18.6.19

Petra Procházková: I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě často považováno jen za nevychované. „I dnes jsou učitelé, podle nichž je to výmysl, a věří, že kdyby tady byl pan učitel Hnízdo, žádné ADHD by nebylo,“ říká v rozhovoru pro MF DNES uznávaný pedopsychiatr Vítězslav Kouřil.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Jaké další potíže dětí mívají?
Denní chleba pro nás je to, co se dříve ukrývalo pod souhrnným názvem LMD, tedy lehké mozkové dysfunkce. Byl to kompromisní pojem, pod který se schovala celá škála potíží jako porucha pozornosti, hyperaktivita, pohybová motorická neobratnost, specifické poruchy učení. Tedy potíže, které nesouvisí se sníženým intelektem. Dnes už víme víc a dělíme poruchy podrobněji. Nejčastěji se tak setkáváme s ADHD, což je porucha pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Má různé varianty.

A takových dětí přibývá?
V 50. a 60. letech se uvádělo, že ve třídě se 30 až 40 dětmi jsou až 3 děti, které vyžadují péči dětského psychiatra. Z nich velká skupina byly právě děti neklidné a nepozorné. Z toho soudím, že z biologických příčin jich mnoho nepřibývá. Určitý nárůst může být daný tím, že si medicína dokáže poradit i při komplikovaných porodech, u dětí s nízkou porodní váhou je riziko vyšší. Ale především si myslím, že si dnešní rodiny nevědí rady. ADHD je porucha spektrální, tedy od potíží mírných až po výrazné. Někde stačí podpora pedagogická a psychologická, ale i tyto případy se nyní dostávají k nám. Je spousta problémů ve společnosti, vysoká rozvodovost, vysoké pracovní tempo a ekonomické tlaky. A rodiče mají jen dvě ruce a jednu hlavu.(...)

Co přístup školy k takovým žákům. Lepší se?
Téměř ne, a to jsem tady 35 let. Můj soukromý odhad je, že třetina pedagogů má naprosto perfektní přístup. Osobně si myslím, že jsou to lidé, kteří takové dítě znají z rodiny nebo od někoho blízkého. Tady totiž platí heslo „kdo nezažil, neuvěří“. Třetina má sice pochopení, ale zároveň i přesvědčení, že nemá čas věnovat se více jednomu žákovi. A třetina diagnózu nebere. I dnes jsou učitelé, podle kterých je to výmysl, a věří, že kdyby tady byl pan učitel Hnízdo, žádné ADHD by nebylo. Kolem těchto dětí se vůbec vyskytuje množství takzvaných „bychů“. To jsou lidé, kteří říkají „já bych ho srovnal, kdybych mohl“. A to jsou jak učitelé, tak příbuzní.

11 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr"

Učitelé? A co pracovníci PP poraden a rodiče?

Zažila jsem celou řadu případů, a v poslední době i dva velmi těžké případy, kdy se přes veškerou snahu nás učitelů podařilo dostat žáky na vyšetření nejprve do PP poradny a pak k psychiatrovi až po několika letech. A ani poté to s nimi nebylo moc růžové, protože byl s rodiči problém ohledně medikace.

Jirka řekl(a)...

A naopak! Oponujte rodičům, kteří si početli na internetu a diagnostikovali u svého dítěte opravdu těžkou formu ADHD, stejně tak vysoké IQ na hranici geniality, či tvořivého ducha srovnatelného s Leonardem.
Stará škola chce měřit, vážit, porovnávat a diagnostikovat. S dojmologií si ve škole nevystačím a komerčních věštců už je nadbytek. Co budeme dělat?

Jirka řekl(a)...

Z toho, co odpovídá pan doktor, soudím, že řešení problému je čistě na učitelích. Kdyby něco drhlo v JETE, tak brkněte, mám to na dohled. Po šichtě tam sjedu a zachráním i českou energetiku. Zachraňovat společnost je pro nás učitele brnkačka. Chce to pořádné výzvy (challenges)!

Jiri Janecek řekl(a)...

"Třetina má sice pochopení, ale zároveň i přesvědčení, že nemá čas věnovat se více jednomu žákovi."

No, tak statisticky spis dvema… Pokud bereme ta cisla z 50. a 60. let...

Nejsem ucitel, proto se zeptam - ma ucitel ten cas? Je na to pripravovan behem studia?

Nicka Pytlik řekl(a)...


"Co tady s tím třískáš???"
"Já můžu. Já mám ádéhádé!"


Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Má různé varianty.

Jasně. Nejčastější je ta, která vyvane před řidičákem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To by pytlici potřebovali dovysvětlit, jak to tak přijde, že dítě s diagnostikovaným ádéhádé se v podobných situacích, ale v různých prostředích či kolektivech projevuje a reaguje různě. Pytlici by bývali řekli, že porucha je porucha, a basta.

E.Kocourek řekl(a)...

V devadesáti devíti případech ze sta je to výmysl a výmluva, a o tom jednom procentu jsem ochoten se hádat. Samozřejmě by to spravila Hnízdova rákoska, a stačilo by i opatření méně násilné - izolace postižených. ////

Vysvětlení pro Pytlíky: Inu, protože to není porucha, ale výmluva. ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Adhd samozrejme existuje. Bohuzel, je casto diagnostikovano poradnou. To je spatne. Na dg ma pravo neurolog nebo psychiatr a na zaklade lekarskych zprav by poradny mely dat adhd.
Ze se tsk casto nedeje je problem, ktery vede k tomu, ze mnoho lidi to vnima jako nevychovanos. Jelikoz poradny casto prave podlehnou tlaku rodicu a nevychovanost nazvou adhd.
Nepausalizujte tu prosim.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Docházejí děti s ádéhádé také na gymnázia?
Pytlici si nevybavují, že by se kdy s touto diagnozou setkali.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Určitě taky.Na gymplu v našem okresním městě mají myslím dva asistenty.

Okomentovat