24.6.19

Jiří Mach: Plaga: Povinná maturita z matematiky ještě není jistá

Maturita z matematiky má být povinná pro gymnázia na jaře 2021, o rok později i pro většinu ostatních typů škol. Mnozí politici i vládní resorty chtějí plán oddálit, či rovnou zrušit. Pochybnosti má i ministr školství Robert Plaga (ANO).

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

No právě, ve Sněmovně máte novelu od ODS a Pirátů, kteří navrhují totéž. Není to šance vyhnout se velké blamáži, která hrozí, bude-li povinná maturita ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka a matematiky?
Rozhodně nejsem hluchý a slepý k číslům, která se na maturitě z matematiky ukazují už nyní. Diskutovali jsme, jestli má být povinná matematika, ale opomněli jsme debatu o užitečném obsahu. I ve vazbě na možnost zrušit povinnou matematiky jsem požádal paní ředitelku Cermatu, aby mi vyhodnotila, jaká byla úspěšnost u užitečných úloh.

To jsou jaké?
To jsou úlohy, které bych popsal jako ty, které mapují matematické dovednosti v praxi. Jsou to typově úkoly, kde se popisuje pohyb z místa A na místo B, nebo 1500 ml nateče někam za jak dlouho. Rozhodně tam nepočítám strašlivě dlouhou úlohu s a, b, c, x, zlomky na druhou, se kterou si máte hrát.

Problém je totiž hlubší, a právě proto pátrám po úspěšnosti užitečných úloh, abychom věděli, jestli se neblamujeme. Dá se totiž předpokládat, že u těch užitečných úloh by měla být úspěšnost vyšší.

Kdyby se ukázalo, že je úspěšnost nižší, což by znamenalo omezené pochopení té materie, tak je to docela vážný signál k debatě, že výuka matematiky není dostatečná a kvalitní. A naším cílem rozhodně není vystavit třetinu generace maturantů neúspěchu, který by nebyl dán tím, že se neučili, ale že se v tomto systému naučit nemohli.


5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"To jsou úlohy, které bych popsal jako ty, které mapují matematické dovednosti v praxi. Jsou to typově úkoly, kde se popisuje pohyb z místa A na místo B, nebo 1500 ml nateče někam za jak dlouho. Rozhodně tam nepočítám strašlivě dlouhou úlohu s a, b, c, x, zlomky na druhou, se kterou si máte hrát."

...úkoly, kde se popisuje pohyb z místa A na místo B, nemají se středoškolským učivem nic společného - jedná se o učivo 8. ročníku ZŠ.

... nebo 1500 ml nateče někam za jak dlouho - toto je rovněž učivo 2. stupně ZŠ, dokonce bych řekla že stupně prvního.

... Rozhodně tam nepočítám strašlivě dlouhou úlohu s a, b, c, x, zlomky na druhou, se kterou si máte hrát. No ale to je právě úloha, která mapuje algebraické matematické dovednosti, které jsou tvoří velkou část středoškolského učiva.

To jako opravdu chceme, aby k maturitě stačily základkové matematické dovednosti? A co s takovýmito dovednými dětmi budou asi tak provádět na VŠ technického a přírodovědného zaměření?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak ta pytliků ze všech ale úplně nejvíc nejoblínenější:
Žák se naučí básničku za průměrně deset minut.
Za jak průměrně dlouho se básničku naučí dva žáci?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Rozhodně tam nepočítám strašlivě dlouhou úlohu s a, b, c, x, zlomky na druhou, se kterou si máte hrát."
Myslel jsem, že Plaga je první z našich ministrů, který už nemusel, ale maturoval, z matiky... Asi jsem jemu i ekonomickému programu na MZLU v Brně fandil...

Jiri Janecek řekl(a)...https://www.eduin.cz/tiskove-zpravy/podle-setreni-delphi-volaji-akteri-ve-vzdelavani-nejvice-po-koncepcnosti-statni-politiky-ve-vzdelavani-a-jeji-kontinuite/

Nejak neslysim aktery ve vzdelavani, jak moc jim vadi, ze ministr zpochybnuje neco, co je asi tri roky schvalene a ma se rozbehnout - po rocnim odkladu - napresrok…
Mimochodem, nebyl ten odklad proto, aby zaci nastupujici na stredni skoly od zacatku pocitali s tim, ze tu maturitu delat budou? Neposkodi zruseni povinne maturity z Ma ty, kteri s tim opravdu pocitali?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neposkodi zruseni povinne maturity z Ma ty, kteri s tim opravdu pocitali?

Pokud by se měli stát vzdělanějšími ale dočista zbytečně, pak rozhodně poškodí!
Už jen ten trapný pocit marnosti... a nebo spíš marný pocit trapnosti?

Okomentovat