5.6.19

Radka Kvačková: Naučí učitel, doučí neučitel

Podle jednoho ze spolků zastupujících české učitele hrozí našemu školství velká pohroma. „Po akcích mléko a ovoce do škol ministerstvo školství vyhlašuje novu akci, amatéři do škol,“ píše se na webu Pedagogické komory (která ale není skutečnou komorou). Její zakladatel Radek Sárközi vidí nebezpečí v návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících, která má umožnit, aby mohl na druhém stupni základních škol a na středních školách učit i absolvent jiné než pedagogické fakulty. Tedy aspoň v případě, že není k dispozici vystudovaný pedagog. „To, že v průběhu studia nestudovali pedagogiku ani didaktiku, úředníkům z ministerstva školství zřejmě nevadí. Že nemají žádnou pedagogickou praxi, rovněž nikoho nezajímá,“ stará se představitel spolku a volá o pomoc.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Starat se nikdy neškodí. Na druhé straně není od věci položit si otázku, jestli pedagogické vzdělání zaručuje schopnost učit. Mnozí z nás mají zkušenost, že dítě občas začne v některém předmětu, třeba v matematice nebo ve fyzice, takzvaně plavat a je třeba mu pomoci doučováním. Někdy stačí, když se věci ujme rodič, jindy pečující rodina sežene doučování za peníze, ale skoro vždycky to dost rychle pomůže. Přitom rodič může být docela klidně třeba technik a doučující bývá skoro vždycky teprve student zatím bez diplomu. Definičně jde tedy o amatéry. Amatéry, kteří ale dokáží naučit.(...)

Nejlepší způsob, jak oslovit voliče, je slíbit další peníze do školství. To vědí i v Americe, kde se pomalu rozbíhá příští prezidentská kampaň. Demokratický uchazeč o křeslo v Bílém domě Joe Biden hlásí, že by navýšil federální investice do škol v chudších oblastech, podpořil vznik mateřských školek a zvednul platy učitelům. Zvedat platy chce i Bidenův rival Bernie Sanders, který slibuje výrazně rozšířit i dotování dopravy dětí do škol. Volební potenciál školství chápou ovšem i české politické strany. ANO zvyšuje učitelům platy (a teď hledá, jak to udělat, aby školský rozpočet nezruinovala integrace) a STAN nově navrhuje zavést pro pedagogy takzvaný sabbatical, tedy roční volno, a to jednou za deset let. Prý by to vyšlo jen na 1,5 miliardy. No proč ne, někde to tak mají. Pravda, nemají až čtyřletou rodičovskou.

7 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Tak, že bychom zavedli novou funkci - doučitel?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jasne. Uz vidim, jak ten undergroud techar uci doma hravou formou. Houby, bifluje, tlaci do hlavy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

bifluje, tlaci do hlavy

A když se k tomu přidá, že dítku nic moc jiného nezbývá, protože do bot už teče, výsledky se dostaví. Pak se všude, kam se přijde, vypráví, že jim to už konečně někdo moderně, rozumějme pořádně, vysvětlil. Aby se to náležitě obrátilo proti učiteli, původci žákova ponížení, které plyne ze skutečnosti, že se to nakonec musel naučit. Tohle pytlici zažili už mnohokrát.
Možná, že by pro efektivní zkompetentněnost v té dnešní překotně měnící se době bylo vůbec nejlepší, kdyby děti místo do školy docházely rovnou na doučování.

Tomáš Barták řekl(a)...

Naučí se jedině a pouze samotní žáci. Kdokoliv další, ať má jakékoliv jméno, může jedině pomoct. I sebelepší učitel nic nedokáže, má-li proti sobě někoho, kdo nechce. Už moje babička říkala: Když někdo nechce, je horší, než když nemůže.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naučí se jedině a pouze samotní žáci.

Baže!
Vždycky si pytlici vybaví, jak jakýsi absolvet hlásal, že jej v té škole nic nenaučili.
A tak mu okolo pracující lidé řekli, ty jsi se tam nic nenaučil, troubo! A nezacláněj...

mirek vaněk řekl(a)...

Milá paní Kvačková, až ten Váš amatér dokáže naučit 20-30 dětí, pak budete mít možná pravdu. O kvalitě takového doučování se nemá smysl bavit. A když si žáci budou své doučování platit, taky to bude jiné.

Až budou ve školách ti nejlepší učitelé, dostatečně zaplacení, kteří budou mít čas na výuku a nebudou trávit většinu pracovní doby nad papíry a nesmyslnými projekty, pak můžete porovnávat práci amatéra a učitele.

Pište radši články o americké politice.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou svolni za dvanáct set na hodinu doučovat nejraději svoje žáky.
Dobře je znají, totiž, a přesně vědí ti pytlici, co všechno těm žákům vůbec neřekli.

Okomentovat