4.6.19

Zdeněk Matějček: Nepraktické učení

O vděčnosti, O závisti a komerčním imperativu, Nepraktické učení – třemi úvahami z knihy Psychologické eseje (z konce kariéry) připomeneme v tomto týdnu dílo profesora Zdeňka Matějčka, nestora české dětské psychologie. V režii Vladimíra Ruska účinkuje Petr Křiváček. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Jako nesmlouvavý zastánce klasického modelu rodiny byl jedním z prvních kritiků socialistické kolektivní výchovy (viz např. jeho knihu Psychická deprivace v dětství). Vystudoval filozofii a češtinu na Filozofické fakultě UK, nevydal se však na dráhu pedagoga, ale začal pracovat jako klinický psycholog v různých výchovných ústavech, v padesátých a šedesátých letech pak v Dětské psychiatrické ambulanci KÚNZ v Praze. Následovalo působení v Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů, později, od roku 1991 až do konce života v Psychiatrickém centru Praha.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Knihu mám doma.občas se k ní vracím. Zvláště ke kapitole, kde se píše o autorově zkušenosti s nepřenositelnými informacemi. Vždycky si řeknu: tak když i Matějček, tak já to taky rozdýchám.

Unknown řekl(a)...

Pan profesor byl třida a vzpomínám na něj stále...

Okomentovat