28.6.19

Radka Hrdinová: Slovní hodnocení není populární, rodiče chtějí známky. Ale jenom jedničky

Žáci základních a středních škol v pátek dostali vysvědčení. Známky jsou však podle odborníků přežité. „Především toho o tom, co se dítě naučilo, moc neříkají,“ vzkazuje rodičům dětský psycholog Václav Mertin. Na slovní hodnocení přesto přešlo jen něco přes dvě procenta základních škol, dalších osm procent podle školní inspekce přikládá známkám a slovnímu hodnocení stejnou váhu.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Chlapci mají v testech z matematiky v průměru lepší skóre než dívky,“ konstatuje například studie Daniela Münicha a Tomáše Protivínského z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd. Známky však mají lepší holky – trojkař tak může umět matematiku stejně dobře jako dívka, která má na vysvědčení dvojku.

„Důležitější než známka na vysvědčení je, aby učitel dítě hodnotil průběžně,“ říká Mertin. Pokud jsou známky na vysvědčení překvapením, selhání je spíše na straně učitele a rodiče, než na straně dítěte.

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby učitel dítě hodnotil průběžně

Odkud přišel ten člověk? Nejspíš spadl z višně.
To jakože půl roku nic a pak zčista jasna, ric pic, ejhle, číslo na papíře s razítkem. A všichni ústa dokořán, zírají, tak tohle tedy doopravdy nečekali. Ale mají co chtěli, ti rodiče. Nebaví je číst na třech listech formátu A4, písmo Tajms Ňů Romen, velikost 12 pt, s řádkováním 1,15 zasvěceně hlubokomyslné posudky na svoje děti a tak mají číslo.
A to se prý některé děti právě a jen pro to číslo učí!
No a co? Co je komu do toho, proč se to které dítě něco učí. Podstatné je, jestli je zkompetentněno v souladu s požadovanými výstupy rámcového vzdělávacího programu. Je-li řádně zgramotněno a zkonkurenceschopněno. A pokud má dobrý pocit z hezkého čísla, budiž mu to přáno.
To pytliky spíš zajímá, čím jsou motivováni odborníci na vzdělání, kontultanti a auditoří. Nějakou vyšší ideou? To leda, že v té dnešní překotně měnící se době jeou prašule vnímány jako idea.

Ygrain řekl(a)...

"To jakože půl roku nic a pak zčista jasna, ric pic, ejhle, číslo na papíře s razítkem"

No samozřejmě, vy to snad děláte jinak? A jste snad natolik zpozdilý, že rodičům, kteří nějak záhadně zabloudí na třídní schůzky či hovorové hodiny, povídáte o přednostech či slabostech jejich potomka? Nebo, když se nedejbože rodič ozve telefonem či mailem, reagujete na dotazy? Nenene, nic takového - pěkně je nechat půl roku šťavit, pak nechat napsat jednu písemkou oznámkovanou generátorem náhodných čísel, a vysvědčení je hotovo, tak se to přece dělá!

Ve kterési alternativní realitě mám tak 8-10 známek za pololetí, z konverzace, testů, referátů a slohovek, kdykoli dostupné oku rodiče v elektronické třídní knize. Překvapení nastává pouze u jedinců, kteří se domnívají, že když měli za pololetí známky na trojku, můžou se klidně vykašlat na závěrečný test. Většinou je stačí "překvapit" jednou, v tomto směru bývají překvapivě učenliví.

Josef Soukal řekl(a)...

Když už jsme u alternativní reality, slyšel jsem i o učitelích, kteří hodnocení jednotlivých výkonů s dotyčnými průběžně probírají, vysvětlují kritéria, podle nichž byla známka udělována, v případě potřeby probírají se žáky známku konkrétně, nebo dokonce se hodnocení koná veřejně a zapojují se do něj i ostatní žáci. Ale tohle odpůrci známek nějak vůbec nejsou s to pojmout.

E.Kocourek řekl(a)...

Od září se naše ředitelství chystá vyžadovat formativní hodnocení a já jsem zmaten - co že to ode mne chtějí a hlavně proč to chtějí? Když vynechám nejpravděpodobnější možnost - že netuší, co vlastně, a chtějí to protože vrchnost přikázala - tak zbývá varianta, že to studentům a/nebo rodičům přinese nějaké kvalitnější a/nebo početnější informace. Opravdu? ////

Početnější informace to přinést nemůže. Hodnotím tak často, jak mi připadá rozumné a užitečné. Kvůli formativní buzeraci frkvenci nezvýším. ////

Zbývá kvalita. Chce ode mne někdo jemnější hodnocení? Ale to je blbost. Jemnější hodnocení nežli pětistupňové známky naráží na rozlišivost mého hodnocení. Kolik mezi-stupňů si kdo myslí, že dokážu narvat mezi dvojku a trojku a SPOLEHLIVĚ rozlišit? Nebo je problém v interpretaci těch známek? Opravdu potřebuje někdo vysvětlit, že ta pětka znamená "Musíš se na to aspoň podívat" a že čtyřka znamená "Viděl jsi to z rychlíku. Koukej se to naučit!" ////

Nebude takový problém napsat program, který vezme všechny známky, z TP si vytáhne náplně příslušných vyučovacích hodin, a čísla 1 až 5 převede na nějaké kecy. A cintama naplní dvě normostrany na každého studentíka. Pak asi bude ředitelství spokojeno. Ale faktický přínos neočekávám. ////

Jirka řekl(a)...

