20.6.19

Jiří Mach: Matematika zůstane povinná. ODS a Piráti sami změnu neprosadí

Tradiční postrach středních škol se rozšíří. Už nynější studenty nižších ročníků čeká podle zákona povinná státní maturita ze tří předmětů. Kromě češtiny a cizího jazyka i z obávané matematiky. A zřejmě na tom nic nezmění ani novela, která by danou povinnost měla zrušit a zachovat stav, kdy mají studenti povinnou jen češtinu a vybírají si mezi cizím jazykem a matematikou.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Návrh na zrušení povinné maturity z matematiky předložili Piráti a ODS, ale ti mají celkově jen 45 hlasů. Podle Lukáše Bartoně (Piráti) hrozí, že zkoušku by napoprvé nezvládla až třetina prvomaturantů.

Podobně argumentuje i školský expert ODS Martin Baxa. „Dosavadní čísla ukazují, že v celkovém procentu těch, kteří si matematiku vybrali dobrovolně, je vysoké procento neúspěšných ze škol negymnaziálního typu,“ řekl.

„Spuštění povinné maturity z matematiky znamená, že vzroste počet neúspěšných. Řítíme se do propasti, o které víme. I proto jsem zastáncem toho, aby volba zůstala zachována,“ dodal pro Právo Baxa. Zdůraznil, že jeho postoj podporuje i Unie školských asociací, která sdružuje střední odborné školy.


5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Pirátům jde jednoznačně o voliče, protože mezi maturanty je hlavně loví. ANO mířící svou kampaní na důchodce nemá důvod se maturitou z matematiky zabývat. Špatně je jedno i druhé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je-li cílem politické strany cílit na voliče, pak má smysl zacílit na ty, kteří docílí k volbám.

ema řekl(a)...

Možná je to zoufalý pokus vyřešit problém dětí, které strávily na SŠ čtyři roky a nejsou schopné odmaturovat.
Řešení v nedohlednu. Na naší škole jsme letos opět všichni přísněji známkující byli na koberci v ředitelně a na studium s maturitou se opět dostali úplně všichni. Ani nové financování na dosah tomu nezabránilo.

Eva Adamová řekl(a)...

"Možná je to zoufalý pokus vyřešit problém dětí, které strávily na SŠ čtyři roky a nejsou schopné odmaturovat."

Studentů, kteří neodmaturují ani na poněkolikáté, je ani ne 4 %. Takže to spíš hodnotím jako zoufalý pokus nedávat maturitu každému, kdo neumí do pěti napočítat.

"Na naší škole jsme letos opět všichni přísněji známkující byli na koberci v ředitelně a na studium s maturitou se opět dostali úplně všichni. Ani nové financování na dosah tomu nezabránilo."

Protože nové financování zas a opět závisí na počtu žáků a protože na střední školy stále ještě nastupují početně velmi slabé ročníky, nedalo se nic takového ani očekávat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematika zůstane povinná.

Pytlici jsou v klidu, nezůstane.
Vsadili se pytlici o celých dvacet korun, že maturita z matematiky nikdy povinná nebude.
Ne-bu-de!
Tolik místa na pracovních úřadech a na ulicích pro všechny neúspěšné maturanty není...

Okomentovat