9.7.19

Daniel Münich: Nekonečná debata o (ne)zavedení povinné státní maturity z matematiky...

Daniel Münich na sociální síti Facebook komentuje agenturní zprávu ČTK: "Nekonečná debata o (ne)zavedení povinné státní maturity z matematiky myslím jen odvádí pozornost od důležitějších věcí a potřeby systémových řešení v našem školství. Úspěšné absolvování střední školy žákem by mohlo a mělo být výsledkem postupné kumulace "kreditů" žákem po celou dobu čtyřletého studia třeba v sérii 15 %, 15 %, 30 %, 40 %."
Celý text komentáře:

Nekonečná debata o (ne)zavedení povinné státní maturity z matematiky myslím jen odvádí pozornost od důležitějších věcí a potřeby systémových řešení v našem školství.

Úspěšné absolvování střední školy žákem by mohlo a mělo být výsledkem postupné kumulace "kreditů" žákem po celou dobu čtyřletého studia třeba v sérii 15 %, 15 %, 30 %, 40 %.

Žák by tak včas věděl, zda a v čem zaostává a jak moc musí přidat. Ti, kteří by na konci studia nedosáhli na minimální hranici kreditů, by si prostě mohli zopakovat ročník, aby to dohnali. Nechávat rozhodnutí o všem až na samotné finále na jedinou extrémně nervózní a navíc úzce zaměřenou hodinovou zkoušku státní maturity je na hlavu. Na tom nic nemění, že se to tu tak v minulosti dělalo. Tady se dělala halda divných věcí.

Dle mého včerejšího fb příměru je to jako ve fotbalové lize mistrů vynechávat zápasy a jít rovnou na penalty.

10 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Pokud by kredity udělovala škola, jsme tam, kde jsme již byli.
Učivo se ovšem nejen kumuluje, ale i propojuje, ohledně toho, co žák potřebuje ke zvládnutí písemné a ústní zkoušky, si kredity vůbec neumím představit.

Eva Adamová řekl(a)...

"Neúspěšní matuanti by mohli dostat alespoň doklad o studiu."

A k čemu by jim takový doklad asi tak byl dobrý? Napadá mne ale, že by mohl být dobrý pro potenciálního zaměstnavatele a sloužit jako signál, že se v případě tohoto uchazeče o práci jedná o základkového skoropropadlíka, který neodhadl své možnosti, nebo o totálního flákače.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neúspěšní matuanti by mohli dostat alespoň doklad o studiu.

Dokladem o studiu jsou od jaktěživa vysvědčení o prospěchu.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Na vysoké škole taky uděluje kredity sama škola a nejsou tam žádné cermaty. A studenty hodnotí ten, kdo je učí, a nikomu to nepřijde divné. Na základní škole totéž. Mezi to je vložena maturita, kterou musí ohlídat draze zaplacený úřad a skupina spasitelů lidstva, protože všichni ostatní středoškolští učitelé jsou hlupáci nebo gauneři.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Žák by tak včas věděl, zda a v čem zaostává a jak moc musí přidat."

Tak skorodospely neuspesny maturant by taky pri trose dobre vule mohl dva mesice pred podzimnim termine vedet, v cem zaostava… Nebo rok pred druhym jarnim…

---

"A studenty hodnotí ten, kdo je učí, a nikomu to nepřijde divné."

U statnic hodnoti komise.
A treba mne prijde divne, ze ty externi cleny do ni (resp. cleny vedecke rady, z nichz se externi clenove vybiraji) vybira dekan podle sve vule, vesmes z lidi, se kterymi ma dobre vztahy.
Podobne vyber oponentu zaverecnych praci skolitelem muze vest k jinemu hodnoceni, nez by vedl treba vyber na skole nezavislou komisi…Nicka Pytlik řekl(a)...

protože všichni ostatní středoškolští učitelé jsou hlupáci nebo gauneři.

Za vše, co se ve škole jen šustne, odpovídá její ředitel. Pytlici by směrovali záležitost gaunerství či hlupákovství někam tam.
Nad to maturita bývala zkouškou veřejnou, zkušební komise má pět členů a její předseda je vysoce kvalifikovaný učitel delegovaný odjinud. Kdyby se školní inspekce zabývala tím, čím se zabývat má, nemohlo by k nějakým úletům docházet dokonce i opakovaně.
Politické zadání k dosažení světovosti musí být naplněno stůj co stůj. A tak je to se vším. S kurikulární revolucí, digitalizací, inkluzí, povinnou školkou, bagetami...

Josef Soukal řekl(a)...

A rozdíly v úrovni výuky a státnic na různých školách a oborech jsou propastné. Bakalářky a diplomky jsou mnohdy bezcennými výcucy, alespoň v některých humanitních oborech, kde to mohu posoudit. Vzdělanostní potěmkiáda na druhou.
O tom, ka to vypadá na ZŠ, zde píší jiní.

Ivo Mádr řekl(a)...

Ach ta zpropadená matematika! Proč nelze v době nastupující průmyslové revoluce 4.0 "jen o matice diskutovat, dělat prezentace, vytvářet referáty z historie matematiky a počítat do 10"? Taková škoda.

Eva Adamová řekl(a)...

"Na vysoké škole taky uděluje kredity sama škola a nejsou tam žádné cermaty. A studenty hodnotí ten, kdo je učí, a nikomu to nepřijde divné. Na základní škole totéž. Mezi to je vložena maturita, kterou musí ohlídat draze zaplacený úřad a skupina spasitelů lidstva, protože všichni ostatní středoškolští učitelé jsou hlupáci nebo gauneři."

Ano na základní škole hodnotí žáky ten, kdo je učí. A už tady začíná problém. Znám školu, kde v šesté a sedmé třídy neudělují čtverky, aby jim školu nevytunelovalo sousední osmileté gymnázium, které s touto politikou začalo jako první kvůli nedostatku zájemců. A tato líbivá politika v rámci boje o žáka prorůstá základním školstvím čím dál tím víc.

Kreditní systém VŠ zase razantně navýšil řady pseudostudentů. Dříve, když student nesložil stěžejní zkoušky, opakoval ročník nebo zanechal studia, což bylo častější. Dnes, když nasbírá dostatek kreditů, postoupí dál a na mnoha VŠ vyšumí až ve třeťáku. Že by to bylo zrovna bůhvíjakým přínosem, toho jsem si fakt nevšimla.

A střední školy? Copak jsme všichni slepí? Žáci se nechávají bez větších problémů procházet až k maturitě, bo každá, byť naprosto nestudijní hlava, jsou peníze. Zaplaťpánbůh, že to protřídí alespoň ta maturita.

ema řekl(a)...

" A tato líbivá politika v rámci boje o žáka prorůstá základním školstvím čím dál tím víc."
Už prorostla. A netýká se to jenom známek. Nám ředitel na základě žádostí rodičů, samozřejmě bez jakékoli diskuse s námi, nařizuje i další věci, které jsou dle mého názoru plně v kompetenci učitelů. Ne že bych se s ředitelem chtěla přetahovat o moc. Jde o to, že mám například pečlivě promyšlenou výukovou metodu nebo způsob klasifikace a pan ředitel na žádost doslova jednoho jediného rodiče požádá o změnu.

Gymnázium a průmyslovka bez povinné, státem řízené maturity z matematiky? No to je snad vtip, ne? Jednotlivé školy v kontrole a řízení kvality výuky selhaly, tento úkol musí přejít na stát.

Okomentovat