23.6.19

Radka Hrdinová: Mléko u školáků úspěchy neslaví. Stát ho dotuje, ale často se vyhazuje

Dotované mléko školáci dostávají už 20 let. Zpočátku jim stát na mléčné výrobky jen připlácel, nyní platí vše. Mléko dostávají zejména žáci na základních školách. Někteří školní zaměstnanci si stěžují, že se mléko a mléčné produkty často všechny nespotřebují a v létě se rychle kazí.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Dotované mléko bylo určeno pro prvňáky a druháky, stát přidal na každé čtvrtlitrové balení mléka tři koruny, tedy zhruba polovinu ceny. Zbytek dopláceli rodiče. Požadavky na dodavatele byly velmi stručné – museli být schopní dodat tolik krabiček, aby se dostalo na všechny. A školní mléko se stalo národní prioritou.

„Nikdy se nejednalo o řešení přebytků. Poměr podporovaných výrobků k mlékárenské výrobě těchto produktů nikdy nepředstavoval ani jedno procento,“ říká tiskový mluvčí Vojtěch Bílý. Pravda ale je, že trh s mlékem na tom nebyl v době, kdy Zeman dotace na školní mléko podepsal, zrovna nejlépe.(...)

Rozpaky škol ilustrují i statistiky. „Zatímco na konci roku 2003 bylo do programu školní mléko zapojeno 3 168 škol a využívalo jej 40,5 procenta žáků, v červnu 2004 to již bylo jen 1 986 škol a 10,3 procenta žáků,“ říká Vojtěch Bílý.(...)

Výhrady učitelů se ale podobají těm, které měli jejich kolegové před 20 lety. Že ne všechny výrobky se zkrátka spotřebují. „Měsíčně 1 200 plastových kelímků od mléka nebo jogurtu, 600 plastových vaniček od žervé, 1 800 hliníkových víček. Ze třídy mléko vypije zhruba třetina. V zimě jsme měli mléko mezi okny, teď je po dopoledni v rozhicované třídě na vyhození,“ okomentovala školní realitu učitelka ze školy o 600 žácích v diskusi na webu Hlídací pes.
2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Dotace jsou špatné obecně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mléko u školáků úspěchy neslaví.

Možná by rodiče měli ty stravovací návyky se svými dětmi doma v klidu probrat.

Okomentovat