10.9.19

POZOR! Další katalogový podvod: ES Katalog (AKTUALIZOVÁNO)


Brněnská firma ES Katalog telefonuje školám z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o reklamě. Stejně jako v předchozích causách "šmejdů" Pedagogicke.info spolu s Pedagogickou komorou, z.s., shromažďují důkazy pro podání trestního oznámení.O nekalých praktikách společnosti ES katalog informoval web iDNES.cz již v lednu 2019:

„Do telefonu se představila tak, že jsem pochopil, že se jedná o Seznam. Nevěnoval jsem tomu přílišnou pozornost. Něco jsem jim tam odsouhlasil a během tří minut jsem dostal e-mail, že jsem uzavřel po telefonu smlouvu, přikládali fakturu na nějakých šest tisíc. Nedivil bych se, kdyby se většina z uvedených firem v jejich seznamu ocitla podobným způsobem,“ popsal podnikatel praktiku firmy.

Stejné triky nyní zkoušejí tito šmejdi podle všeho i na školách, jejich nabídky odmítejte, případně je požádejte o nabídku služeb mailem.

Z článku Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu v iDNES.cz ještě vybíráme:

Podle Jiřího Sýkory, jednatele ústecké firmy JS Moto, využívá ES Katalog neznalosti lidí a zaměňuje svůj název s firmami a projekty Seznamu.cz, které mají písmeno „es“ na začátku svého názvu.

„Jsou to klasičtí katalogoví podvodníci. Vytáhnou z vás, co potřebují. Stačí jedinkrát za hovor souhlasit nebo pronést slovo ano. Oni se pak hájí, že přece uzavřeli smlouvu po telefonu,“ tvrdí Sýkora, který na rozdíl od Kresy fakturovaných zhruba šest tisíc nezaplatil a na firmu podal trestní oznámení.


ES katalog podobné podvodné praktiky provozuje podle Aktuálně.cz v článku z roku 2017 Jeden hovor za šest tisíc. Katalog parazituje na známé značce, právníci radí nic neplatit již několik let:

Všem podnikatelům, kteří se v katalogu esfirmy.cz ocitli bez vlastního vědomí a mají za to zaplatit, navrhuje Ondrejkovič poslat společnosti dopis, ve kterém platnost smlouvy odmítnou. Žádné peníze pak podle něj firmě posílat nemají a jakékoliv další kontakty z její strany ignorovat - s výjimkou případné korespondence od soudu. "Katalogoví podvodníci však podávají na své oběti žaloby k soudu v naprostém minimu případů, neboť dobře vědí, že jejich šance na úspěch se blíží nule," říká Ondrejkovič.

S tím souhlasí také brněnský advokát Petr Juráň. "Rozhodně postiženým firmám doporučuji, aby katalogovým podvodníkům nic neplatily. Osmdesát procent těchto podvodníků se na soud neobrátí, a pokud se tak stane, mají podnikatelé velkou šanci uspět," myslí si Juráň.

Brněnská společnost ES firmy, jejímž jednatelem je Martin Kabrna, se sice na svých internetových stránkách chlubí mimo jiné férovým jednáním, telefonický kontakt zde však neuvádí. Na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz, odeslaný na uvedenou e-mailovou adresu, firma neodpověděla.


AKTUALIZACE: z článku v Echo24.cz Spolky chtějí žalovat brněnskou firmu kvůli „praktikám šmejdů“. Ta se brání, že smlouvy uzavřela ústně vybíráme:

Už dříve advokát navíc s ES Katalogem komunikoval jménem dobrovolných hasičů z Bohuslavic. I oni jsou přesvědčeni, že se loni v březnu stali obětí podvodu. „V tomto případě sice pracovnice firmy kontaktovala osobu oprávněnou, ale zneužili vyššího věku a faktu, že se v problematice internetu příliš neorientuje. Starosta hasičů z rozhovoru jednoznačně pochopil, že pokud službu neobjedná, jejich webové stránky, které si v minulosti zřídili, budou z internetu zcela vymazány,“ vysvětlil Miketa.

Jednatel společnosti ES Katalog Martin Kabrna pochybení odmítá. Tvrdí, že se spolky jeho firma uzavřela smlouvu o reklamě ústně. „Dle této ústní objednávky společnost ES Katalog poskytla těmto společnostem objednanou službu – reklamu vybraných údajů v elektronickém seznamu a katalogu firem,“ uvedl v prohlášení.

Společnost ES Katalog se původně jmenovala ES firmy. Přejmenovala se v roce 2017. Už od svého vzniku požadovala za zápis do internetového katalogu několik tisíc korun. Využívala při tom podobnosti se službou Firmy.cz internetového portálu Seznam, jež je v originální podobě zdarma. Na praktiky ES Katalogu upozorňují lidé na diskusních fórech. „Buďte před nimi na pozoru, neplaťte za něco, co vám nijak nepomůže, rozhodně nikdy nedávejte souhlas přes telefon i kdyby Vám slibovali bůhvíjaké slevy,“ píše se například na internetu.

Žádné komentáře:

Okomentovat