27.8.19

Karolína Veverková: Alarmující číslo. Polovina studentů nedokončí bakalářské studium

České vysoké školy bojují s vysokou studijní úmrtností. Loni bylo v prvním a druhém ročníku veřejných i soukromých vysokých škol neúspěšně ukončeno 49 procent studií. Řešení školy hledají v úpravě studijní nabídky i v různých poradenských centrech pro studenty.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

„Šel jsem na Národohospodářskou fakultu VŠE, protože jsem se po maturitě jinam nedostal. Hned v prvním semestru mi bylo jasné, že budu mít problémy s matikou. Vyrazili mě v třetím semestru právě kvůli matematice,“ uvedl pro Echo24 David Studený. „Na Fakultě humanitních studií UK jsem neprošel přes vyhazovací zkoušku z historie,“ dodal.

Stejnou zkušenost s dvěma nedokončenými školami má i Karel Straka, který deníku Echo24 řekl, že víc než studovat ho bavilo pracovat. „Šel jsem nakonec na vyšší odbornou školu na rok a následně se přihlásil na mediální studia. Tou dobou už jsem ale pracoval v jedné reklamní agentuře a postupem času jsem zjistil, že mě studium kupodivu nebaví,“ uvedl s tím, že pak už ukončil celé studium. „V práci jsem spokojen, protože jsem se naučil víc a nemusel trápit mozek tím, kdo psal před desítkami let v Přítomnosti, nebo co je to sémiotika,“ dodal.

9 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

Takže téměř čtvrtina těch, co se dostali ze základky na střední, neodmaturuje. A podle superexpertů za to můžou maturity. Plaga chce dokonce zrušit povinnou matematiku, aby to ještě víc nekazila.

Polovina těch, co se dostali ze střední na vejšku, nedá bakaláře. Za to asi taky můžou maturity. Nebyly dost přísné.

A koncepční řešení není a nebude ani do deseti let.

Jiri Janecek řekl(a)...

Za neuspech VS studentu obvykle mohou neslozene zkousky ci neobdrzene zapocty…
Nestalo by za to zkusit tento prezitek, tuto brzdu rozvoje vzdelanosti spolecnosti, taky odstranit?

Eva Adamová řekl(a)...

Po všech maturitních termínech, které mají studenti k dispozici zůstávají 4 % neodmaturovaných, o nějaké čtvrtině nemůže být ani řeč.

Na vysoké školy pak nastupují už i studenti, kteří měli potíže dokončit základní školu, a ti lepší nejsou schopni zatnout chrup a máknout, proto mne neúspěšnost na bakalářských oborech vůbec nepřekvapuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že v té dnešní překotně měnící se době celá polovina studentů uspěje, znamená snad jedině, že vysoké školy výrazně snižují svoje požadavky na výsledky studentů.

krtek řekl(a)...

A není to náhodou i tím, že byly slabší populační ročníky, vysoké školy jsou placeny od studentů a tak braly každého, kdo měl zájem? Prostě to, co zažíváme na středních školách se přeneslo na vysoké. Dohnali jsme svět. Teď nastavit na bakalářských oborech někdejší maturitní úroveň. Aspoň.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nastavit na bakalářských oborech někdejší maturitní úroveň

To by ovšem bakalářská úspěšnost klesla tak na čtvrtinu. V lepším případě...
Pytlici pamatují doby, kdy mnohé střední školy vyloženě lpěly na patřičné úrovni svých absolventů. Jakože dobré jméno a tak nějak podobně. V té dnešní překotně měnící se době se renomé škol mnohdy zakládá na snadnosti 'studia'.
Brnkačkovitost bývá zhusta kritériem volby. A odborníci na vzdělání, kontultanti a auditoří jásají snad až freneticky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neúspěšní maturati prý po tisích končí nadosmrtě na pracovním úřadu.
Kde končí neuspěšní bakalářští adepti?

Eva Adamová řekl(a)...

No znám jednu takovou, která se u nás hlásila na místo pomocné kuchařky a bylo jí sděleno, že bez výučního listu to nepůjde ani náhodou. A jelikož jsme ji učili a její "pracovitost" byla pověstná, nezaměstnali jsme ji ani jako uklízečku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A to jste možná měli.
Takhle nějak se rodí odborníci na vzdělání. Nikdo alespoň trošku normální je nechce.
Z čeho ta adeptka maturovala?

Okomentovat