2.6.19

Karel Moric: Jak nám digitální technologie pomáhají individualizovat výuku

Naše škola od roku 2012 využívá ve výuce tablety Apple iPad. Dnes si prakticky neumíme představit den, kdy bychom je využívali. Ve škole jich máme pro žáky více jak 110 a používáme je napříč ročníky i předměty. Pomocí technologií se nám daří individualizovat výuku a dopřát každému žákovi maximální prostor pro jeho seberozvoj.
Přednáška na SlidesLive.com.
4 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Měl jsem onehdy ten blbej nápad, že budu individualizovat výuku. Dopřeji každému studentovi jeho individuální pracovní tempo. Nemusí zadaný úkol splnit ihned, ale svojí vlastní rychlostí. Pro jistotu jsem ponechal jakési základní minimum, které student MUSÍ za hodinu odpracovat. ////

Velké množství studentů přestalo pracovat a soustředili se na to základní minimum. Po několika měsících jsem si dal pomyslných pár facek a individuální tempo zrušil. Celá třída jede podle třídního primuse. Kdo úkoly nestíhá, má smůlu (neboli za 5). ////

Poučení: individualizace je pro vysoce motivované studenty. Lemplové a flákači musí ty svoje pětky dostat ještě týž den. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

dopřát každému žákovi maximální prostor pro jeho seberozvoj

Baže!
Maximální seberozvoj každému svému žákovi dopřávají pytlici od nepaměti hojně.
Když má žák řádně splněny svoje pracovní povinnosti, nechť se seberozvíjí do úmoru.
Mohl by někdo znalý uvést jmenovitě alespoň jednoho učitele, který žákům seberozvoj znemožňuje, a nebo alespoň nedoporučuje?
Pytlici ale rozumění tomu, že dnešní doba pokročila překotně. A tak by se mohlo využít právě vrcholící revize rámcových vzdělávacích programů a pro dopřání maximálního prostoru pro každého žáka tyto rámcové omezovače seberozvoje neodkladně a navždy zrušit.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Dnes si prakticky neumíme představit den, kdy bychom je využívali." - spletl se kolega, nebo chyba vznikla při přepisu?

Eva Adamová řekl(a)...

Na naší škole i na školách okolních máme v přepočtu na jednoho žáka počítačů a tabletů určitě víc (rozhodně to tedy nejsou iPady). Na nich mohou učitelé a žáci využívat téměř všechny dostupné aplikace, které se za třicet let na našem trhu objevily, a všechno, co je dostupné na internetu, takže nějaké hromadné využívání Socrativu mi přijde vcelku jako směšná a marginální záležitost, se kterou může dotyčný oblbnout hlavu leda tak těm, kteří o smysluplném využívání IT technologií ve výuce nemají ani páru. Proboha, kde jste toho týpka vyhrabali?

Okomentovat