24.6.19

Luděk Šnirch: Anketa - užitečné úlohy v maturitním testu z matematiky

Ministr školství Plaga v rozhovoru na webu Novinky.cz uvedl: „Rozhodně nejsem hluchý a slepý k číslům, která se na maturitě z matematiky ukazují už nyní. Diskutovali jsme, jestli má být povinná matematika, ale opomněli jsme debatu o užitečném obsahu. I ve vazbě na možnost zrušit povinnou matematiky jsem požádal paní ředitelku Cermatu, aby mi vyhodnotila, jaká byla úspěšnost u užitečných úloh. To jsou úlohy, které bych popsal jako ty, které mapují matematické dovednosti v praxi.“

Maturanti psali 2. května 2019 Test.

Které úlohy považujete v tomto testu za užitečné pro praktický život, které tedy testuji zejména schopnost přemýšlet, analyzovat problém a řešit problém?

U mě jsou to úlohy č. 3 (úplně nejlepší), 6, 14.

Na tu nejabsurdnější úlohu nemá cenu anketu dělat.

Stavba sloupů do výše 500 000 m v úloze 9 – to fakt nelze překonat.

Jak u nich byli studenti úspěšní, nám podle svého publikačního plánu sdělí Cermat do 31. července 2019.

9 komentářů:

krtek řekl(a)...

Prakticky zaměřené úlohy jsou ty, se kterými mají žáci největší problémy, protože ty se prostě rychle naučit nedají a je k jejich řešení potřeba životní zkušenosti a paměť. Napadá mne tato: "Jak s pomocí provazu o libovolné (rozumné, to znamená od 2 metru výše) délce sestrojit pravý úhel." Každý stavař se s tím určitě setkal. Jenže zdravotní sestra zase potřebuje úlohy o směsích. Obuvník/šatnář, možná i někdo další, například půjčovna lyží, potřebuje i ty úlohy o nohách.
Jak s panem Šnirchem většinou nesouhlasím, tady se snad i na tu diskusi těším ;-)

Eva Adamová řekl(a)...

"Které úlohy považujete v tomto testu za užitečné pro praktický život, které tedy testuji zejména schopnost přemýšlet, analyzovat problém a řešit problém?"

A ony jako ty matematické úlohy, které se jako užitečné pro praktický život některým nejeví netestují schopnost přemýšlet a analyzovat problém?

A souhlasím s Krtkem. Kdyby se totiž do maturitního testu daly jen ty úlohy jevící se některým na první pohled jako užitečné (v podstatě ty, které by měli být žáci schopni vyřešit už v 9. třídě), procento nezmaturovaných by bylo ještě vyšší.

krtek řekl(a)...

Aby nedošlo k závěru, že učitelé matematiky jsou neschopní naučit myslet, tak jen podotýkám, že "neúspěšných hrdinů jsou plné hřbitovy". Někteří se prostě myslet nenaučí a budou jen pokračovat v udržování. A procvičovat "jen praktické úlohy" také nejde, to bychom definitivně změnili matematiku na kupecké počty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici praktické úlohy vyloženě milují. Především pak ty z mimosvěta. Namátkou, pomocí spredšítu stanovte optimální počet obdélníkových izolačních desek potřebných k pokrytí obdélníkové místnosti.
Hele, nevíte někdo proč boxeří hopsají přes švihadlo? Normálně k smíchu...
To jakože časem vyfasují i stuhu a kužele?

Radek Sárközi řekl(a)...

Pro srovnání by se sem musely dát úlohy z PISA na matematickou gramotnost, i když ty jsou určeny 15letým žákům. To jsou úlohy, které považuje za důležité OECD. A vhodné by bylo srovnat vše ještě s testy z USA i dalších zemí... Viděl jsem pár úloh pro 6. třídu z různých předmětů z USA a byly minimálně stejně obtížné jako naše maturitní!

Jiri Janecek řekl(a)...

Žádnou z "užitečných" úloh jsem nikdy v životě nepoužil...

Trochu to připomíná češtinářské války o zbytečnosti oxymoronu a důležitosti lásky ke čtení, interpretace textů a psaní esejů...

mirek vaněk řekl(a)...

Ono je úplně jedno, jestli je úloha užitečná nebo ne. Ono totiž jde o rozvoj mozku. O mentální činnosti. A tam je jedno, jestli je to neužitečný hlavolam či řešení problému obchodního cestujícího. Matematika nutí mozek myslet. A to nejde ničím nahradit.
Bohužel tohle všem těm aktivistům nedochází. Proč asi?
Čím víc nemyslících spoluobčanů, tím snazší vláda, ale také snazší manipulovatelnost davů. Pohodovější spotřebitelé. Pro produkující a pseudovůdce ráj.

Ygrain řekl(a)...

Tak jsem vzpomněla na dobu, kdy jsme budovali podkroví, a vesele počítali obsahy lichoběžníkových stěn... Koho by bylo napadlo, že v životě nevystačím s axb?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koho by bylo napadlo, že v životě nevystačím s axb?

Tak to buďte, paní Ygrain, ráda, že jste doposud nemusela přepočítávat parametry běžné karnevalové čepice. To se teprvá dějí věci...

Okomentovat