry, do kterých žáci často vhazovali nesmyslné vzkazy a s reálnými problémy se touto formou báli svěřit.

Zajímavé sdělení, které ale ředitelům takových škol k dobru nejde.
Existuje nějaký kvalifikovaný odhad, za jak dlouho od zavedení tohoto produktu dojde když ne k vymýcení, tak alespoň k nezanedbatelnému omezení šikany mezi žáky?

Jan Sláma řekl(a)...

Bohužel, žádný takový odhad nemáme. Je to škola od školy. Některé NNTB využívají velmi aktivně, žáky o něm pravidelně informují a výsledky mají lepší. Jiné se projektem příliš nezabývají, děti o něm často ani neví, a výsledky se nemusejí dostavit nikdy. Věřím ale, že většině z nich jsme pomohli. Pozitivně projekt hodnotí i většina odborníků v čele s panem doktorem Michalem Kolářem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

se projektem příliš nezabývají, děti o něm často ani neví

Škoda, že se dnes ministr školství nezmínil. Stačila by věta.
Takový palčivý problém...

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Slámo, jestliže se na celé řadě serverů zabývajících se školstvím nejprve objeví "zpráva" SCIO o vzrůstající a neřešené šikaně na našich školách a posléze z toho vyleze následující https://www.testovani.cz/Projekt/123/nenech-to-byt, je to hodně ale hooodně přes čáru. Je to taková malá nebo možná i dost velká prasárnička. Zvláště, pokud SCIO jaxi taxi na svých stránkách neuvádí ani slovo o možnosti využít základní verzi zdarma. Když si to dá člověk ještě do souvislostí s tím, jak agresivně jste při "nabízení" projektu zpočátku vystupovali vůči školám, může Vám ten med kolem huby spolknout skutečně jen člověk bez špetky kritického myšlení.

A to, že vaše společnost a SCIO provozuje "sociálně prospěšné podnikání", mne fakt hooodně pobavilo. Možná jste v tom nevinně a SCIO se na vás jen nasálo, ale to už je jen a jen váš problém.

Ale v každém případě musím konstatovat, že zírám, kam až je SCIO schopno zajít.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kam až je SCIO schopno zajít

Tedy pardon, ale pytlikům tam vyloženě chybí slůvko 'bezostyšně'.

Jan Sláma řekl(a)...

Nejsem si jistý paní Adamová, na kolik se mě tato diskuse týká. Nejsem Scio a neznám Vaše zkušenosti s touto společností. Ty mé jsou pozitivní, proto s nimi spolupracuji. Máte-li vůči nim nějaké výtky, doporučuji Vám obrátit se přímo na ně.

V pár bodech ale:
1) Scio vydalo zprávu o šikaně na českých školách ještě dřív, než jsme začali nějakou spolupráci řešit.
2) Scio neuvádní informace o Základní verzi, jelikož se naše spolupráce týká především verze Rozšířené. Přijde mi pochopitelné, že na svém webu propagují pouze to, do čeho jsou aktivně zapojení.
3) "Agresivní nabízení" nebylo zpočátku, ale trvalo tuším cca 3 dny někdy po prvním roce fungování projektu. Jednalo se o chybu a mrzí nás to.
4) Jak jsem psal - Společnost FaceUp Technology byla založená s cílem sociálně prospěšného podnikání. Chceme pomáhat a myslím, že se nám to daří :)

Eva Adamová řekl(a)...

"Ty mé jsou pozitivní, proto s nimi spolupracuji."

Tak až si spálíte křídla, tak nebrečte.

Jan Sláma řekl(a)...

Budeme se snažit, aby se tak nestalo.
Mějte se hezky a ještě jednou díky za všechen feedback!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tento program jako škola využíváme. V odhalování šikany to má význam. Bohužel, žešení šikany je naprosto sílený proces.Pokud šikanuje dítě z nespolupracující rodiny,pak to trvá někdy roky. OSPOD skoro nic nemůže. Policie přijede,ale nakonec se vše odloží ro nezletilost. Jako škola dáme nejhůř 3 z chování. A to prevenci máme nastavenou dobře a celoročně se s dětmi pracuje v rámci třídnických hodin, jezdí pomáhat PPP a její preventivní pracovník.

Okomentovat