17.6.19

Zuzana Hronová: Růst Česka vede jedině přes vzdělanou populaci. Potrvá to desítky let, říká expert

Dlouhodobé investice do školství mohou zpětinásobit ekonomický výkon Česka, přinést vyšší platy i životní úroveň, tvrdí studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd. Podle ekonoma Daniela Münicha je však česká společnost zatím pokrytecká a volí politiky, kteří dávají přednost okamžitým řešením před systematickou změnou, jejíž ekonomické dopady by začaly být patrné až po třiceti letech.

Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

Rádi uvádíte jako svůj vzor Finsko, které v osmdesátých letech do školství mohutně investovalo a odhodlalo se k radikálním školským reformám. Došlo k tomu, co vyčísluje vaše studie - kromě úrovně vzdělání se výrazně zlepšily i ekonomika a životní úroveň. Je finský recept přenositelný do českých podmínek, kde se zdá, že lidi dokáže rozlítit spíše drahé máslo než nekvalitní učitel?

Šestiletému Finovi, který v roce 1990 nastoupil do školy, bude teprve 36 let. Mladá a výrazně lépe vzdělaná generace Finů bude postupně nahrazovat starší. Plody finských školských reforem z minulého století tak ještě více vyniknou v příštích dekádách. Školství každé země má genetickou výbavu danou dlouhodobým kulturním a společenským vývojem země. Není proto možno slepě implantovat zahraniční modely, ani ten finský.

Je ale nutné učit se z vlastních chyb, umět pojmenovat vlastní slabiny, umět se společensky dohodnout na investicích do školství a vzdělanosti. Ale navíc potřebujeme aparát schopný změny zavést. Takový však dnes nemáme a ani si to zatím dostatečně neuvědomujeme.

Ve Finsku je učitel Pan Někdo, po právníkovi a lékaři nejprestižnější a nejžádanější povolání. Jak toho chcete dosáhnout? Co se musí udělat kromě výrazného navýšení platu?

Kromě finančního ohodnocení musí být učitel nejen profesně zdatný, ale musí to být i sebevědomá lidská osobnost s širokým rozhledem. A tyhle vlastnosti vznikají v procesu toho, jaké osobnosti se hlásí na pedagogické fakulty a učitelské obory, jak kvalitně se tam učí, jak vstřícně takové lidi posléze školství přijme.2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A Daniel Münich je Fin?

E.Kocourek řekl(a)...

Tatar, odhaduji. ////

Pokud by se ukázal nějaký prokazatelný (nebo alespoň uvěřitelný) vztah mezi vzděláním a výší příjmů, netrvalo by to desítky let, ale pouhé jednotky let (odhaduji tak 2 roky), než by se žáci a studenti vrhli do studia s veškerou potřebnou vážností a odhodláním. ////

Připomínám tu historku s obsluhou hovnocucu. Přijede hovnocuc, dvoučlenná obsluha smontuje a připojí hadice a konec hadice spustí do senkruvny. Jenže se něco pokazí, na koncovce hadice je potřeba něco opravit a ta koncovka se zasekla dole v senkruvně. Tak starší z obsluhy, "pan mistr", se svlékne do trenýrek a vleze do žumpy. Potopí se, chvíli kutí na dně, vynoří se, odplivne hovna, a velí "Hasák, Franto!".
Pak se zase potopí, za chvíli vynoří, odplivne hovna, a velí "Šroubovák, Franto!".
Tak to pokračuje nějakou dobu, dokud závadu neodstraní.
Pak vyleze ze žumpy, utírá se od hoven a k učedníkovi moudře poznamená: "Tak vidíš, Frantíku, musíš se učit. Nebo budeš celý život jenom podávat šroubovák."

Okomentovat