16.6.19

Patricie Strouhalová, Tereza Škoulová: Zastaralým přístupem učitelé i rodiče zabíjí nadání dětí, myslí si odborníci na vzdělávání

Eva Vondráková a Martin Konečný ze Společnosti pro talent a nadání se dlouhodobě zabývají rozpoznáváním výjimečných dětských intelektů. V rozhovoru s Patricií Strouhalovou vysvětlují, jaké chyby dělá současné školství, jak se dá situace zlepšit nebo jak funguje vzdělávání ve Finsku a čím by nás mohlo inspirovat.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Jan Amos Komenský řekl: „Kdykoli se přimísí nějaké nařizování, naše mysl hned cítí odpor a odvrací se.“ To prý platí dodnes. „Bohužel u nás je zvykem řídit úplně všechno,“ říká doktorka. Zásadní prý je pracovat s dětmi. „Nejlepší by bylo, kdyby lidé, kteří si pořizují děti, na ně měli čas a pomohli jim rozvíjet je v tom, v čem jsou dobré,“ upozorňuje Eva Vondráková.

Co brání tomu, aby se tento přístup rozšířil do škol? „Jistá část učitelů bude tyto věci odmítat, ale podle mě je problém hlavně v přípravě učitelů. Kdyby viděli v praxi, jak tyto metody použít už při přípravě na povolání, prospělo by to,“ myslí si.

Jako příklad fungujícího školství uvádějí Finsko: „Je to jednoduché: dělají to doopravdy, učí děti myslet, chovat se k sobě slušně, snaží se, aby dětem i učitelům bylo ve školách dobře. Povolání učitele na základní škole je velmi populární a dostanou se na ně jen ti nejlepší,“ uzavírá doktorka Vondráková.2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zastaralým přístupem učitelé i rodiče zabíjí nadání dětí

Pytlici mají trošku problém s logikou obdobných výroků.
Jak se ta nadání udržela při životě v dobách, kdy zastaralé přístupy bývaly běžné?

Jako příklad fungujícího školství uvádějí Finsko... učí děti myslet, chovat se k sobě slušně, snaží se, aby dětem i učitelům bylo ve školách dobře

Bylo-li by příkladem nefungujícího školství Česko, pak by zdejší učitelé učili děti nemyslet a chovat se k sobě neslušně. Snažili by se, aby dětem i jim samotným bylo ve školách špatně. To má logiku přímo zdrcující!

Ivo Mádr řekl(a)...

"myslí si odborníci na vzdělávání"

Počet odborníků na vzdělávání v ČR pomalu a jistě převyšuje počet kantorů. Ideální by tedy bylo, kdyby nastoupili za oněch chybějících 6 000,- učitelů v regionálním školství.

Okomentovat