Nebude takový problém napsat program

Konečně nějaká smysluplná inovace a pokrok v překotně měnícím se českém školství. Asi budete překvapen, že neškemrám o bezplatnou kopii pro svou osobu. Myslím na stále jistě většinu českých učitelů, kteří trpí všudypřítomnou dojmologií.
Pane Kocourku, spojte se neprodleně s těmi několika dodavateli informačních systémů ve školství a bez velkého humbuku nechte generátor zabudovat do současných systémů. Zasloužený zisk Vás nemine. Váš přínos českému školství bych směle srovnal s Alexandrem Flemingem. Nenechte se předběhnout následníku velkého Járy. Děkuji za špetku naděje před zaslouženou DOVOLENOU!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pyrlici dovozují, že školy mají jako nedílnou součást školního řádu jasně formulována pravidla klasifikace žáka. A také, kterému klasifikačnímu stupni odpovídá jaká míra školní úspěšnosti. Například:
od třiceti procent je dostatečný, od padesáti dobrý, od sedmdesáti chvalitebný a od osmdesáti pěti procent je výborný! K tomu pytlici žákům často připomínají, že obdobně hodnocený řidič autobusu bude výborný řidič, pokud do cílové stanice doveze ze sta alespoň osmdesát pět pasažéru bez jakékoli újmy na zdraví. Snad i proto nemálo pytlických žáků dosahuje úspěšnosti sto i více procent.

E.Kocourek řekl(a)...

Pane Jirko, zklamu vás. S dodavateli SW pro školství se nespojím, neboť si o (některých z) nich myslím (expletive deleted) svoje. (Mám na mysli zejména tvůrce Moodlu a Bakalářů. Ani jeden z těchto systémů nenaznačuje, že by se chystal umožnit propojení s čímkoli jiným.) Svoje programy si píšu sám. Až budu mít něco hotového, zmíním se v mém blogu na rvp.cz . Třeba si to s tím škemráním ještě rozmyslíte. ////

Jirka řekl(a)...

Pane Kocourku,
nebudu škemrat, budu platit na dřevo. Hodnota našeho duševního zdraví s dopadem na to fyzické je nevyčíslitelná a boj s blbostí je nekonečný.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Generátor nahodilých slintů má jako součást nainstalované verze umělé inteligence zabudovaný kdejaký odborník na vzdělání, konzultant či auditor.
Mohlo by stačit zkopírovat ten generátor na flešku a upravit některé formulace v souladu s to dnešní překotně měnící se dobou. Jakož práce vlastním tempem, zažívání pocitu úspěchu, motivace, autoevaluace, sebereflexe, respekt, komunikace, vzájemná důvěra, společný cíl a tak nějak podobně. Jde jen o to, v čem je napsaný. Pytlici by uvítali pajtn.

E.Kocourek řekl(a)...

Bože, jak úžasně jsou páni Pytlící sžití s tou dnešní překotně se měnící dobou! Ano! Generátor nahodilých slintů, to je to, co můj (zatím jen plánovaný) převodník hodnocení na formativní ještě potřeboval. ////

V počáteční neandrtálské naivitě jsem si představoval, že každý z klasických pěti stupňů se náhodně převede na jeden z nahodilých slintů, avšak vždy jen z příslušné množiny. Tedy trojka na slint z trojkové skupiny, jednička na slint z jedničkové skupiny. Klasické oznámkování by se z těch nahodilých slintů dalo zpětně dohledat. ////

Chvíli trvalo, než jsem si uvědomil moji bláhovost. It´s překotně se měnící doba, stupid! Takže všechny nahodilé slinty se musí SAMOZŘEJMĚ vybírat jen z jediné skupiny! To je to, co si dnešní doba žádá. ////

O to pečlivěji musí být vybírána ona kompetence, ke které příslušný nahodilý slint přináleží. Aby si pokrokový rodič nemohl stěžovat, že formativní hodnocení jeho potomka bylo odfláknuto ... ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

všechny nahodilé slinty se musí SAMOZŘEJMĚ vybírat jen z jediné skupiny!

Toť!
Bodlák nebo hyacint,
pro každého stejný slint.
Takže generátor doplnit vhodným a patřičně výkonným replikátorem.

Okomentovat