22.6.19

Jiří Mach: Školy v potížích. Chybí hlavně kvalifikovaní učitelé informatiky

Časté žehrání na kvalitu výuky na druhém stupni základních škol má řadu příčin. Jednou z nich je i nižší vzdělání kantorů v předmětech, které vyučují. Zatímco na prvním stupni 92 procent kantorů učí podle svého zaměření, které vystudovali, na druhém stupni je to horší. Například informatiku učí jen 52 procent kantorů vzdělaných v předmětu.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„V neaprobované výuce vycházejí dané parametry vždy hůř, než když vyučuje aprobovaný učitel,“ sdělil Právu náměstek šéfinspektora Ondřej Andrys.

„Stávalo se často, že kantor sice vystudoval učitelství pro druhý stupeň ZŠ, takže z pohledu zákona bylo vše v pořádku. Jenže vystudoval češtinu–dějepis a vyučuje například matematiku. Z pohledu zákona byl kvalifikovaný, ale toto je důležitý faktor dopadající na kvalitu ve vzdělávání,“ řekl Andrys.(...)

Na prvním stupni byla výuka pestřejší. Učitelé tam častěji střídali metody, například skupinovou či samostatnou práci. Dařilo se jim to ve dvou třetinách hodin, na druhém stupni to bylo méně než polovina. A z 18 procent byly hodiny na druhém stupni jednotvárné, což je dvojnásobek oproti prvnímu stupni. Nejhorších hodnot dosahovaly opět hodiny s neaprobovaným učitelem.


Poznámka redakce: Ostatně soudíme, že Česká školní inspekce musí být zrušena!5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych výuku na 1. stupni zas až tak moc nevychvalovala. Jako učitelka matematiky na druhém stupni totiž musím konstatovat, že po stránce výuky matematiky, zejména pak geometrie, to bohužel není nic moc. A navíc se mi to zdá být čím dál tím horší. Děti přicházejí na druhý stupeň bez schopnosti pamětného počítání, bez znalosti nejzákladnějších geometrických pojmů, bez schopnosti pracovat s matematickým textem při řešení slovních úloh a bohužel mnohdy i bez základních pracovních návyků a schopnosti zamyslet se, když narazí na problém, který nelze vyřešit snadno a rychle.
Navíc jsem si všimla, že na mnoha školách ani nepostřehli znovuzařazení výuky desetinných čísel do pátého ročníku a motají se tam v písemných výpočtech s čísly do milionu furt dokola a ztrácejí tak drahocenné hodiny a děti neposunují nikam dál. Někdy si říkám, zlatá Hejného metoda. Jenže, když se tato metoda dostane do rukou učitelek, které nejsou matematicky nic moc zdatné, zavání to výbuchem atomové zbraně.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, nevím jak je to dnes, ale za starého režimu (resp. do 90. let) byly na učitelských školách otevírány studijní obory jako kombinace dvou "druhostupňových" předmětů typu ČJ-Dě, Ma-Fy, … + několik kombinací Národní škola + něco z druhého stupně... Jak je to v kompetenční době netuším...

Ale ten objev o 92%-ní kvalifikovanosti na prvním stupni může zaujmout snad jen lidi, co kolem školy jeli v rychlíku a děti viděli jen v ZOO...

Pozn. JJ: To, že Ondřej Andrys je blbec dosazený za politiku (a ten druhý teda taky, ale aspoň neleze tak často na veřejnost), neznamená, že za určitých podmínek nemůže být existence kontrolního orgánu ve školství přínosná...

Jiri Janecek řekl(a)...

Mimochodem - co takový kvalifikovaný učitel informatiky odučí na běžné základce? 4 hodiny týdně? 8?

Nicka Pytlik řekl(a)...

sdělil Právu náměstek šéfinspektora Ondřej Andrys

Jakou kvalifikaci má náměstek šéfinspektora k tomu, aby prospíval řádnému zkompetentňování dětí a mládeže? Už školní inspekce pořešila skutečné problémy běžného školního života? Namátkou, jak ochránit běžně nekonfliktní děti před agresí kdejakého nevychovaného a nezvladatelného spratka? Už je někde k dispozici metodika, jak se má učitel vypořádat se situací, kdy se dítko sebere a bezeslova opustí učebnu? Má školní inspekce k dispozici představu, kolik času je ve školách věnováno skutečné výuce a kolik času padne na pokrytí všech aktivit, které musí školy direktivně zrealizovat jen proto, aby byla pokryta domělá oprávněnost kdejakého výmyslu ze strany státní správy ve školství, kterak počerpat evropské fondíky?
A co asi tak s jednou hodinou informatiky na prvním stupni a druhou hodinou informatiky na druhém stupni základní školy? Ostatně, už se školní inspekce omluvila za buzerování učitelů při tvorbě školních vzdělávacích programů? Že v těch požadových stupidních textech použili slova jako 'učit se', 'umět' a 'znát'?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Chybí kvalifikovaní, proto upravíme Zákon tak, aby kvalifikace nebyla potřebná. Ostatně soudím, že ČŠI je nutné zrušit. Od Andryse po Zatloukala.

Okomentovat