8.8.19

Jitka Šrámková: Děti do škol nevozte, je tam pak znečištěné ovzduší, radí odborník

Nechodit při frekventovaných silnicích, čekat na tramvaj raději ve vzdálenější ulici než v centru města, kde auta kouří lidem přímo pod nos. „V zahraničí se snaží přimět rodiče, aby nevozili děti do škol. Před školními budovami je pak hodně znečištěné prostředí,“ radí odborník, který zmapoval místa v Plzni nejzatíženější oxidem dusičitým.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle vás se takovýto pohyb po městě může na zdraví nějak projevit? Není to v celkovém kontextu jen maličkost?
Když to člověk udělá denně třikrát, na zdraví se to může projevit. Paní doktorka Rychlíková v Ústeckém kraji dělala monitoring dětí. Dala jim malou krabičku na oblečení nebo do školní tašky a měřilo se v průběhu dne to, co děti dýchají. Ukázalo se, že i relativně krátké cesty přes město představují z hlediska vystavení škodlivinám významný problém.(...)

Výsledky měření mohou přestěhovat lidi z aut stojících v kolonách do městské hromadné dopravy, která městem projede rychleji.
Výhodou Plzně navíc je, že tramvaje městem profrčí, zatímco v některých městech také stojí v zácpách. V Německu nebo v Anglii se snaží přimět lidi, aby nevozili děti do školy, protože se ukázalo, že před takovou školní budovou je tak znečištěné ovzduší, že je to pro děti hodně zatěžující. U škol tam existují zóny, kde rodiče děti vyloží a jedou dál. Navíc jaké návyky děti v mládí pochytí, takové si zachovávají i v dospělosti. Takže děti, které jezdily do školy na kole, v budoucnu méně trpěly nadváhou, více se pohybovaly. Dánové dali dohromady studii, z které vyplynulo, že děti, které se aktivně dopravují do školy, se ve škole lépe soustředí a více si zapamatují než děti, které jsou zvyklé na to, že je do školy či na kroužek dovezou rodiče.

3 komentáře:

V. řekl(a)...

Dobrý námět pro ochránce klimatu. Postavte od 7 do 8 před skolu hlídky a přesvědčuje rodiče, ať své děti do skoly nevozí autem. Bude to prospěšnější a nezameškáte výuku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Postavte od 7 do 8 před skolu hlídky a přesvědčuje rodiče...

Lépe:
Nenechte se svými rodiči do školy vozit a z ní odvážet.
Pro začátek postačí o víkendu, svátcích a prázdninách.

Jiri Janecek řekl(a)...

Za starého režimu se musel rodič hodně snažit, aby jeho dítě chodilo do jiné, než nejbližší ZŠ...

Ten pán je odborník na klima, nebo na vožení dětí do škol? Nebo odborník bez přívlastku?

Okomentovat