8.7.19

Eliška Halaštová: České děti chodí do školy nerady. Motivaci by měli předat učitelé, těm ale chybí také

Jen 57 % středoškoláků hodnotí svou školu známkou 1 nebo 2. Horší známku nejčastěji udělili kvůli pocitu, že jim obsah výuky nebude mimo školní lavice k ničemu užitečný. Žáci učilišť hodnotili své školy výrazně hůře než žáci gymnázií. Celkově se zvyšuje míra pozitivních, ale i negativních emocí u žáků, což je možné přisuzovat rostoucím rozdílům mezi kvalitou škol. Takové závěry vyplynuly z analýzy výzev ve vzdělávání zpracované nadačním fondem Eduzměna, data sbírala agentura Median.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

S tvrzením, že české děti nechodí do školy rády a učení je netěší, souhlasí 141 z 217 respondentů, kteří na tuto otázku odpověděli. Na otázky odpovídalo široké spektrum lidí z oblasti vzdělávání - od asociací učitelů přes zřizovatele škol až po neziskové organizace, které se tématem zabývají.

Cílem šetření bylo určit priority ve vzdělávání, přičemž téma takzvaného wellbeingu žáků (osobní pohody či spokojenosti - pozn. red.) se umístilo mezi prvními patnácti nejdůležitějšími. Pojem wellbeing zahrnuje duševní a fyzické zdraví, dobré sociální vztahy i rozvoj dítěte.

"Jak se žáci cítí, souvisí velmi výrazně s tím, jak se cítí učitelé. A na učitele působí výrazné vlivy, často takové, které oni sami neovlivní. Je to například tlak rodičů, tlak na nové metody práce, ke kterým třeba nemají příliš silný vztah, takže v nich vyvolávají obavy, dále tlak přijímacích zkoušek nebo osnov," zaznělo během kulatého stolu k duševnímu zdraví dětí ve školách z úst Dany Pražákové z České školní inspekce.

6 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

"Jen 57 % středoškoláků hodnotí svou školu známkou 1 nebo 2."
To ještě ujde. V tom zbytku se nepochybně skrývá i nespokojenost s chováním spolužáků či tím, že se ve škole po žácích něco chce a že jsou "buzerováni" i za chování či mizernou docházku.

V. řekl(a)...

S tvrzenim, že české děti nechodí do školy rády a učení je netěší, souhlasí...

Negativně položené tvrzení vypovídá spíš o tom, co chce objednatel průzkumu slyšet.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Nádherná ukázka manipulace. Většina (57%) dává jedničku nebo dvojku, což jsou skvělé známky, ale napíše se obecně, že české děti (rozuměj všechny) chodí do školy nerady. Skvost dezinformace.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Motivaci by měli předat učitelé, těm ale chybí také.

Tak ona se ta motivace předává? A učitelům ji měl dodat kdo?
"Prosil bych dvacet deka motivace."
"Nemáme. Zeptejte se příští týden."

Dítě, které chodí do školy ale doopravdy rádo, celé prázdniny propláče.

Jiri Janecek řekl(a)...

"S tvrzením, že české děti nechodí do školy rády a učení je netěší, souhlasí 141 z 217 respondentů, kteří na tuto otázku odpověděli."

A odpovídaly v anketě aspoň české děti, které chodí do školy?

Já si třeba myslím, že neziskovkáři závislí na miliardářích s lidskou tváří (jako třeba Soros nebo náš Kája) žijí ve stresu a nejsou šťastní...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Treba tyto clanky ala: ucitele jsou blbi a jeste blbejsi, tak ty dodavaji motivaci jak hrom.

Okomentovat