13.6.19

MŠMT: Ministr školství jednal s řediteli škol ohledně revizí RVP

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ve středu 12. června 2019 jednal v prostorách MŠMT s ředitelkami a řediteli některých škol ohledně probíhajících prací na revizích Rámcových vzdělávacích programů. Jde o důležitý krok v promítnutí potřeb a požadavků praxe do těchto úprav a aktualizací. Ministr bude v setkáních se zástupci škol pokračovat i v dalších týdnech.


Ředitelé škol seznámili ministra školství Roberta Plagu s podněty, které by se měly promítnout v rámci probíhajících revizí RVP do kurikula. Za podstatnou úpravu považují přitom především zestručnění jak rámcových vzdělávacích programů, tak následně také školních programů.

Ředitelé dále upozornili na to, že úprava RVP by měla jednak akcentovat prostor pro školy, které s kurikulem pracovat bez problémů umí, ale také pro školy, které metodickou pomoc potřebují nebo uvítají. Chybí jim přitom zejména mechanismus vzdělávání ředitelů škol, a to například dovednost řídit tým nebo utvářet klima školy. Týmy škol například neprocházejí školeními pro práci se školními vzdělávacími programy (ŠVP) a pro jeho účelné využívání pro práci každého učitele.

ŠVP má přitom podle ředitelů škol smysl pro zapojení nově příchozích učitelů do práce školy a pro poznání toho, co se od nich na škole při vzdělávání žáků očekává, dále pro tvorbu podrobnějších výukových plánů učitelů, ale také pro synchronizaci práce celého týmu školy a zaměření na společné cíle vzdělávání.

Účastníci jednání dále podotkli, že některé oblasti RVP pro základní vzdělávání jsou předimenzované, což se pak týká i učebnic. Důležité je proto zestručnit jak RVP, tak ŠVP, a nechat tam pouze to podstatné.

8 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

S řediteli kterých škol? Soukromých? Co na to asociace ředitelú?

Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jiří Kostečka řekl(a)...

"dále pro tvorbu podrobnějších výukových plánů učitelů"

Panebože, k čemu potřebuje i jen průměrný učitel podrobnější výukový plán, pokud ŠVP je napsán dobře? K tomu, aby se zase jednou naštval a odešel do Lidlu?

Eva Adamová řekl(a)...

Učivo v RVP nikterak předimenzované není. Vždyť tam zůstalo v podstatě to, co se učilo před zavedením RVP, ba naopak některé učivo bylo vynecháno, což např. v matematice činí problémy při přechodu žáků na maturitní obory.

O předimenzovanosti některých učebnic, kterými se učitelé řídí spíše než RVP či ŠVP, se už hovořit dá. Jenže, kdo je schaluje? MŠMT, a to schálí kdejaký pasvil, i ten podimenzovaný, který neobsahuje ani to základní, co by měl.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Týmy škol například neprocházejí školeními pro práci se školními vzdělávacími programy (ŠVP) a pro jeho účelné využívání pro práci každého učitele.

Čichám, čichám pěkný byznys.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ředitelé škol ... považují přitom především zestručnění jak rámcových vzdělávacích programů, tak následně také školních programů.

A co jim brání ŠVP zestručnit? Neschopnost?

Nicka Pytlik řekl(a)...

O předimenzovanosti některých učebnic

To je téměř jako s velkým dortem.
Člověk nemusí nutně spořádat na posezení úplně všechno, co si koupí.

Týmy škol například neprocházejí školeními pro práci se školními vzdělávacími programy

Více než deset let od spuštění zkompetentňovací kurikulární reformy nejvyšší čas.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jednal... ohledně revizí

Taky dobrý.
Pytlici šli do obchodu ohledně kupování chleba.

Okomentovat