8.6.19

Kateřina Perknerová: Škola, základ života. Finská určitě

Přes turbulence kolem evropských dotací Agrofertu současné politické klima přeje něčemu velice zásadnímu, na co v dobách klidnějších překvapivě nedošlo. Mám na mysli český vzdělávací systém, který byl desetiletí otloukánkem nebo hračkou v rukou ambiciózních ministrů. Příznivý vítr do plachet mu zafoukal už před sněmovními volbami, kdy se všechny strany shodly na nutnosti zvednout učitelské platy.


Z komentáře v Deník.cz vybíráme:

Finské děti chodí do školy od sedmi let a na prvním stupni nejsou známkovány, domácí úkoly se zadávají v omezené míře, převažuje inkluzivní vzdělávání. Většinou svoji školu a učitele milují. Zatímco v Česku bývají matematikáři největším postrachem tříd, ve Finsku při písemkách neustále kontrolují výpočty svých žáků. Jakmile někdo tápe, vezmou si ho stranou a látku mu znovu vysvětlí.

Každých deset let se tam mění osnovy podle aktuálních potřeb. Na jejich přípravě se podílí doslova celá odborná veřejnost, ale také rodiče. Do praxe se novinky zavádějí až na základě experimentů a výzkumů.

Není divu, že finské děti se do učení nemusejí nutit, vstřebávání vědomostí je baví. Vedlejším produktem je jejich vysoká úspěšnost v mezinárodním testování gramotnosti PISA. Všichni účastníci senátního setkání se shodli, že není důvod, abychom finskou zkušenost nemohli aplikovat v Česku. Půda je nakypřen
a.


3 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

No, včera Švýcarsko, dneska zas Finsko... Už by si mohla ta Perknerová konečně vybrat...

"Zatímco v Česku bývají matematikáři největším postrachem tříd, ve Finsku při písemkách neustále kontrolují výpočty svých žáků. Jakmile někdo tápe, vezmou si ho stranou a látku mu znovu vysvětlí."

Nedělají to tak i při těch Pizza testech? Není "zatímco" taková nějaká vylučovací spojka? Mne přijde neustálé kontrolování při samostatné práci a hlavně to dovysvětlení celkem opruzující…

"Půda je nakypřena."
Tož to abychom spíš obnovili Mičurinskou zahradu... A režimní písaři by se mohli podívat na 60. let staré žurnály a snažit se vybalancovat věcnost, nadšení a kritický přístup trochu lépe než dělali naši dědečkové...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakmile někdo tápe, vezmou si ho stranou

To pytliům nějak neštymuje.
Práce s chybou v té dnešní překotně mění se době snad vypadá jinak!
Tápající žák má být neodkladně před tabulí pochválen a ostatním dán za vzor ryzího zkompetentňování se pro jednadvacáté století.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jakmile někdo tápe, vezmou si ho stranou

Jo, jo, a někdy se i ztráceli lidi.

Okomentovat