4.7.19

Zuzana Hronová: Po učitelích odcházejí z církevní školy i žáci. Rodiče jim zakládají komunitní školu

Pražské arcibiskupství jmenovalo novou ředitelkou církevní základní školy Veselá škola v Praze 1 Ivanu Poláčkovou, která má zajistit její stabilizaci. To půjde však těžko, neboť kvůli vypsání konkurzu na ředitele a zásahům arcibiskupství do chodu školy dala výpověď většina učitelů, k odchodu se rozhodla i značná část rodičů se svými dětmi. Ti s odvoláním bývalého vedení nesouhlasí a žádali přeměnu na soukromou školu. Nyní část z nich zakládá komunitní školu. Pro některé bylo jmenování někdejší školní inspektorky ředitelkou Veselé školy poslední kapkou.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Nové vedení školy po předání kontaktů zahájí komunikaci se stávajícími učiteli tak, aby byl obnoven pedagogický sbor, který zajistí výuku," napsal dále zřizovatel. Dosavadní vedení podle arcibiskupství chybovalo při vedení administrativy školy.

Právě tato výtka ale řadě rodičů vadí. "Šli po papírech a po administrativních chybách a vůbec je nezajímal duch školy," namítali.

Druhému táboru rodičů zase vadil souboj s arcibiskupstvím, rozhádanost a údajně nedostatečná odbornost učitelů zvláště pak na 2. stupni. "Bylo to podle hesla 'kdo nejde s námi jde proti nám', poslední měsíce a týdny se to opravdu hodně vyhrotilo, rodiče bojující s arcibiskupstvím se chovali značně agresivně," sdělila Aktuálně.cz maminka, která naopak rozhodnutí arcibiskupství podporuje a dítě neodhlašuje. "Ta škola už potřebovala nutně restart, ředitelka Válková, které patří dík za založení školy, si rodiče i učitele brala jako rukojmí, aby dosáhla převedení pod soukromý subjekt. Poslední dobou už nebylo příjemné sem chodit, jsem ráda, že se to nějak řeší."
1 komentář:

Zobrazit jméno řekl(a)...

Informace pražského arcibiskupství k Veselé škole (zveřejněno 11. 7. 2019)

Nová ředitelka Veselé školy je v kontaktu se značnou částí zaměstnanců. Většina vyučujících má zájem ve škole dál působit. Změny, které v personální oblasti nastanou, nebudou znamenat komplexní změnu učitelského sboru. Za ty, kteří odešli, vedení školy hledá nové zaměstnance.

V nejbližších dnech přijde e-mail zákonným zástupcům, aby byla nastavena přímá komunikace. Pracuje se na zprovoznění webových stránek školy.

Kontakt:

Mgr. Ing. Ivana Poláčková: 731 362 452

reditelka.veselaskola@seznam.cz

Mons. Václav Malý, biskupský vikář pro vzdělávání

Mgr. Monika Vagenknechtová, vedoucí referátu církevního školství

Okomentovat