9.6.19

Tereza Beránková, Vojtěch Tomášek: Nový systém financování ve školství pomůže malým školkám. Zohlední i odučené hodiny

Už za půl roku odstartuje revoluce ve financování českého školství. Dosud ředitelé dostávali od státu peníze takzvaně na hlavu, tedy za každého žáka. Nově ale bude systém zohledňovat počet odučených hodin. V případě mateřských škol se pak peníze budou posílat na konkrétní počet dětí ve třídě. Pokud ředitelé přiberou děti nad tuto optimální hranici, nedostanou za ně zaplaceno. Změna se ale nedotkne soukromých škol.
Z doprovodného článku na webu iRozhlas.cz vybíráme:

A změn bude ještě víc. Zatímco teď školská zařízení dostávají peníze za každého žáka ve třídě, nově to bude za takzvaně optimálně naplněnou třídu. „V případě třeba mých dvou školek – každá má tři třídy, třída má 16,33 dítěte, takže tam je průměrný počet dítěte na třídu. Může být víc, ale nesmí být míň,“ dodává ředitelka Moravcová.

„Co bude přes, už nedostane škola uhrazeno, a tím pádem bude muset rozpočítat balík peněz na vícero žáků. Už pro ni nebude výhodné přijímat počet žáků, kteří přesáhnou optimálně stanovenou hranici,“ říká Bohumil Kartous z organizace Eduin a dodává, že výhodnější pak bude provozovat menší školky.

Zvláštní kategorií jsou potom školy a školky soukromé. „Soukromé školy by v tu chvíli požraly obrovské množství peněz, protože mají menší třídy a byly by na tom výrazně líp. To znamená, že z pohledu vládní strategie rozhodně dojde ke změně financování soukromých školek. Ale do budoucna,“ vysvětluje odbornice na problematiku vzdělávání Martina Běťáková.
1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

„Co bude přes, už nedostane škola uhrazeno, a tím pádem bude muset rozpočítat balík peněz na vícero žáků. Už pro ni nebude výhodné přijímat počet žáků, kteří přesáhnou optimálně stanovenou hranici,“ říká Bohumil Kartous z organizace Eduin a dodává, že výhodnější pak bude provozovat menší školky."

Zase Bob plácá o něčem, o čem nemá z praxe ani páru. Ředitelky školek zřizovatelé tlačí a ještě několik let budou tlačit, aby přijímaly co nejvíce dětí, a to i na výjimku přes maximální stanovený počet. Počet míst ve školkách díky populační vlně totiž není dostačující a do školek se snaží své dítě dostat kvůli zaměstnání i rodiče dětí mladších tří let. Většina školek tak je a ještě po nějakou dobu bude napráskaná až po střechu, a to ani ne tak z důvodu financování, ale z důvodu populační vlny.

Okomentovat