15.6.19

Ze sociálních sítí: Doplň každou větu jedním slovem aneb Kreativita?

Zdeněk Strnad zahájil diskusi na sociální síti Facebook o úkolu z pracovního sešitu: "Včera jsem se s Petr Václavek trošku hádal ohledně níže uvedeného postu. Autorka si stěžuje na to, že kreativní odpovědi, vyhovující pokynu "doplň každou větu jedním slovem", byly označeny učitelkem/učitelkou za nevyhovující.

Rozumím argumentu, který tvrdí, že by se mohlo jednat o potírání kreativity u dětí. Tvrdím ale, že pokud se jedná o výuku gramatiky, nemá tam kreativita co dělat. Takže v tomto zase chápu učitelku dětí, která to ohodnotila čtyřkou."
Z jakého pracovního sešitu to je?

11 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Sken stránky nestačí. Bylo by potřeba znát situaci.

Eva Adamová řekl(a)...

Předpokládám, že ze skenu stránky by bylo patrné, co se v hodině dělalo předtím a na co cvičení navazovalo. A domnívám se, že učitelka dětem i vysvětlila, co se po nich chce. Takže dítě pravděpodobně vůbec nedávalo pozor a a nyní si všichni doplňme větu:

Rodič, který se dítěte zastává za každé situace a ještě to řeší v diskuzích na internetu, čímž dělá s učitelů blbce, je ... .

... parťák.

Ygrain řekl(a)...

Dítě nejenže nedávalo pozor, ale ani se neobtěžovalo se čtením zadání - namísto požadovaného jednoho slova doplňovalo dvě i tři. Taková podružnost, jako že se v hodině řeší, jestli píšeme -n- nebo -nn-, ho pak pochopitelně nemohla trknout.

Jakub Žytek řekl(a)...

1) Podle fontu to vypadá na pracovní sešit k ČJ z nakladatelství Fraus, podle zaměření úlohy na slovotvorbu; jako SŠ učitel nevím přesně, ve kterém ročníku ZŠ je daná kapitola řazena, někdo to v diskusi jistě upřesní.

2) Otázka v sešitě není formulována jednoznačně, ale je dost pravděpodobné, že v rámci výuky (předpokládám slovotvorby/ pravopisu zdvojených hlásek) by měl žák tušit, jaký úkol se má provádět: má odvozovat přídavná jména (a současně fixovat pravopis -nn-, resp. -n- (např. ve slově jelení) - nabízí se tu prostor i pro otázky, proč právě zde jedno -n- nebo proč je "hliněný", a ne "hlinný") od daných substantivních nebo slovesných základů. Nakolik je mi známo, učebnice a cvičebnice Frausu jazykovou kreativitu docela podněcují.

3) Nevíme ale, a to je klíčové, zda a jak byla otázka ze sešitu upřesněna vyučující/m - bylo by potřeba znát situaci, přesně jak píše pan Sotolář. Pokud otázka ústně či jinak upřesněna nebyla, žáka bych rozhodně takto nepenalizoval za ty kreativní jednoslovné odpovědi, které formulace otázky i smysl věty umožňují (např. hned první odpověď "pevný"; "nechutný" tuk z rostlin je navíc velmi vtipná odpověď :-) ). Sám bych zde v duchu zadání hodnotil jako chybné pouze odpovědi dvou- a víceslovné (plus pravopis); kreativní varianty bych podtrhl vlnovkou a nechal úkol přepracovat s upřesněním. Ale, opakuji, neznáme kontext: pokud to byla např. písemka a žák odpověděl po procvičení látky ze slovotvorby, cvičeních tohoto typu a ústním upřesnění takto, bylo by toto hodnocení adekvátní.

4) Zajímavé je, že vyučující ponechává bez korekce "hlíněný" s dlouhou samohláskou a nijak nekomentuje "voňavý", jelikož tvůrce úlohy (kvůli pravopisu -nn-) dle mého soudu počítal spíš s variantou "vonný". Podobně by byla akceptovatelná i odpověď "jelenů" ve spojení se stezkou, zejména je-li zde "jelen" v typizovaném postavení neshodného přívlastku.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ta diskuse na FB byla vůči učitelům a škole naprosto zaujatá - většina diskutérů se přišla vyzvracet (včetně Igora Chauna, který uvedl, že právě proto měli on a jeho spolužačky na ZŠ čtyřky), učitelé jsou mučitelé, ubíjejí dětskou tvořivost, neznají moderní pedagogiku, škola je koncentrák - zkrátka další motivace pro setrvání ve školství. Nu, snad zůstanou obhájci kreativity stále na svém, až jim třeba elektrikář tvořivě připojí fázi na kostru.

Jirka řekl(a)...

Milé děti, dnes se naučíme mlít jeden o voze a druhý o koze.
Výraz kontext (česky souvislost) v nejširším smyslu označuje významovou souvislost slov, jevů nebo událostí. A co jako?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pobavilo! Vlastně skoro všechno.
Učebnicové zadání, žákovo zpracování, učitelčino hodnocení, zasvěcené reakce...
Jen toho Igora Chauna je pytlikům líto. Nezhojené rány z dětství jej trápí i v pokročilém stupni celebritálnosti. Měl by se spíš radovat ze všeho, co se podílelo na utváření a rozvoji jeho ojedinělé osobnosti.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja jsem se setkala s necim podobnym.
Moje prvotni reakce byla- zachvat smichu. Pak jsem diteti rekla, ze slova ( ony to byly spis vety) vymyslelo hezky, ale ze si sedne a udela to z ovu a presne podle instrukci. Ono se musi rozlisovat kreativita a nepozornost.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A jeste priklad:
Hrybe napisu s tvrdym y , protoze je pribuzne kobyle= to je sice fakt dost kreativni a zaroven logicke, ale gramaticky spatne.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

V novém lepším světě, kde nejmohutnějším intelektuálním produktem je fejkbúková fotka zadku pidicelebrity pojídající jahodový knedlík s čili, je to sadistické a středověké týrání malých géniů.

poste.restante řekl(a)...

Ono se musi rozlisovat kreativita a nepozornost.

Přesně.

Jenže to je právě to, co našim "expertům" a "celebritám" činí venkoncem potíže.

Přijde doba, kdy "celebrity" budou sdílet na sítích fotografie nočníků svých ratolestí a budou se rozplývat nad tím, jak hezky kreativně dokázalo dítě obsah rozmístit.

Okomentovat