2.6.19

Zuzana Hronová: Tablet místo pera, houpání ve třídě, učitel jako průvodce. Finské školství je špička

Ve Finsku se bere školství a vzdělávání jako naprostá priorita, Finové si plně uvědomují jejich klíčový význam. Vysvětlují to jednoduše. "Žáci jsou naše budoucnost a budoucnost této země. Takže je v našem zájmu, abychom jim poskytli ty nejlepší podmínky a připravili i sobě tu nejlepší budoucnost. Souvisí to také s naším přesvědčením, že lidé jsou tou nejcennější devizou, kterou národ má. A proto je finský vzdělávací systém tak dobrý," formuloval základní pohled na školství v zemi tisíce jezer finský velvyslanec v Praze Jukka Pesola.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Učitel je vážená osobnost a prestižní profese
Další velmi důležitý stavební kámen "finského zázraku". Učitel se ve společnosti těší nesmírné úctě, profese je třetí nejprestižnější a také třetí nejoblíbenější hned po právníkovi a lékaři. Tomu odpovídá i platové ohodnocení a tlačenice o volná místa na školách.

Zatímco v Česku mnozí učitelé utíkají za lepšími penězi do továrny či supermarketu a bojí se šikany ze strany žáků, finský učitel je vážená osobnost, která má u rodičů i žáků obrovský respekt, ačkoliv se nechová jako autorita, ale spíše průvodce či pomocník.

Samozřejmostí je celoživotní vzdělávání pedagoga a jeho další zdokonalování. Často pro inspiraci navštěvují jiné školy, síťují se s kolegy z celého Finska a předávají si zkušenosti.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snůška. To je první, co pytliky napadlo, když se nechali provést tou prezentací.
Manipulativní směsice smyslů a nesmyslů.

Ivo Mádr řekl(a)...

Opět začala masivní kampaň ohledně našeho "vzoru" ve Finsku. Jsou věci, které jsou přenositelné. Na ty nepřenositelné raději rychle zapomeňme. Ono RVP-ŠVP byl pro nás před 10 lety absolutní vzor z Finska. Jak to dopadlo? Víme všichni. V osmdesátých letech 20.století jsme se snažili převzít další skandinávský vzor - množinovou matematiku. Jak to dopadlo? Víme. Což takhle kráčet vlastní cestou? Máme na co navazovat.

Eva Adamová řekl(a)...

"Tablety místo pera"

Znám poměrně dobře ve Finsku vytvořenou matematiku pro první stupeň určenou k využití na tabletech. No, že by to bylo bohviečo se tedy říct nedá. Už s tím Finskem sakra brzděte, botky tam mají rozkopané po chodbách, ohryzků a dalšího bordelu tam mají v těch jejich odklopitelných lavicích tolik, že se z toho normálnímu středoevropanovi zvedá žaludek, a některá děcka chodí do školy jen na ten jejich oběd zdarma.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tablety místo pera

Jen aby těch finských nesmyslů nebylo časem víc, než smyslů. Už jen v zájmu malých finčat. Vzhledem k tomu, že si tam nahoře nějak výrazně neprožili reálný socialismus, mají se nejspíš na co těšit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Oni nás tím Finskem chtějí vážně na---t. Mně je fakt prd platný, že ve F mají tablety. My tady máme tak akorát Ibalgin. Nás chodí prudit inspekce. Odpovědní jsme za všecko, včetně globálního oteplování. A odpovědní činitelé o nás hlásají do éteru, že jsme vlastně paka, takže budování autority a důvěry občanů je ztraceno už předem.

Okomentovat