3.6.19

Ze sociálních sítí: Stanovisko Jednoty českých matematiků a fyziků k novele zákona o pedagogických pracovnících

Jednota českých matematiků a fyziků si je vědoma, že nedostatek kvalifikovaných učitelů s aprobací pro výuku matematiky a přírodovědných předmětů je závažným problémem. Tento problém však nelze řešit tím, že přestaneme sledovat aprobaci učitele nebo nekvalifikované učitele označíme za kvalifikované, a to bez ohledu na obor, který vystudovali.

6 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...

Opomíjení přírodovědných předmětů se stalo za posledních 20 let velkou módou. Matematika je div ne sprosté slovo. Důraz je kladen na prezentace, diskuze, společenské vědy. A potom se někdo diví, že chybí techničtí odborníci, matematici, ...téměř ve všech oborech.

E.Kocourek řekl(a)...

Důraz je kladen ... humanistickejma neználkama. Zatímco přírodovědci a technici si o tom důrazu (i o těch humanistech) myslí svoje. ////

Až sem je to v pořádku. ////

Průšvih je, že hodnostáři, kteří by se v tom měli vyznat, se v tom nevyznají, a sedají na lep těm humanistickejm kecum. Nejspíš proto, že oni sami jsou humanistický neználkové. ////

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Souhlas.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Důraz je kladen na prezentace, diskuze

Přícházívají žáci s požadavkem, že by si ale doopravdy zpackaně nefunkční práci ve spredšítu opravili nějakou prezentací. Pytlici začínají uvažovat o tom, že namísto zkompetentňování žaků v souladu s pořád ještě nerevidovánými rámcovými vzdělávacími programy jim budou pouštět prezentace o vybavování žáků kompetencemi a gramotnostmi.
Určitě jim to přijde vhod, až si v restauraci objednají středně propečený stejk, a číšník jim místo chutného stejku přinese brožuru o chovu hovězího dobytka v Argentině.

Eva Adamová řekl(a)...

"přestaneme sledovat aprobovanost učitele"

Aprobovanost učitele se v našem školství přestala sledovat už dávno a je dost legrační se nad tímto rozhořčovat v situaci, kdy nám fyziku na základkách učí kdejaký občankář, kterému fyzikální principy nikdy nic neříkaly. Jen tak mimochodem na základce, kterou jsem kdysi absolvovala, byl poslední aprobovaný fyzikář ten, který učil mě v 7. třídě, to je před 43 lety. Po roce působení ho tehdy vyrazili kvůli politickým názorům a pití, přestože fyzice rozuměl a učil ji dobře.

mirek vaněk řekl(a)...

Sledování aprobovanosti není věc JČMF, ale zřizovatele. I když co se týká fyziky jednota zaspala. Léta si šolíchali vysokoškolský píseček. A jako kantor jsem žádnou aktivitu na poli středoškolské výuky nezaznamenal. Aktivní byli dlouhá léta matikáři, kteří jediní křičeli a pokoušeli se protestovat. Až to došlo tak daleko, že hrozí de fakto zrušení výuky fyziky na školách. Ono taky, kdo by to učil, když fyzikáři nejsou a nebudou. Takže to skončí přírodovědným vzděláním(jak to už dnes řada SŠ má), které odučí biolog nebo ekolog - těch je na VŠ hodně a problém bude vyřešen. Nebo si někdo myslí, že to bude jinak?

Okomentovat