29.6.19

Michal Komárek: Problematické školní známkování

Jsou známky především mocenským nástrojem v rukou učitelů, kterého se nechtějí vzdát v obavách, že by před žáky ztratili i poslední zbytky autority? Nebo je to se známkováním podobné jako s demokracií – není to dokonalý model, ale lepší dosud nikdo nevymyslel? Spory o hodnocení na českých školách jsou vášnivé, vedou se dlouhé roky a každoročně logicky vrcholí v době vysvědčení.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Před časem se do diskuse zajímavě zapojil psycholog Petr Brichcín: „Když půjdu na operaci, raději bych upřednostnil chirurga, který to prostě umí, než toho, který se snaží,“ napsal.

Podle Brichcína nedává současný model známkování v českých školách smysl – zachoval by jen dva krajní stupně – jedničku a pětku, ty vyjadřují, zda někdo v daném předmětu prospěl, či nikoli, zda umí, či neumí. Například trojka je naopak matoucí – co znamená? „Že se občas trefím, ale nelze se na to spolehnout?“ Dva základní stupně by Brichcín doplnil slovním hodnocením a sledováním individuálního pokroku žáka.

13 komentářů:

Jirka řekl(a)...

Tak tohle je podpásovka pane Wagnere. Tohle je okurková sezóna? Spíš to vypadá na přímý přenos z psychiatrické kliniky. Což takhle něco o učitelských robotech? Nebo raději Miss sborovna! Nebo přínos FKSP pro duševní zdraví praktikujícího učitele.
Dovolenou i pro EXPERTY.

Josef Soukal řekl(a)...

Jako obvykle problematický komentář, nic víc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

České školství řeší mnohem podstatnější problémy, než jak hodnotit žáky.

Podstatné je, že tyhleta expertní trdla mají pocit, že v problematice zkompetentňování dětí a mládeže v té dnešní překotně měnící se době se orientují máležitě a že se jim bude usínat lépe, než kdyby si měli pozvedávat seběvědomí vokopáváním nábytku.
Pominou-li pytlici všechny ty tisíckrát přežvýkané chlísty, pak snad, že by ta trdla mohla mít jasno alespoň v tom, že se nehodnotí žák, ale výsledky jeho práce.
Hodnocení doopravdy není problém pro každého přiměřeně pedagogicky způsobilého učitele, který ví, co a jakým způsobem má být hodnoceno, aniž by se musel uchylovat k tomu až neskutečně připitomělému, a ty by sis dal co?
To by pytliky zajímalo, co je v procesu zkompetentňování podstatnějšího, než posouzení úspěšnosti zkompetentnění. A také by je zajímalo, na základě jakých poznatků se kdejaký lehkoživný hochštapler pouští ještě ke všemu veřejně do mudrování o něčem, čemu nerozumí ale ani trošku.
V každém případě pytlici děkují pedagogickémi infu za představení poměrně nadějného nastojákového komika. Rusové na to mají hezké sousloví 'настоящий шутник' [nastajáščij šútnik]

Radek Sárközi řekl(a)...

Doporučuji panu Komárkovi přečíst si v době dovolených texty paní Nováčkové, která varuje před chválením jako před velmi nebezpečnou vnější motivací...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Kdepak podpásovka, pane Wagnere. Ironie sem, ironie tam, je třeba Vám poděkovat: my, kteří na Českou školu ("ano, napsal jsem to jméno!!!") kvůli husákovskému normalizátorovi nepřispíváme, máme takto možnost na Komárkovy hovadiny reagovat zde.

Já bych tomuto škůdci, diletantům z Eduhinu a dalším expertům, kteří nikdy neučili, doporučil, aby konečně vlezli s markerem v ruce, popř. notebookem v podpaždí do třídy a tam předvedli, jak to my praktici tedy máme dělat. Ale ne v jedné jimi vybrané a týdny dopředu cizelované "vzorové" hodině, nýbrž během nejméně čtyřleté souvislé praxe.

A dál už se budu opakovat: jinak ať drží hubu. Protože s tou praxí v zádech jim pak ta huba pojede úplně jinak.

Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ygrain řekl(a)...

