9.8.19

Daniela Brodcová: Se začátkem školy bude chybět 6000 učitelů. Ministerstvo chce za katedry dostat nepedagogy

Personální situaci ve školství může podle ministerstva zhoršit návrh hnutí STAN na studijní volno pro zkušené pedagogy. „Je prima se takhle začátkem srpna dozvědět, že kolegyně s podepsanou smlouvou nenastoupí. Nenašel by se tu někdo, kdo by chtěl pár hodin fyziky a matiky na naší krásné škole,“ ptá se na sociální síti Základní škola Nebušice. Je to jen jeden příklad z mnoha, jak se školství potýká s nedostatkem vyučujících.
V článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Nejedná se pouze o nové učitele, ale například o náhradu za ty nekvalifikované nebo za ty, kteří odcházejí do důchodu. Předpokládáme, že nejhorší situace bude v Karlovarském kraji. Pokud jde o střední školy, tak v kraji Plzeňském, a u vyšších odborných škol v kraji Ústeckém,” přiblížila Seznamu mluvčí Aneta Lednová.

Celkem je v regionálním školství přes 150 tisíc učitelů. Průměrný věk přitom přesahuje 47 let. Ředitelé potřebují vyučující matematiky, angličtiny, fyziky nebo třeba elektrotechniky. Chybí ale také učitelé v mateřských školách.(...)

Personální situaci v českém školství může podle ministerstva naopak zhoršit návrh hnutí STAN na zavedení tvůrčího volna pro učitele. Na takzvaný sabatikl by měl jednou za deset let právo každý učitel. V průběhu až 10 měsíců by se mohl podle svých představ věnovat osobnímu rozvoji, zahraničním stážím nebo jinému vzdělávání.
Žádné komentáře:

Okomentovat