3.7.19

Ondřej Koutník, Kateřina Surmanová: Scénář úniku: výměna resortů

Vládní strany hledají skulinu, jak ČSSD udržet zbytkovou důstojnost, zbavit ji nežádoucího ministra a neskončit ve válce s prezidentem. Hlavní směry úvah jsou výměna resortů nebo adepta na kulturu.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Proto, a také že v opozici by oranžoví chřadli vyšším tempem, během pondělního večera a včerejška ladili v ANO a ČSSD, kudy by se vláda mohla dál ubírat na stejném půdorysu, aniž by to vypadalo, že někdo vysloveně prohrál. Objevily se dvě teorie.

Bude-li si Zeman stát na Staňkově setrvání, mohlo by si ANO převzít ministerstvo kultury a ČSSD resort školství. Pak už by premiér trval na stažení Staňka s tím, že nejde o nominanta ANO, případně si ho tam nechal, protože to není jeho boj. ČSSD by na tom vydělala, s novým resortem by se zbavila i Staňka a získala by vlivnější úřad. Premiér by si také dopřál opožděnou satisfakci: ministra Roberta Plagy (ANO) se chtěl zbavit již před časem, školy se však za něj postavily a Babiš nechtěl zbytečně čeřit emoce.

Druhá cesta podle zdrojů z obou stran vede přes strategický ústup Michala Šmardy, adepta na Staňkovo nástupnictví. Šmarda by „zjistil“, že být ministrem vlastně nikdy nechtěl, Hamáček by pak přišel s jiným nominantem, na nějž by prezident nereagoval tak odmítavě. Zeman Šmardovi do kolonky „v neprospěch“přičítá jeho historické přátelské pouto s expremiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

mohlo by si ANO převzít ministerstvo kultury a ČSSD resort školství.

Aneb pohádka o tom, jak školství do ještě větší nouze přijde.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak to rikavala babicka?
Pan Buh s nami a zle pryc... amen

Unknown řekl(a)...

Ježíšmarjá...

Okomentovat