8.6.19

Kateřina Perknerová: Duální vzdělávání po vzoru Švýcarska. V zákoně bude víc praxe pro učně

Mají mít učni podrobné znalosti z literatury a spoustu hodin teoretické přípravy, nebo daleko víc praxe? To je otázka, na kterou český vzdělávací systém hledá odpověď řadu let. Teď se vše může rozhodnout ve prospěch duálního vzděláváni. „V příštím týdnu má dojít ke schůzce zástupců ministerstva školství, Národního ústavu pro vzdělávání a dalších odborníků na toto téma,“ sdělila Deníku tisková mluvčí resortu školství Aneta Lednová.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Dvě třetiny mladých Švýcarů mají právě odborné vzdělání. „Existují tam dvouleté, tříleté a čtyřleté obory, které končí mistrovskou nebo certifikovanou zkouškou s celostátní platností,“ dodává Jiří Drahoš.(...)

„Pro firmy je otázka prestiže podílet se na výchově budoucích zaměstnanců, stát jim za to nic neplatí a v referendu si lidé odhlasovali, že nebudou mít ani daňové úlevy. Podnikatelé vědí, že má-li Švýcarsko fungovat, musejí k tomu aktivně přispět,“ říká Růžička.

Oba senátoři také chválí prostupnost švýcarského systému, kdy mladý člověk s certifikovanou zkouškou může v budoucnu klidně složit maturitu a pokračovat dál například na technické vysoké škole. To by také mohl být recept na snížení počtu ne-úspěšných českých maturantů právě v učňovských oborech.

Žádné komentáře:

Okomentovat