4.7.19

Jana Šafaříková: Francouzská vize. Elitní školy budou pro každého a bez přijímacích zkoušek

Už žádné tvrdé přijímací zkoušky. K přijetí na prestižní univerzitu Sciences Po má nově stačit maturitní vysvědčení a pohovor přes video. Podobně se plánují otevřít masám i další elitní vzdělávací instituce. Jedna z nich, obzvlášť výběrová škola pro vrcholné úředníky ENA, bude zrušena.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle studie z loňského roku téměř tři čtvrtiny (70 procent) přijatých uchazečů pocházely z „vyššího socioprofesního zázemí“, což reprezentuje 18 procent populace. A to se má změnit.

Zrušení stávající podoby přijímacích zkoušek má zvýšit společenskou mobilitu a usnadnit mladým ze znevýhodněných poměrů, aby i oni mohli na škole studovat. Nově proto má k přijetí stačit maturitní vysvědčení, závěrečná zkouška ze základní školy a pohovor na dálku přes video.

„Chceme vytvořit přehlednější, spravedlivější a efektivnější vzdělávací systém tak, aby podporoval diverzitu,“ řekl ředitel Sciences Po Fréderic Mion. „Chceme zavést i další přijímací kritéria, než jen ta akademická: a to otevřenost v myšlení, důslednost, vynalézavost a odolnost,“ dodal Mion.(...)

Ani nový model zkoušek pomocí pohovoru přes video však není vítán jednomyslně. „Není o nic méně diskriminující než psaný test. Uchazeči musí být schopni souvislého projevu, musí předložit jasné myšlenky a vědět, o čem mluví,“ říká socioložka Annabelle Allouchová.

5 komentářů:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

„Chceme zavést i další přijímací kritéria, než jen ta akademická: a to otevřenost v myšlení, důslednost, vynalézavost a odolnost,“

Tenhle výčet ale přináší navýsost akademické vlastnosti, není-liž pravda? Kdo jiný než academia pěstovala otevřenost v myšlení a požadovala důslednost i vynalézavost? A Komenský přece pravil: "Ke studiu je zapotřebí leb ocelová a zadek olověný".

"Nově proto má k přijetí stačit maturitní vysvědčení, závěrečná zkouška ze základní školy" - to není vtip? Na univerzitní studium má stačit závěrečná zkouška ze ZŠ? Nebo snad někdo může získat maturitu bez oné základoškolské zkoušky?

Nějak těmto reformátorům a reformám přestávám rozumět.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, kazdy se na ne muze hlasit uz ted... A prijimaci zkousky na ne budou furt… A vzdycky nekoho odmitnou…

Jinak se obavam, ze uchazeci z vyssiho socioekonomickeho prostredi jsou i u toho maturitniho vysvedceni a videohovoru celkem zvyhodneni.

SciPo byla, je a bude pripravkou pro plantazniky…

Eva Adamová řekl(a)...

"Nebo snad někdo může získat maturitu bez oné základoškolské zkoušky?"

U nás ano a není to vtip. Na maturitní obory hlavně nástavbových studií jsou přijímáni i žáci bez ukončeného základního vzdělání. Školský zákon v tomto ohledu ředitelům neklade překážku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Elitní školy budou pro každého

'elita - výběr, privilegovaná vrstva, výkvět'
Výběrová škola pro všechny je nejoptimálnější řešení.
Největší maximum minimální selekce i segregace.

platili přípravný rok... za 50 tisíc korun ročně.

Tak přípravný rok za padesátku ročně... Kolik těch přípravných let absolvuje běžně výběrový masový elitář průměrně?
Hele, nedomotalo se něco při překladu z francouzštiny?

Ygrain řekl(a)...

Jedna podstatná informace mi tady chybí - budoucí náročnost studia. Protože jak už zjistil mnohý vysokoškolák, mnohdy není takový problém se na školu dostat, ale udržet se na ní.

Okomentovat