" K čemu dlouhodobě hromadit dobré známky, když rozhoduje jeden test"

On totiž žák známky sbírá jako houby. Při pečlivém hledání najde spoustu hříbků bez toho, aby se to nějak podepsalo na jeho vědomostech. K maturitě pak evidentně přistupuje jako naprostá tabula rasa, která se nikdy průběžně nepřipravovala a nečerpá z výrazně hlubší studnice než spolužáci razící heslo "se čtyřkou taky projdu".

Nemohu nevzpomenout svých gymnaziálních let, kdy jsem na začátku čtvrtého ročníku po shlédnutí maturitních otázek došla k závěru, že neexistuje otázka, na které bych mohla vyletět, a pravděpodobně bych nedostala ani horší známku než trojku (a to bych musela mít fakt smůlu). Čistě jen díky hromadění dobrých známek v předchozích třech letech.

Tajný Učitel řekl(a)...

Ygrain. Zapamatovala jste si tisíce slovíček, pojmů, pouček, postupů a definic z přírodověd a humanit a ty jste pak věrně reprodukovala. Blahopřeji. Jste velice nadprůměrně nadaná.

Ygrain řekl(a)...

Jojo, jsem perfektní papoušek a jinak mám IQ tykve. Jak spolu ty pojmy, slovíčka atd. souvisí, nemám pochopitelně ani páru. Jak jinak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zapamatovala jste si tisíce slovíček, pojmů, pouček, postupů a definic z přírodověd a humanit a ty jste pak věrně reprodukovala.

Bez toho všeho je člověk jen kdejaký běžně se v mediálním prostoru vyskytující slintal, který si do hlavy natlačí tak akorát pár právě módních slintů a který se jinými slintaly nechá oslovovat jako odborník na kdeco a vzdělání pak zvláště.

Tajný Učitel řekl(a)...

Ygrain, ne, tak jsem to nemyslel. Sám jsem nepyšným absolventem maloměstského gymnázia, na jednom vg jsem učíval. Vím jak je to tam se známkami. Když se to neznámkuje, jakoby to nebylo. Mnohdy je to učení od testu k testu, od známky ke známce a nakonec přijde velký test a velká známka a s ní vstupenka nebo stopka do dalšího kola téhož. Souvislosti si vytvoříte navzdory této výrobní lince na vysokoškoláky a jen pokud máte dobré zázemí, sama doma hodně čtete a zajímáte se o svět nad rámec probrané "látky". Jinak, nic proti 4-letým gymnáziím, některým žákům a rodičům zjevně nadmíru vyhovují. Každému co jeho jest.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsem nepyšným absolventem maloměstského gymnázia

Někde uvnitř to tam pořád kvasí a zespoda probublává. To je zřejmé.
Takový hloubkově zanořený mindráček je hnětýnkem na celý život.
Pytlici soucítí, ale pomoci nemohou. Snad jedině dobrou radou.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pytlici,

tady je každý soucit jen házením perel do moře. Ten velký tajný humanista nedokáže pochopit ani takovou elementaritu, jako že za skóre či známkou z testu stojí nějaké znalosti a dovednosti testovaného, nikoli zlovůle testujícího. A když už jsme u těch finských a jim přilehlých vzorů, dovolím si jako hodnotitel úloh PISA sdělit těm, kdo o nich nemají ani páru, že se tam hodnotí i interpretace textu a že to jde.

Dodám zároveň, že jsem si i na dosti autoritativních elitních gymnáziích uhájil tolik pronásledované "antimoderní" vyvolávání k tabuli s následným klasifikovaným hodnocením - konkrétně v jazykové složce předmětu ČJL. Argumentoval jsem u vedení škol - a uspěl v tom -, že každý vzdělaný člověk musí být schopen vyjádřit se kultivovaně ve více či méně veřejném prostoru k nějakému problému i bez přípravy a že ho nečekané oslovení třeba novinářem, šéfem firmy apod. nesmí zaskočit. A že tohle je třeba trénovat i v ostrých podmínkách, kde "o něco jde" - např. o známku na ročníkovém vysvědčení.

Okomentovat