23.6.19

Rozhovor Britských listů: Proč jsou finské školy tak dobře připraveny na robotizaci a české tak špatně?

Finská pedagožka Susanna Bäckman pořádá v ČR semináře a workshopy o nejmodernější praxi finského školství. Jan Čulík s ní v tomto Rozhovoru Britských listů mluví o hodnotách finské pedagogiky a o tom, jak pozoruhodně inteligentním způsobem je finské školství připraveno na blížící se revoluci umělé inteligence. Finští učitelé - stejně jako nikdo z nás - nevědí, co mají dnes žáky učit, protože nikdo neví, jak bude svět vypadat za deset či dvacet let. Na rozdíl od ostře konzervativního, nepedagogického českého školství však mají pro tuto situaci ohromující, inteligentní řešení. Proč ho nemá Česká republika?
Video na webu Britské listy.

Poznámka redakce: Perex jsme převzali z Britských listů, jeho úroveň je vysloveně bulvární a je plně v duchu editora Bohumila Kartouse.

9 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Lauer a Hardy žili v době němého filmu a tak vymysleli spoustu gagů. Čulík s Kartousem už jsou slyšet, ale úroveň jejich humoru je přesto bidná...

Nicka Pytlik řekl(a)...

nevědí, co mají dnes žáky učit, protože nikdo neví, jak bude svět vypadat za deset či dvacet let

Je možné, že učitelé obecně nevědí, co mají učit. Pytlici ponechávají stranou otázku, jak se o tom dozvěděli odborníci na vzdělání.
V každém případě čeští učitelé už více než deset let vědí docela přesně, jakými kompetencemi mají svoje žáky vybavovat. Možná by mohl někdo těm expertům připomenout, že existují věci, které svojí platnosti překlenují časový horizont dvou a dokonce i čtyř pětiletek.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

ostře konzervativního, nepedagogického českého školství

Říká kdo? Blb a Blbek?

Jiri Janecek řekl(a)...

Asi nejlepším výstupem EDUinu za těch devět let je, že už i pan Wagner skoro u každého jejich článku upozorní - obvykle implicitně a taktně - na jejich systémové nedostatky...

A já (a nejen já) se nestydím v tak kultivovaném diskusním prostředí jako je na tomto webu (kde se za celou existenci nevyskytnul jediný vulgární či urážlivý příspěvek, který by musel být administrátorem smazán) používat přímo slovo "blbec"

Ještě to tak pochopit v ČT...

Ivo Mádr řekl(a)...

Naše "obecně prospěšná společnost" by vzdělávacímu procesu v ČR nejvíce prospěla stylem "mlčeti zlato". Autoři jsou zřejmě placeni podle počtu vyprodukovaných "názorů" za jeden den. Kdo tohle platí?

E.Kocourek řekl(a)...

Platí to Soroš. Pročpak asi? ////

Nevěděla by finská pedagožka, nebo nějaký jiný expert na bájné Finsko, jak se to schumelilo, že to telefonová firma Nokia tak spektakulárně podělala? Že by pro Nokii nepracovali žádní absolventi bájného finského školství? ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Že by pro Nokii nepracovali žádní absolventi bájného finského školství?

Pšt.

Radek Sárközi řekl(a)...

Tihle finozvěsti způsobí, že nakonec budou všichni na Finsko alergičtí...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zkuste si tu pani vyguuglit. Jestlize je tak znama, proc o ni neni nikde nic?

Okomentovat